EU traži način da zaobiđe Orbanov veto: Sankcije Rusiji moguće i bez konsenzusa

15.04.2025. 09:34:00

Više članica Europske unije razmatra inovativan pristup kojim bi se spriječilo mađarskog premijera Viktora Orbana da koristi svoje pravo veta za blokiranje sankcija protiv Rusije. Prema informacijama koje je objavio Politico, najmanje šest zemalja predvodi inicijativu kojom bi se postojeće europske sankcije pretočile u nacionalne zakone – čime bi se izbjegla potreba za jednoglasnom podrškom svih članica svakih šest mjeseci.

"Svi mi – članice i institucije – moramo biti svjesni da postoji mogućnost da sankcije ne budu obnovljene", izjavio je jedan diplomat pod uvjetom anonimnosti. "Moramo osigurati da je cijeli režim sankcija otporan." Zanimljivo je da se među državama koje razmatraju ovu opciju nalaze i Belgija i Češka, koje su dosad bile oprezne prema jednostranim potezima izvan zajedničkog okvira EU.

Premijer Orban je u više navrata koristio svoje pravo veta kako bi blokirao ključne inicijative, uključujući mjere protiv ruskog energetskog sektora. U siječnju je mađarska delegacija gotovo spriječila obnovu sankcija, prijeteći da će milijarde dolara ponovno krenuti prema Moskvi. Intervencija američkog državnog tajnika Marca Rubija bila je ključna za postizanje dogovora.

U ponedjeljak su se ministri vanjskih poslova EU sastali u Bruxellesu kako bi pripremili 17. paket sankcija od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. Mađarsko odbijanje da potpiše zaključke o ratu dodatno je produbilo frustracije unutar Unije i otvorilo pitanje kako se nositi s Budimpeštinim protivljenjem zajedničkoj politici.

"Da, ako naš uobičajeni sumnjivac stvara velike probleme, postoje načini da se to zaobiđe", izjavio je jedan visoki diplomat EU. Njemačka vlada, primjerice, sve otvorenije zagovara čvršći pristup prema članicama koje krše temeljna načela Unije, uključujući mogućnost suspenzije prava glasa – mjera koja bi mogla ciljati upravo Mađarsku.

Ipak, članice ostaju podijeljene oko konkretne provedbe ovog pristupa. I dok neki diplomati smatraju da je prebacivanje ključnog odlučivanja s razine Bruxellesa na nacionalnu razinu znatno praktičnije, europski saveznici Ukrajine oprezni su zbog mogućih posljedica narušavanja zajedničkog stava – posebno u svjetlu napora američkog predsjednika Donalda Trumpa da jednostrano normalizira odnose s Rusijom.

Prema dostupnim informacijama, u tijeku je pravna analiza kojom bi se formalno utvrdila mogućnost zaobilaženja mađarskog veta. No, neke članice i dalje pokazuju oklijevanje prema jednostranim mjerama, bojeći se presedana koji bi mogao narušiti unutarnje jedinstvo Unije.

Izvor: Dnevno.hr/Foto: Attila Kisbenedek / AFP

Izvorni autor: PDN/Dnevno.hr

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.