EURO 2024. Nizozemci preokrenuli i na kraju slomili Poljsku

16.06.2024. 17:22:00

U utakmici  1. kola D skupine EURA u Hamburgu, nogometaši Nizozemske svladali su Poljsku rezultatom 2-1 (1-1). Za Nizozemsku su zabili Cody Gakpo u 29. minuti i Wout Weghorst u 83. minuti, dok je za Poljsku strijelac bio Adam Buksa u 16. minuti.

Nizozemska je s velikim naporom i preokretom opravdala ulogu favorita. Dominirali su s 21 udarcem prema golu, pokazujući pritom zavidnu neefikasnost. Poljska, bez svoje prve zvijezde Roberta Lewandowskog, nije mogla ostvariti više od minimalnog poraza.

Obje momčadi su na EURO stigle s brojnim ozljedama – Poljacima su nedostajali gotovo svi napadači, a Nizozemci su imali izostanke u veznom redu. Adam Buksa predvodio je napad Poljske u odsutnosti Lewandowskog, dok su u nizozemskom veznom redu igrali relativno neiskusni Tijjani Reijnders i Joey Veerman.

Nizozemci su započeli utakmicu živahno, s poluprilikama Codya Gakpa i Reijndersa, no Poljaci su poveli iz svog prvog napada u 16. minuti. Strijelac je bio Buksa, koji je glavom pogodio mrežu Nizozemske nakon kornera Piotra Zielinskog.

Nakon primljenog gola, Nizozemci su stvorili dvije velike prilike. Virgil van Dijk je nakon kornera pucao po sredini gola, ali je Wojciech Szczesny obranio, dok je Memphis Depay promašio cijeli gol.

Nizozemska je izjednačila u 29. minuti. Nathan Ake je poslao loptu Codyu Gakpu, čiji je udarac promijenio smjer nakon što je pogodio poljskog braniča, ostavljajući Szczesnog bez šanse.

U 42. minuti Jakub Kiwior je primio precizan pas i u situaciji jedan na jedan s golmanom pucao uz lijevu vratnicu, ali je 21-godišnji Bart Verbruggen sjajno obranio.

Prvo poluvrijeme završilo je živahno, s Nizozemskom koja je imala čak 13 udaraca na gol. Gakpo i Depay su u završnici bili neprecizni.

Koemannova momčad je odlično započela drugo poluvrijeme, ali bez učinka. Na drugoj strani, Kiwior je u 59. minuti iz izgledne pozicije pucao u vratara.

Nizozemska je nastavila s kanonadom, ali nije uspijevala probiti poljsku obranu predvođenu Szczesnim. U 81. minuti Koeman uvodi svog "jokera" Wouta Weghorsta, koji samo dvije minute kasnije zabija za 2-1. Napadač Hoffenheima je iz prve opalio loptu nakon dodavanja Akea i pogodio s desetak metara u sami kut.

U 89. minuti Jakub Piotrowski je prošao po lijevoj strani i dodao do Karola Swiderskog, čiji je udarac čudesno obranio mladi nizozemski vratar.

Izvor: PDN/Foto:Marcel vonFehr via Guliver

Izvorni autor: Krešimir Cestar