General Željko Sačić, istaknuta ličnost i sudionik pokušaja deblokade Vukovara sa ATJ Lučko, nedavno je izrazio svoje nezadovoljstvo prema HRT-u zbog termina prikazivanja četvrte sezone dokumentarne serije "Heroji Vukovara – Grad II: Proboj ili žrtva". Prva epizoda nove sezone premijerno je prikazana ovog vikenda na Prvom programu HRT-a u 13:05, što je izazvalo negodovanje generala Sačića.
Njegovo nezadovoljstvo terminom prikazivanja privuklo je pažnju javnosti i potaknulo raspravu o važnosti ovog dokumentarnog serijala.
Dokumentarna serija "Heroji Vukovara – Grad II: Proboj ili žrtva" prati herojsku obranu grada Vukovara tijekom Domovinskog rata i prikazuje priče i sjećanja onih koji su se hrabro borili za svoj grad. General Željko Sačić, smatra da bi ovakav serijal trebao dobiti istaknutu poziciju u programskom rasporedu kako bi se dostojno obilježio ovaj važan dio hrvatske povijesti.
Pitanje termina prikazivanja dokumentarnih serija koje se bave povijesnim događajima i herojima izaziva diskusije o odnosu medija prema nacionalnoj prošlosti i značaju pamtivosti. Sačićov apel dodatno je potaknuo razmišljanje o tome kako se trebaju prezentirati i poštovati događaji i ljudi koji su ostavili trajan pečat na povijest Hrvatske.
Željko Sačić se obrušio na HTV putem Facebooka:
HTV... Možete li niže? Možete li nezainteresiranije, manipulativnije, nemoralnije, neodgovornije, licemjernije?
Naime, nevjerojatno je, zapravo zgražavajuće, omalovažavajuće i uvredljivo prema svim žrtvama živih i mrtvih heroja, onih koji su se žrtvovali za deblokadu našeg Vukovara, toga kobnog 13. listopada 1991. godine, ispred Marinaca, da se uredništvu nominalno i financijski naše hrvatske javne televizije, HTV-u (čije vodstvo je ustoličio HDZ sa abolicijsko-koalicijskim političkim partnerima), čini sasvim "normalno" i primjereno prikazivati jednu brutalno tešku ratnu dramu, s potpuno istinitim i argumentiranim svjedočenjima preživjelih sudionika tog raketno-topničkog masakra od strane "JNA" i četnika kod Sv. Ane, pred Marinicima, u tom "nevidljivom" terminu.
Dakle, de facto, na ovaj način oni žele sakriti punu istinu od hrvatske javnosti, te razinu stradanja i žrtve tadašnjih hrvatskih oružanih snaga, prije svega ATJ Lučko i tada tamo svih drugih pripadnika Specijalne policije MUP-a RH i tenkista ZNG-a za deblokadu Vukovara, jer su taj dokumentarni film prikazali u terminu subote (pazite dobro!) u 13:10 sati, sa reprizom u ponedjeljak, rano ujutro, u 04:10 sati.
Bijedni sramotnici, nedostojni ste žrtve hrvatskih heroja!
Hrvatski narode, sami dajte odgovor na pitanje: "Tko nas sabotira, tko nas okupira?"
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.