Hrvatski sabor potvrdio Borisa Vujčića za treći mandat na čelu HNB-a

Hrvatski sabor u četvrtak je većinom glasova izglasao još jedan, treći šestogodišnji mandat Borisu Vujčiću na čelu Hrvatske narodne banke (HNB). Za Vujčića je glasalo 79 zastupnika, dok je protiv bilo njih 55.
Boris Vujčić postao je guverner HNB-a 2012. godine, nakon što je prethodno bio zamjenik guvernera i direktor Direkcije za istraživanja HNB-a. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 1988., a doktorirao 1996. godine. Kao dobitnik Fulbrightove stipendije, pohađao je doktorski studij na Odsjeku za ekonomiju Michigan State University u SAD-u. Također je radio kao vanjski suradnik Odjela za monetarne poslove u Europskoj komisiji u Bruxellesu te bio zamjenik glavnog pregovarača u pregovorima Hrvatske s EU-om.
Od 2013. godine, Vujčić je član Općeg vijeća Europske središnje banke (ESB), a ulaskom Hrvatske u europodručje 1. siječnja 2023. postao je član Upravnog vijeća ESB-a. Također je izvanredni profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu te vanjski suradnik – izvanredni profesor na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Njegova područja specijalizacije su monetarna analiza, ekonomija rada i međunarodne financije.
Tijekom rasprave o ponovnom imenovanju Vujčića, Marijan Pavliček (Suverenisti) kritizirao je njegov rad, navodeći da će Vujčić ostati upamćen kao guverner pod čijim je vodstvom Hrvatska izgubila monetarni suverenitet te da je agitirao za uvođenje eura. Pavliček je također optužio Vujčića za širenje dezinformacija o pozitivnim učincima ulaska u eurozonu.
Peđa Grbin (SDP) također je iznio kritike, naglašavajući da je HNB prema zakonu odgovoran za stabilnost cijena, te da je Hrvatska tijekom posljednjih godina bila među najgorima u EU i eurozoni po inflaciji. Grbin je spomenuo Vujčićevu izjavu kako bi građani trebali paziti gdje kupuju kao reakciju na inflaciju.
S druge strane, Tomislav Šuta (HDZ) odbacio je takve ocjene, ističući da su HNB i Vlada usko surađivali u provedbi mjera za ekonomsku stabilnost.
Sabor je također većinom glasova potvrdio ponovni izbor Sandre Švaljek za zamjenicu guvernera HNB-a, kao i izbor Maroja Langa, dosadašnjeg glavnog savjetnika u Sektoru istraživanja HNB-a, za viceguvernera.
Izvor: Narod.hr



