Iako je danas vani 'apokalipsa', nemojte zaboraviti na izbore!

22.12.2019. 09:30:00

Ako ne žele pokisnuti, većini birača u istočnoj i središnjoj Hrvatskoj najbolje je na birališta poći što prije nakon otvaranja, a onima u južnijim krajevima poslijepodne, što kasnije

Danas je u Hrvatskoj izborni dan, a sve koji odluče izaći na birališta da obave svoj građanski dužnost, dočekat će ružno vrijeme. Nadamo se da vam ono neće biti izlika za neizlazak na izbore.

Uskoro slijede, kako navodi HRT, nove oborine, ponegdje i obilnije, moguće su i mjestimične poplave.

Izraženiji pljuskovi i grmljavina

Prognoze su prilično postojane pa će i po najnovijim izračunima izraženijih pljuskova i grmljavine i u relativno toplu nedjelju osobito biti na Jadranu i područjima uz njega, većinom u prvom dijelu dana, a oko podneva i kasnije će i u sjevernijim krajevima kiša biti česta, gdjegod i obilnija. U višem je gorju velika vjerojatnost i za malo snijega, kao svojevrsna dobrodošlica i astronomskom početku zime, javlja HRT.

Ako ne žele pokisnuti, većini birača u istočnoj i središnjoj Hrvatskoj najbolje je na birališta poći što prije nakon otvaranja, a onima u južnijim krajevima poslijepodne, što kasnije. No mjestimice, najvjerojatnije na širem dubrovačkom području, kiša bi neprestano mogla padati i cijeli dan.

Na Jadranu olujno jugo

Pritom će još u početku na Jadranu puhati jako i olujno jugo, koje će na sjevernom dijelu već prijepodne, poslije i drugdje okretati najprije na podjednako jak jugozapadni vjetar, zatim sjeverozapadni i sjeverni, uz obalu rijetko i buru - prema večeri u slabljenju. Stoga će more biti uglavnom valovito i jače valovito. Valja spomenuti da će i u kopnenom području biti prolazno jakog vjetra, gdjegod na udare vjerojatno i olujnoga.

Foto: Facebook

Uz sve to, i biometeorološke će prilike biti prilično nepovoljne, osobito prijepodne, kada će se tlak zraka nastaviti snižavati, ponegdje vjerojatno i ispod 990 hPa, a poslije će rasti pa će blagdanski tjedan biti stabilniji od ovoga. I pritom sunčaniji, ali i hladniji, iako i dalje uz temperaturu malo višu od prosječne ili oko nje, što znači da će na kopnu biti jutarnjih minusa, ponegdje vjerojatno i mraza...

Narančasto upozorenje DHMZ-a

DHMZ je objavio još jučer narančasto upozorenje za dubrovačku, splitsku, riječku i kninsku regiju.  

- Ima pola metra krupe! Nije dugo trajalo, ali je bilo tako intenzivno da sam mislila da će mi probiti krov. Tu su bageri, ralice, vatrogasci - ispričala nam je druga čitateljica. 

Obilna kiša pogodila je i sjeverni Jadran, pa je tako u zaleđu Kvarnera na više mjernih stanica izmjereno više od 200 litara kiše po kvadratnom metru. To znači da je na tim mjestima u jednom danu palo više kiše nego što inače padne u cijelom prosincu.

Do 15 sati jučer najviše kiše u središnjoj Istri palo je u Juranima, čak 77 mm. Vodostaj Raše u Potpićnu u 13 sati porastao je na s jučerašnjih 173 centimetara na čak 548 centimetara.

Smirivanje vremena, prognozira DHMZ, očekuje  se u ponedjeljak, a stabilno i sunčano bi trebalo biti za blagdane, na Badnjak, Božić. Novi val oborina očekuje se krajem sljedećeg tjedna.

Foto: Marko Dimic/PIXSELL

Prognoze za blagdanski tjedan nisu još dovoljno pouzdane po danima, ali se s relativno velikom vjerojatnosti može prognozirati da će i u tom tjednu biti relativno toplo.

Meteorolozi otkrivaju kakvo nas vrijeme čeka za blagdane

Prošlodnevne najave iznadprosječne topline i južine potvrđuju se iz dana u dan, pri čemu za ovaj tjedna gotovo i nema nekih znatnih promjena - na Jadranu i područjima uz njega bit će oblačnije, kišovitije, vjetrovitije, a u sjevernijim krajevima stabilnije, uz mjestimičnu jutarnju maglu, kaže Zoran Vakula za HRT.

Osim temperature zraka koja će biti oko rekordne za ovo doba godine, i mogla bi nekima prouzročiti zdravstvene tegobe, te neobične pojave u biljnom i životinjskom svijetu, i biometeorološke će prilike biti prilično nepovoljne, a bit će i ograničenja u prometu na Jadranu zbog jakog, gdjekad i olujnog juga.

Vjerojatnost mnogima željenog snijega i 'bijelog Božića' je vrlo mala. Čak i u gorju.

– Kao što smo i najavili, cijeli ovaj tjedan bit će u znaku južine, što je i razlog da je tijekom njega izostala magla, dok je temperatura zraka porasla. I do kraja tjedna ostat će iznadprosječne temperature, koje će ipak pred kraj tjedna biti nešto niže nego posljednjih dana, ali i dalje iznad prosjeka. Bit će između 10 i 15 stupnjeva. Usto, tijekom vikenda nas očekuje kiša. Na moru je ima već i sad – kazao je na početku meteorolog i voditelj vremenske prognoze RTL-a Nikola Vikić Topić dodajući da će kiše na moru biti i danas, i sutra, i preksutra, a na kopnu će kišiti za vikend, ali ne u velikoj količini.

Bacvice | Autor: Miranda Cikotic/PIXSELL

Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL

– U ponedjeljak, utorak i srijedu, na Badnjak i Božić, vjerojatno će u cijeloj zemlji biti suho. I tad ostaje iznadprosječno toplo. Dnevne će temperature na kopnu biti oko 10, a na moru oko 15 Celzijevih stupnjeva. No, od ponedjeljka se ponovno vraćaju hladna jutra. Ona će obilježiti i utorak i srijedu. Jutrima bi na kopnu moglo biti oko nule ili do minus dva stupnja. Štefanje je daleko, pa se ne može precizno reći što nas tada očekuje, no nazire se da bi tog četvrtka moglo biti promjenjivije vrijeme, što znači neku kišicu. Sve to znači da za Badnjak i Božić neće biti ni govora o snijegu, a vrlo vjerojatno ni o kiši. Štoviše, u ta prva tri dana idućeg tjedna imat ćemo sunčanih razdoblja. Znači, neće biti bijelog, nego zelenog i sunčanog Božića. Ima jedna pučka poslovica koja kaže: “Bijel Božić, zelen Uskrs. Zelen Božić, bijel Uskrs – otkrio je Vikić-Topić kakav će nam biti Božić.

– U našim se krajevima često događa da imamo zatopljenje prije Božića. U nas se snijeg češće javlja u siječnju i veljači nego u prosincu. Povijesni klimatološki podaci, koji idu gotovo do 160 godina unatrag, govore da se, primjerice, u Zagrebu snježni pokrivač na Božić pojavljuje u prosjeku svake četiri godine. U Zagrebu je posljednji put snježni pokrivač bio na tlu na Božić 2007. A što se tiče Nove godine, tjedan od 30. prosinca do 5. siječnja, na prognostičkim kartama također izgleda toplije od prosjeka. Imat ćemo iznadprosječne temperature, ali manje nego što su to sad. U Zagrebu dnevne bi se temperature tada mogle kretati oko šest-sedam, a na moru oko 12 stupnjeva. No, noću temperature bi na kopnu mogle biti oko nule, a na moru oko sedam stupnjeva. Ukratko, na Staru i Novu godinu neće biti izražene hladnoće, a za oborine još uvijek ne mogu ništa reći, prerano je – osvrnuo se RTL-ov meteorolog i na novogodišnji tjedan pritom podsjetivši da je tijekom noći dočeka 2015. u Zagrebu bilo minus 15, a u Slavoniji čak i minus 20 stupnjeva.

Izvor: 24sata/ Foto: DHMZ/pixsell

Izvorni autor: Kristina Trupeljak

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.