VIJESTI

Iran sve žešće napada zaljevske zemlje. U Iraku gore tankeri, dronovi nad S. Arabijom

Podijeli:
Iran sve žešće napada zaljevske zemlje. U Iraku gore tankeri, dronovi nad S. Arabijom
NAJMANJE jedna osoba ubijena je u napadu na dva tankera za naftu u Perzijskom zaljevu, priopćile su iračke vlasti rano jutros, dok su Saudijska Arabija i Kuvajt objavili da su oborili dronove na svom teritoriju.

Napad, koji se dogodio u iračkim teritorijalnim vodama, predstavljao je kršenje suvereniteta zemlje, rekao je glasnogovornik iračke vojske, prenijela je državna novinska agencija INA. Dodao je da je šest plovila poslano u pomoć posadama na dva napadnuta tankera.

Tankeri su pogođeni u blizini luke Umm Qasr na jugu Iraka. Glasnogovornik je naveo da je među ukupno 38 članova posade s oba tankera jedna osoba smrtno stradala.

Početna istraga iračkih sigurnosnih dužnosnika pokazala je da su brodovi natovareni eksplozivom iz Irana pogodili ta dva tankera, prenose Reuters i CNN. Riječ je o brodu Safesea Vishnu koji plovi pod zastavom Maršalovih Otoka te o Zefyrosu koji plovi pod zastavom Malte, rekla su dva iračka lučka dužnosnika.

“Snažan iranski odgovor na američko otpuštanje nafte iz rezervi”

Još nekoliko plovila u vodama Perzijskog zaljeva napadnuto je projektilima, objavile su pomorske vlasti.

“Čini se da ovo označava izravan i snažan iranski odgovor na noćnu najavu IEA-e o masovnom otpuštanju strateških rezervi s ciljem smirivanja nekontrolirano rastućih cijena”, rekao je Tony Sycamore, analitičar tvrtke IG.

Eskalacija sukoba

Najnoviji napadi na brodove povezane sa SAD-om i Europom označavaju eskalaciju sukoba Irana protiv američkih i izraelskih snaga, povećavajući broj brodova pogođenih u regiji od početka borbi na najmanje 16.

Iračke naftne luke potpuno su obustavile rad nakon napada, dok komercijalne luke i dalje funkcioniraju, izvijestila je iračka novinska agencija, pozivajući se na šefa državne Opće tvrtke za iračke luke (GCPI).

Jučer napadnut tajlandski brod u Hormuzu

Tri člana posade tajlandskog trgovačkog broda koji je ranije u srijedu napadnut u Hormuškom tjesnacu “nestala su” i “vjeruje se da su zarobljena u strojarnici”, objavila je tvrtka Precious Shipping u čijem je vlasništvu brod.

Iran je također ciljao spremnike goriva u objektu u Muharraqu u Bahreinu, priopćilo je ministarstvo unutarnjih poslova, dodavši da poduzima potrebne mjere.

Neidentificirani projektil pogodio je kontejnerski brod i uzrokovao manji požar, 35 nautičkih milja sjeverno od Jebel Alija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, priopćio je Centar za pomorske trgovinske operacije Ujedinjenog Kraljevstva (UKMTO), dodavši da je posada na sigurnom.

Oman je evakuirao sve brodove iz svog ključnog terminala za izvoz nafte Mina Al Fahal kao mjeru opreza, prenosi Bloomberg News.

U međuvremenu je cijena nafte Brent u četvrtak prešla 100 dolara po barelu, unatoč najavi otpuštanja velikih zaliha kako bi se izbjegla globalna nestašica.

Saudijska Arabija i Kuvajt presreli dronove

Ministarstvo obrane Saudijske Arabije objavilo je u četvrtak da je presrelo dron koji se kretao prema naftnom polju Shaybah na istoku zemlje, koje je proteklih dana već nekoliko puta bilo meta napada.

“Dron koji se kretao prema naftnom polju Shaybah presretnut je i uništen u pustinji Rub al Khali”, rekao je glasnogovornik ministarstva obrane.

Glasnogovornik je ubrzo na platformi X objavio kako je također “oboren neprijateljski dron” koji se pokušavao približiti četvrti u glavnom gradu Rijadu u kojoj se nalaze strana veleposlanstva.

Kuvajtsko ministarstvo obrane također je u četvrtak objavilo da je njegova protuzračna obrana presrela nekoliko dronova dok Iran provodi napade na naftom bogate zaljevske države.

Ujedinjeni Arapski Emirati objavili su da njihova protuzračna obrana reagira na raketnu prijetnju. U Dubaiju je dron pao na stambenu zgradu, uzrokujući požar koji je stavljen pod kontrolu, a zasad nema izvješća o ozlijeđenima.

#SAD #bliski istok #Iran

Povezani članci