Markale: Masakr koji je potresao svijet
Masakri na Markalama predstavljaju jedan od najtragičnijih događaja tijekom opsade Sarajeva u ratu u Bosni i Hercegovini. Ova dva krvava napada na sarajevske civile, započeta od strane Vojske Republike Srpske, ostavila su neizbrisiv trag u kolektivnoj svijesti preživjelih i međunarodnih zajednica, piše S.V. za Dnevno.hr
Prvi masakr dogodio se 05. veljače 1994. godine, kada je minobacačka granata kalibra 120 mm, ispaljena s položaja Vojske Republike Srpske u selu Mrkovići, pala na prepunu gradsku tržnicu Markale. Posljedice su bile stravične – 68 ubijenih i 144 ranjena civila. Drugi napad uslijedio je 28. kolovoza 1995. godine, kada je 43 ljudi izgubilo život, a 84 ih je ranjeno.
Tog kobnog dana, između 12:10 i 12:20, eksplozija je raznijela tržnicu prepunu građana koji su obavljali svakodnevnu kupovinu. Spasioci i pripadnici Ujedinjenih naroda stigli su na mjesto nesreće u roku od nekoliko minuta kako bi pomogli ranjenima i evakuirali tijela nastradalih. Među svjedocima događaja bila je i novinarka koja se zatekla na licu mjesta:
"Svježe mi je u glavi kao da je jučer bilo. Rahmetli Benjamin Filipović i Dževad Čolaković zadesili su se na licu mjesta i sve snimili. Ja sam s drugom ekipom stigla dvije minute poslije i vidjela svog druga, divnog i poštenog Emira Begovića kako leži u krvi i umire. Samo desetak minuta prije sam ga srela na ulici i dugo smo razgovarali, izljubili se, kao da smo znali da je do kraja. A tako smo se smijali..."
Za ove brutalne zločine, general-major Stanislav Galić, ratni zapovjednik Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske, osuđen je na doživotni zatvor. Uhićen je 1999. godine u akciji SFOR-a i izručen Haškom tribunalu, gdje je proglašen krivim za kampanju granatiranja i snajperskog djelovanja u Sarajevu s ciljem širenja terora među civilnim stanovništvom. Njegova kazna potvrđena je 2006. godine, a od 2009. služi doživotnu kaznu u zatvoru u njemačkoj Frajburgu.
Masakri na Markalama ostali su simbol stradanja Sarajeva i podsjetnik na strahote rata. Ovi zločini, koji su pokrenuli međunarodnu zajednicu na odlučan odgovor i vojnu intervenciju protiv srpskih snaga u Bosni i Hercegovini
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.