Ministar komentirao okretanje leđa u Škabrnji: "Pozdravljam gestu potpredsjednice..."

18.11.2022. 10:48:00

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježava se u Škabrnji na današnji dan, kad su prije 31 godinu nad stanovnicima toga mjesta, pod zapovjedništvom Ratka Mladića, mučki zločin počinili pripadnici bivše JNA, srpskih paravojnih postrojba SAO Krajine i dobrovoljačkih skupina iz Srbije i BiH.


Program današnjeg obilježavanja započeo je okupljanjem na zapadnom ulazu umjesto na početku Ulice 18. studenog 1991.

Predsjednik Republike Zoran Milanović pridružit će se mimohodu ''Korak po korak'' te će položiti vijenac i zapaliti svijeću ispred Središnjeg križa kod Spomen-obilježja na mjesnom groblju.

 

  Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković navodi da svake godine dolazi u Škabrnju zbog obiteljskih veza. "Dužnost je to svih ljudi koji obnašaju neku funkciju, to je poštovanje svemu onome što se događalo u tim vremenima. Treba izvući pouku da se to nikad više ne ponovi i graditi bolju budućnost", rekao je Butković.

Na pitanje o okretanju leđa potpredsjednici vlade Anji Šimpragi, kaže kako razumije Škabrnjane. "Vrijeme podjela bi trebalo biti iza nas. Rane su još uvijek svježe, oni su to napravili iz emotivnih razloga, ne političkih", kazao je.

"Još uvijek oni koji su to osmislili i napravili, neki jesu, ali nisu svi dovedeni pred lice pravde. Razumijem te ljude, ali 30 je godina nakon Domovinskog rata i moramo riješiti to pitanje jednom za svagda. Teški su to trenuci, no vjerujem da će biti bolje", dodao je Butković.

 Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Ivan Paladina u Škabrnji je rekao: "Danas je dan kada trebamo izraziti pijetet i žaljenje za svim žrtvama te veliku zahvalnost svim hrvatskim braniteljima i ja isključivo na taj način gledam, u miru i spokoju su misli o kojima trebamo razmišljati."

Na pitanje novinara komentirao je okretanje leđa mještana i branitelja nakon dolaska potpredsjednice Vlade Anje Šimprage. "Gestu potpredsjednice pozdravljam. Njihov potez ne bih komentirao", kazao je.

"Teško je nekome tko to nije proživio na taj način kako su preživjeli branitelji opisati emocije i ne mogu se te emocije razumjeti. Ja njezinu gestu podržavam i mislim da je to jedna dobra gesta. Iz mojeg razmišljanja - svaka kršćanska gesta je dobrodošla", rekao je Paladina.

Mučki ubijena 43 civila i 15 hrvatskih branitelja

Pokolj u ravnokotarskome mjestu Škabrnji počinjen je istog dana kad je slomljena herojska obrana Vukovara. Mučki su ubijena 43 civila i 15 hrvatskih branitelja. U Domovinskom ratu u Škabrnji ubijeno je 56 civila, a poginulo je i 25 branitelja iz toga mjesta. Nakon rata još je šestero mještana poginulo od minsko-eksplozivnih sredstava.

Napad na Škabrnju počeo je 18. studenoga 1991. rano ujutro iz dva smjera. Jedna kolona tenkova i oklopnih transportera s kamionima pješaštva došla je preko Zemunika Gornjeg, a druga iz smjera Biljana Donjih.

Glavni udar i težište napada agresora bio je na zapadnom ulazu u Škabrnju, kod zaseoka Ambara i Ražovljeve glavice, gdje su, uz snažnu potporu iz neprijateljskih uporišta i zrakoplova, angažirane tenkovsko-pješačke snage četnika i JNA-a.

Četnici i pripadnici JNA-a do središta sela i crkve Velike Gospe došli su tek predvečer tjerajući ispred tenkova zarobljene branitelje i civile kao živi štit.

Civili, pretežito žene, djeca i starije osobe, koji su se skrivali u podrumima i drugim zaklonjenim prostorijama nasilno su izvučeni, ubijani i masakrirani. Stotinjak civila, uglavnom žena i djece, zarobljeno je i odvedeno u Benkovac.

Za zločine osuđena samo nekadašnja medicinska sestra

Za zločine u Škabrnji osuđena je samo nekadašnja medicinska sestra Zorana Banić. Bila je optužena i osuđena za kršenje međunarodnog prava i sudjelovanje u napadu i ubijanju stanovništva u Škabrnji 18. studenoga 1991.

 

Najprije je u odsutnosti osuđena na 20 godina zatvora, a nakon uhićenja u Švicarskoj 2001. i izručenja Hrvatskoj na ponovljenom suđenju bila je osuđena na 13 godina zatvora.

Nakon poništenja te odluke na još jednom ponovljenom suđenju osuđena je na deset godina zatvora, a Vrhovni sud smanjio je tu kaznu na šest godina. Iz zatvora je izašla u listopadu 2007.

DORH objavio nove podatke

Uoči obilježavanja 31. godišnjice stradanja DORH je prošlog tjedna objavio nove podatke o procesuiranju ratnih zločina počinjenih na području Škabrnje i Nadina u studenome 1991.

Tako se, među ostalim, podsjeća na to da je Županijski sud u Splitu 15. srpnja potvrdio optužnice protiv Zorana Tadića, 63-godišnjeg državljanina Srbije i Australije, koji se smatra odgovornim za smrt 30 mještana i 13 branitelja u Ambaru.

 

Kao zapovjednika 2. specijalnog voda Teritorijalne obrane Benkovca, Tadića se optužnicom tereti i da je po naredbi počeo napad na Škabrnju pucnjavom iz tenkova, minobacača i višecjevnih bacača raketa te s naoružanim vojnicima.

Početak suđenja najavljen je za 4. srpnja 2023. na Županijskome sudu u Splitu, gdje će mu se vjerojatno suditi u odsutnosti.

Za 3. srpnja 2023. na tom je sudu sazvana i rasprava protiv šestorice državljana Srbije i jednog državljanina BiH kojima se stavlja na teret da su njima podređene postrojbe i njihovi pripadnici 18. studenoga 1991. u Škabrnji ubili 44 civila, pretežito starije životne dobi.

Nakon toga do 12. ožujka 1992., tijekom privremene okupacije Škabrnje, usmrtili su još 21 civila, također pretežno starije životne dobi.

Izvor: dnevnik.hr/Foto: Fah

Izvorni autor: Hina

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.