Zataškana neugodnost na Plesu: Bayraktari za 95 milijuna eura podbacili na predstavljanju
Na svečanom predstavljanju novih turskih bespilotnih letjelica Bayraktar TB2, održanom 2. rujna u vojnoj bazi Pleso, došlo je do neugodnog incidenta koji je prošao ispod radara javnosti. Premda su mediji bili pozvani kako bi svjedočili moći i sposobnostima novog strateškog oružja Hrvatske vojske, prikazano im je nešto posve drugo.
Kašnjenje i improvizacija
Dron je, prema protokolu, trebao poletjeti pred kamerama i fotoaparatima, no umjesto toga gotovo pola sata je stajao, a potom sporo “odšetao” iza zida hangara. Tek nakon novog dugog čekanja, Bayraktar se pojavio na nebu – ali toliko udaljen da ga je većina okupljenih jedva uspjela uočiti. Snimke očekivanog uzlijetanja, dakle, nisu nastale.
Novinari su se opravdano zapitali zašto je predstavljanje održano u vojarni, kad je dron ionako poletio s civilnog aerodroma “Franjo Tuđman”. Tek kasnije je objašnjeno kako Bayraktar, kao autonomna letjelica, mora ulaziti u civilni zračni prostor prema zakonskim pravilima. No ostaje nejasno zašto je protokol novinare postavio na vojnu pistu i zašto se cijeli događaj pretvorio u improvizaciju.
Tko je zakazao?
U kontrolnom centru smještenom u hangaru, gdje su uz hrvatske pilote bili i turski stručnjaci, nastala je panika dok su novinari čekali. Je li problem bio u ljudskom faktoru, u opremi ili u komunikacijskim smetnjama – zasad nitko nije dao jasan odgovor. MORH je pokušao umanjiti važnost incidenta, pa su mediji kasnije dobili sugestiju da izvještaji budu “korektni”, bez spominjanja blamaže.

Skupi i sve upitniji
Hrvatska je za šest dronova i prateću opremu izdvojila 95 milijuna eura. Uz same letjelice, paket uključuje zapovjedni centar, simulator, obuku pilota i jamstvo od dvije godine. Bayraktari su zamišljeni kao nova okosnica izviđačkih i borbenih sposobnosti HV-a, ali i kao sredstvo za civilne zadaće poput nadzora granica ili praćenja požara.
Ipak, vojni stručnjaci upozoravaju da se Bayraktar TB2 u posljednje vrijeme u svijetu sve manje koristi. U ranim fazama rata u Ukrajini proslavio se kao “ubojica tenkova”, no s vremenom je postao laka meta za sofisticirane ruske radare i protuzračnu obranu. Danas ga mnogi analitičari smatraju zastarjelim sustavom.
Poruka bez dojma
Predstavljanje u Zagrebu trebalo je simbolizirati ulazak Hrvatske vojske u novu fazu modernizacije. Umjesto toga, ostalo je dojam nesigurnosti i nedorečenosti – od tehničkog kašnjenja i zbunjenog protokola do činjenice da su novinari napustili Pleso bez ijedne atraktivne snimke.
Na MORH-u je da odgovori na ključno pitanje: je li riječ tek o nespretnosti pri drugom letu novog sustava ili o ozbiljnijem problemu u koji je Hrvatska investirala milijune.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.