Nitko se ne naoružava kao ova europska zemlja: Postaju baš brutalna vojna sila

16.03.2025. 15:42:00

Poljska se pozicionira kao najveći investitor u obranu među članicama NATO-a. U 2025. godini ova zemlja planira izdvojiti 4,7% svog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za obrambene svrhe, što je najviši postotak u Europi. Ovaj trend jačanja vojnih kapaciteta započeo je nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, kada je Poljska, suočena s prijetnjom neposredno uz svoju granicu, odlučila drastično povećati vojna izdvajanja i modernizirati svoje oružane snage.

Za jačanje svoje vojne moći, Poljska je potpisala značajne ugovore vrijedne oko 20 milijardi dolara sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ti ugovori uključuju nabavu 250 tenkova M1A2 Abrams, 32 borbena aviona F-35, 96 helikoptera Apache, Javelin projektila i raketnih sustava. Ovaj veliki vojni paket bit će ključan za modernizaciju poljskih oružanih snaga i povećanje njihove borbene sposobnosti, čime Poljska postaje važan vojni faktor u Europi.

Pored suradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama, Poljska je također sklopila značajne ugovore s Južnom Korejom. Kroz ove ugovore, Poljska je nabavila tenkove K2, koje proizvodi južnokorejski Hyundai Rotem, te lake borbene avione FA-50. Ovi vojni sustavi dodatno će osnažiti sposobnost poljskih snaga za brze reakcije i povećati njihovu fleksibilnost na terenu.


Foto: Guliver
Važnost obrane

Poljska je tijekom posljednjih nekoliko godina postavila obranu kao ključnu nacionalnu prioritetu, ne samo zbog sigurnosti vlastite teritorijalne cjelovitosti, nego i zbog strateške uloge koju igra u Europi, osobito s obzirom na njezinu blizinu Ukrajine. Ova velika ulaganja ne dolaze samo iz potrebe za modernizacijom, već i kao odgovor na rastuće prijetnje i promijenjenu sigurnosnu situaciju u Europi, koja je postala znatno nestabilnija nakon početka ruske agresije.

Ulaganje u obranu i vojnu tehnologiju također ima dugoročne političke i gospodarske implikacije. Poljska ne samo da jača vlastitu sigurnost, već i aktivno doprinosi stabilnosti i sigurnosti NATO saveza, što joj omogućuje veći politički utjecaj u europskim i međunarodnim pitanjima. S obzirom na trenutnu geopolitičku situaciju, jasno je da će Poljska u narednim godinama nastaviti ulagati u vojnu modernizaciju, stavljajući obranu na sam vrh svojih prioriteta.

Inače, Poljska ima bogatu i turbulentnu vojnu povijest koja se proteže kroz nekoliko stoljeća, od srednjeg vijeka pa sve do modernih vremena. Kroz povijest, Poljska je bila na meti mnogih susjeda i okupatora, uključujući Prusku, Rusiju i Austro-Ugarsku, ali unatoč tome, zemlja je kroz različite epohe uspjela održati svoju vojnu tradiciju i snagu.

Jedan od ključnih trenutaka u vojnoj povijesti Poljske dogodio se u 16. stoljeću, kada je Poljska bila jedno od najmoćnijih europskih kraljevstava. Tijekom razdoblja Poljske-Litvanske unije, Poljska je imala veliku vojnu moć, a poljska vojska bila je poznata po svojim konjičkim postrojbama, osobito po husarima. Ova vojska je postala simbol poljske vojne moći, a njeni junački uspjesi, poput pobjede u Bitci kod Wiednia 1683. godine, gdje su pod vodstvom kralja Jana III. Sobieskog pomogli u zaustavljanju osmanske ekspanzije, ostali su duboko ukorijenjeni u kolektivnom pamćenju poljskog naroda.

Poljska je tijekom 18. stoljeća bila suočena s podjelama i padom svoje moći, što je dovelo do postupne podjele teritorija između Rusije, Pruske i Habsburške Monarhije. Ove podjele su rezultirale gubitkom neovisnosti Poljske sve do 1918. godine, kada je nakon Prvog svjetskog rata Poljska ponovno postala suverena država. Nakon obnove neovisnosti, Poljska je poduzela velik napor u modernizaciji svoje vojske, kako bi se suočila s novim prijetnjama iz svojih susjednih zemalja, među kojima su se posebno isticale nacistička Njemačka i Sovjetski Savez.

Povijest ratovanja

Za vrijeme Drugog svjetskog rata, Poljska je bila okupirana od strane nacističke Njemačke, a kasnije i Sovjetskog Saveza. Poljski vojnici borili su se na brojnim frontovima, uključujući i u Velikoj Britaniji, gdje su igrali ključnu ulogu u obrani Britanije, te u Francuskoj i Italiji, gdje su sudjelovali u savezničkim vojnim operacijama. Tijekom rata, Poljska je pretrpjela ogromne ljudske i materijalne gubitke, ali njezina vojna povijest ostala je simbolom hrabrosti i borbe za slobodu.

Nakon rata, Poljska je postala satelit Sovjetskog Saveza, a njezina vojska bila je podvrgnuta sovjetskoj kontroli i standardima. Poljska vojska bila je opremljena sovjetskom tehnologijom i naoružanjem, uključujući tenkove, borbene avione i raketne sustave, te je bila ključna u održavanju socijalističkog režima u zemlji. No, pad Sovjetskog Saveza i početak transformacije Poljske prema tržišnoj ekonomiji i demokraciji krajem 20. stoljeća značio je i veliku promjenu u poljskoj vojsci. Počela je modernizacija i integracija u NATO savez, što je omogućilo Poljskoj pristup novim vojnim tehnologijama i jačanje njezine obrambene sposobnosti.

Danas, kada Poljska ponovo ulaže značajna sredstva u modernizaciju svoje vojske, ta ulaganja se temelje na iskustvima iz prošlih ratova i trenutnoj geopolitičkoj situaciji. Poljska se suočava s novim prijetnjama, osobito od strane Rusije, što je podrazumijevalo povećanje obrambenih izdataka na više od 4% BDP-a. Ova povećanja sredstava odražavaju povijesnu važnost sigurnosti i obrane Poljske, čineći je ključnim igračem na europskoj sigurnosnoj sceni. Modernizacija poljske vojske također pokazuje kako se Poljska, unatoč teškim iskustvima prošlih stoljeća, sada pozicionira kao jedan od najjačih obrambenih stupova u Europi.

Izvor: dnevno/Foto: Artur Widak/Guliver Image

Izvorni autor: E.P.

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.