Nova promjena vremena pred Hrvatskom: Obilna kiša, jako jugo i nestabilan nastavak tjedna

Hrvatsku očekuje nova promjena vremena, uz izraženiju nestabilnost već od srijede. Prevladavat će oblačno i razmjerno toplo vrijeme uz južinu, dok će u drugom dijelu dana kiša biti sve češća, osobito na Jadranu i u priobalju gdje se lokalno očekuju obilnije oborine. Zbog veće količine kiše moguće su i urbane te bujične poplave. Oborine će se zadržati i tijekom četvrtka, ponajprije na Jadranu, dok se u petak očekuje postupno smirivanje vremena uz blagi pad temperature.
Tijekom dana bit će pretežno oblačno s kišom, koja će češće padati na Jadranu i uz njega, mjestimice i obilno, uz lokalno izraženije pljuskove praćene grmljavinom. Puhat će umjeren jugoistočni i jugozapadni vjetar, dok će u gorju mjestimice jačati do jakog, uz moguće olujne udare. Na Jadranu će puhati jako i olujno jugo, koje će prema noći sa sjevera slabjeti i okretati na jugozapadnjak. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom će se kretati između 8 i 13 °C.
DHMZ je izdao upozorenja za gospićku, kninsku, riječku, splitsku i dubrovačku regiju zbog mogućih obilnih oborina. Lokalno su mogući izraženiji pljuskovi s grmljavinom i pojačanim vjetrom, dok će na obali puhati jako jugo.
U četvrtak se očekuje promjenjivo oblačno vrijeme uz mjestimičnu kišu, uglavnom na Jadranu i u priobalju, dok su oborine tijekom noći i ujutro moguće i u unutrašnjosti. U najvišem gorju nije isključen ni snijeg. Vjetar će biti slab, poslijepodne i umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Na Jadranu će puhati umjereno jugo i južni vjetar, dok će se već tijekom prijepodneva okretati na sjeverac i buru. Najniža jutarnja temperatura bit će od 2 do 5 °C, na moru između 6 i 11 °C, dok će dnevne vrijednosti iznositi od 4 do 9 °C, a na Jadranu između 11 i 14 °C.
O promjenjivom nastavku tjedna govorila je i meteorologinja Katarina Katušić iz HRT-a:
“U nastavku tjedna na kopnu će nebom nastaviti dominirati oblaci, pri čemu će lokalno biti i magle. Povremeno valja računati na oborinu, ali prema vikendu ipak sve rjeđu. Uglavnom će padati kiša, ali uz pad temperature od petka raste vjerojatnost i za susnježicu i snijeg, barem u gorju. Prolazno će u četvrtak zapuhati umjeren vjetar sjevernih smjerova. I na moru uz promjenjivu naoblaku mjestimice kiša, pa i u obliku ponekog pljuska. Zatim u subotu više suhih i sunčanih razdoblja. Puhat će slaba do umjerena bura i sjeverozapadnjak, u četvrtak i jugozapadnjak. Temperatura u blagom padu.”
Prema dostupnim prognozama, vikend bi trebao donijeti stabilnije vremenske prilike, iako u subotu još ponegdje u Dalmaciji može pasti malo kiše.
Analizu dugoročnijih modela iznio je i meteorolog amater Dino Dundić:
“Sam početak veljače, nakon odlaska ciklone slijedi dotok hladnijeg zraka put našeg dijela Europe. Pogled na Sjevernu Polutku oko datuma 12.02. kada bi mogao put nas zere jači ogranak ‘Polar Vortex-a’. Daleko smo još od toga da je zima gotova.”



