Obilježena 34. godišnjica raketiranja Banskih dvora: „Pokušali su uništiti hrvatski državni vrh, ali nisu uspjeli“ ,,,,,,,

07.10.2025. 10:56:00

U povodu 34. obljetnice raketiranja Banskih dvora, jednog od najdramatičnijih trenutaka iz razdoblja stvaranja hrvatske države, predsjednik Vlade Andrej Plenković, predsjednik 5. saziva Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, treći predsjednik Vlade Republike Hrvatske Franjo Gregurić, potpredsjednici Vlade Tomo Medved i Damir Habijan, te posebni savjetnici premijera Zvonko Kusić i Mate Granić, položili su lovorov vijenac ispred spomen-ploče na zgradi Vlade Republike Hrvatske.

Napad na Banske dvore, tadašnje sjedište predsjednika Republike Franje Tuđmana, zbio se 7. listopada 1991. godine oko 15 sati, kada su jugoslavenski borbeni avioni MiG-29 ispalili šest raketa na središte Zagreba. Meta je bio sam hrvatski državni vrh — predsjednik Tuđman, predsjednik Predsjedništva SFRJ Stjepan Mesić i predsjednik Saveznog izvršnog vijeća Ante Marković, koji su se u to vrijeme nalazili u zgradi Vlade. Samo zahvaljujući slučaju i brzim reakcijama zaštitara, tragedija je izbjegnuta.

Tim raketiranjem se željelo uništiti vrh Hrvatske, ubiti predsjednika Tuđmana i rukovodstvo te tako onemogućiti ono što se dogodilo dan kasnije – donošenje odluke Hrvatskog sabora o potpunoj samostalnosti i razdruživanju od bivše Jugoslavije“, naglasio je Franjo Gregurić, tadašnji predsjednik Vlade Republike Hrvatske.

Gregurić je podsjetio kako je upravo taj događaj bio prijelomni trenutak u hrvatskoj povijesti, jer je pokazao odlučnost tadašnjeg vodstva i naroda da unatoč prijetnjama i napadima obrane stečenu neovisnost. „Treba obilježavati sve te dane, dane naše herojske borbe u stvaranju države Hrvatske. Velika je vrijednost da se ne zaboravlja“, dodao je Gregurić.

Govoreći o značenju tog događaja danas, predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je da Hrvatska nakon tri desetljeća ima jasne temelje izgrađene na Domovinskom ratu i žrtvi hrvatskih branitelja.

34 godine kasnije, na temelju Domovinskog rata, uz iznimnu zahvalnost svim hrvatskim braniteljima bez čije žrtve ne bi bilo hrvatske slobode. Danas imamo druge odgovornosti i zaokružiti međunarodni položaj Hrvatske, snažiti naše gospodarstvo, unapređivati ekonomski i socijalni standard građana Hrvatske, voditi se razvojnim temama, pratiti globalne trendove i snažno štititi, u tom kontekstu, građane Hrvatske i u sigurnosnom, financijskom, socijalnom i u ekonomskom pogledu“, poručio je Plenković.

Napad na Banske dvore, koji se dogodio dan prije donošenja Odluke o raskidu svih državno-pravnih veza s bivšom Jugoslavijom, u povijesti je ostao zapamćen kao pokušaj vojnog udara protiv hrvatske državnosti. Danas, više od tri desetljeća kasnije, taj čin simbolizira neuspjeli pokušaj sprječavanja hrvatske samostalnosti i trajni podsjetnik na cijenu slobode.

Izvor: HRT

Izvorni autor: PDN/HRT/Foto:video screenshot/HRT

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.