Ova četiri oružja mogla bi presuditi u slučaju ruske invazije: ‘Krcati su novom tehnologijom‘

10.02.2022. 09:26:00

Američke postrojbe koje se raspoređuju u Europi obilato su opremljene novim oružjem i tehnologijama

U svom pokušaju da podupre NATO saveznike i Ukrajinu u ozračju iščekivanja potencijalne ruske invazije, administracija američkog predsjednika Joea Bidena je prošlog tjedna izvijestila o raspoređivanju 1700 vojnika 82. zračno-desantne divizije iz Fort Bragga u Sjevernoj Karolini u Poljsku te raspoređivanju eskadrile 2. konjičke pukovnije sa sjedištem u Njemačkoj u Rumunjsku. Te postrojbe, kao i one iz 4. pješačke mehanizirane divizije u Fort Carsonu u Coloradu, koje su još uvijek u pripravnosti, obilato su opremljene novim oružjem i tehnologijama, prenosi portal Popular Mechanics.

Portal predstavlja četiri djelomice netestirana, odnosno u borbi posve ili barem nedovoljno provjerena oružja, koja bi mogla držati liniju obrane ako ruske snage uđu u Ukrajinu ili ako američke snage interveniraju u ime Kijeva.

Protutenkovski sustav Javelin

Na prvom mjestu navode protutenkovsku raketu FGM-148 Javelin, koje je SAD u većim količinama već isporučio Ukrajini i to, kako se navodi, s dobrim razlogom - 30 godina star protutenkovski projektil srednjeg dometa osmišljen je da se koristi upravo protiv sovjetskih, a sada ruskih oklopnih formacija, a to je upravo ono što se u ovom trenutku gomila na granici s Ukrajinom.

Javelin je izvorno raspoređen 90-ih godina, a domet rakete od 2187 metara, infracrveno navođenje i sustav za lansiranje fire-and-forget (sustav za navođenje projektila koji ne zahtijeva daljnju kontrolu nakon lansiranja, a može pogoditi cilj i kada lanser nije u liniji mete), pridonijeli su da sustav bude daleko ispred svog prethodnika, projektila Dragon.

image

Protutenkovski sustav Javelin

 William West

Javelin je korišten za uništavanje bunkera, zgrada i drugih utvrđenih građevina nakon napada 11. rujna 2001. na WTC u Afganistanu i Iraku, ali rijetko za uništavanje tenkova, za što je izvorno namijenjen.

Za postrojbe koje su trenutačno raspoređene ili se raspoređuju u Europi, Javelin će biti ključan sustav naoružanja. Polovica oklopnih transportera Stryker koje koristi 2. konjička pukovnija opremljena je lanserima Javelin na daljinsko upravljanje, a eskadrila raspoređena u Rumunjskoj mogla bi biti opremljena s čak 25 sustava.

Oklopni transporter Stryker

Postrojba 82. zračno-desantne divizije koja se razmješta kao pojačanje NATO saveznici Poljskoj, najvjerojatnije je bojna zračno-desantnog pješaštva s pridruženim postrojbama za borbenu potporu. Obično je opremljena sa 18 raketnih sustava Javelin i osam težih i moćnijih protutenkovskih raketnih sustava većeg dometa TOW.

Sljedeći adut koji navode je oklopni transporter Stryker - Dragoon (ICV-D). Sredinom prošlog desetljeća američka vojska donijela je odluku o povećanju vatrene moći 2. konjičke pukovnije sa sjedištem u Njemačkoj. Jedna od odluka bila je nadograditi polovicu jedinica Stryker raketama Javelin, kako bi se poboljšale protuoklopne sposobnosti pukovnije. Druga je bila dodavanje bespilotne kupole opremljene 30-milimetarskim automatskim topom, čime je stvoren oklopni transporter Dragoon (ICV-D) ili Stryker Dragoon. Ti transporteri čine drugu polovicu Stryker vozila dodijeljenih 2. konjici.

image

Borbeno vozilo Stryker

 Apfootage/Alamy/Alamy/Profimedia

Tridesetmilimetarski top Stryker Dragoon XM-813 dizajniran je za gađanje neprijateljskih lakih oklopnih vozila, uključujući ruska borbena vozila pješaštva BMP-2 i BMP-3 i oklopna vozila na kotačima BTR-80.

ISV - vozilo za prijevoz pješačkih jedinica

Infantry Squad Vehicle (ISV), odnosno vozilo pješačkih jedinica predstavlja jednu od najbržih nabavki nove opreme u američkoj vojsci posljednjih godina. Radi se o zračno prenosivom lakom pomoćnom vozilu koje može prevoziti devet pješaka. ISV je jednostavno, neoklopno vozilo dizajnirano za brzo premještanje lakih pješačkih trupa, posebno zračno-desantnih jedinica, na bojnom polju. ISV se još uvijek testiraju te nije potvrđeno da će biti raspoređeni u istočnu Europu, ali njihovo dovođenje pomoglo bi 82. zračno-desantnoj divizija pješaštva da se brzo raspoređuje diljem Poljske. Poljska, saveznica NATO-u koja graniči s Ukrajinom, priželjkuje američku čizmu na svojem tlu u slučaju da ruski tenkovi prijeđu granicu s Ukrajinom i nastave svoje kretanje.

ISV je dizajniran da nosi devet vojnika, stane u helikopter CH-47 Chinook i može ga se spustiti iz zraka zajedno s trupama. Umjesto oklopa, njegove prednosti su mala težinu i brzina, što mu omogućuje da brzo prevozi vojnike.

image

Borbeni zrakoplov F-35

 Yichuan Cao/AFP

No, vozilo prate i kontroverze. Pentagonov direktor operativnog ispitivanja i evaluacije (DOT&E) nedavno je u svom najnovijem izvješću kritizirao ISV kao "neoperativno učinkovit" u vojnim vježbama. Ocijenjeno je da testna vozila nisu uspjela položiti test pouzdanosti zbog problema kao što su "sposobnost upravljanja, napukli i savijeni okviri sjedala, te napuknuće motora i pregrijavanje". Ipak, iako ISV nedvojbeno imaju problema koje treba riješiti, za njega nema prave alternative, a 82. zračno-desantna bi bez njih imala problema u kretanju kroz Poljsku.

Višenamjenski borbeni zrakoplov F-35

Tu je i borbeno zrakoplovstvo, točnije višenamjenski borbeni zrakoplov F-35. Prošlotjedno raspoređivanje vojnika tiče se kopnenih snaga, ali svako buduće raspoređivanje zračnih snaga gotovo će sigurno uključivati ​​višenamjenski borbeni zrakoplov F-35A. Radi se o višenamjenskom lovcu koji može obavljati misije zrak-zrak i zrak-zemlja. Za razliku od svog prethodnika, F-16 Fighting Falcon, F-35 je stealth lovac, gotovo nevidljiv za radarske sustave, kojeg se u skladu s time teško može detektirati.

Zrakoplov F-35 se već koristio u Afganistanu i protiv "Islamske države" (ISIL) u Siriji i Iraku, ali u oba slučaja napadi su izvedeni bez otpora s tla, protiv neprijatelja koji nisu bili opremljeni sustavima protuzračne obrane. U svakom slučaju, F-35 nije djelovao protiv neprijatelja koji koristi napredne sustave protuzračne obrane i borbene zrakoplove kakve posjeduje Rusija.

Ruski raketni sustavi "Tor", "Buk" i S-400 jedni su od najubojitijih na svijetu, dok su borbeni zrakoplovi ruskih zračnih snaga MiG-29, Su-30 i Su-35 Flanker-E zastrašujuća prijetnja u zraku.

Izvor: jutarnji.hr/Foto:AFP

Izvorni autor: Jutarnji.hr

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.