Plenković u Bruxellesu napao Milanovića, predsjednik se ražestio, grubo se okomio i na europske lidere: ‘To je najblaže što mogu reći!‘

Plenkovićevu briselsku poruku Milanović je iskoristio kako bi se svom snagom obrušio na establišment EU i hrvatskog premijera za kojeg je rekao da je - nitko i ništa!
Mentalna sličica europske (čitajte: hrvatske) vojničke čizme ukopane u ukrajinsko blato neočekivano je postala politička top-tema koja bi mogla obilježiti zadnje dane hrvatske predsjedničke kampanje.
Sve što je bilo potrebno jest par tekstova u ozbiljnim svjetskim medijima o tome da, navodno na inicijativu francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, (neke) europske države razmatraju kontroverzni plan o slanju i do sto tisuća svojih vojnika u Ukrajinu nakon potpisivanja mogućeg mirovnog sporazuma ili barem dogovora o prekidu vatre, i samo dvije ubojite rečenice hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića.
- Govorio sam i upozoravao. Ali, hrvatski ljudi ne moraju se brinuti - dok sam ja predsjednik Republike, hrvatski vojnik neće voditi tuđe ratove! - poručio je Milanović preko Facebooka, referirajući se na prve vijesti o ideji slanja europskih vojnika na teritorij Ukrajine.
Razumljiva je takva sladostrasna reakcija s obzirom na to da Milanović već mjesecima upozorava na mogućnost da u Ukrajini završe (i) naši vojnici, dok ga premijer Andrej Plenković uporno demantira. Očekivano, na Milanovićevo sinoćnje naslađivanje danas je iz Bruxellesa reagirao šef Vlade i HDZ-a.
Kritizirao je Milanovića zato što, kako kaže, u svojoj izbornoj kampanji politizira pitanje (mogućeg) slanja mirovnih snaga u Ukrajinu.
- To je njemu očito tema kampanje jer hrvatski vojnici ne trebaju ići u Ukrajinu niti kroz EUMAM (Misija EU za osposobljavanje ukrajinskih vojnika), niti kroz NSATU (aktivnost NATO-a za obučnu potporu Ukrajini, misija za koju je Milanović uskratio suglasnost, nap. a.). To je teška politizacija, on i njegovi adlatusi umjesto da govore da je Ukrajina žrtva, a Rusija agresor, oni govore o zaraćenim stranama. Sasvim je jasno da je njegov narativ isključivo proruski, vuče Hrvatsku pod ruske skute, dekredibilizira nas kao saveznike u NATO-u i reputacijski u EU - rekao je Plenković danas prije početka samita EU u Bruxellesu.
Dodao je da je Hrvatska zemlja koja je na svom teritoriju imala vojnike UN-a i da danas pruža sigurnost drugdje u svijetu: - Po Milanovićevoj logici, Hrvatska nikad ne bi reintegrirala hrvatsko Podunavlje i izgubila bi područja koja su bila okupirana -zaključio je.
- Plenković ide tamo u Bruxelles i striže ušima, nikad mu ništa ne smeta, sve je OK što se od tamo donese. Nikad nismo vidjeli neki nesporazum između njega i njegovih, ne znam što su mu, jer mu gospodari ne bi trebali biti ... Hrvatski vojnici čekaju da idu u Litvu, a mi slušamo o sto tisuća europskih vojnika u Ukrajini. To se neće dogoditi nikad, Hrvatska vojska tamo neće ići ... U odluci Sabora stoji da hrvatski vojnici neće ići u Ukrajinu, ali netko hoće jer je to misija namijenjena vođenju rata. Prijatelju što strižeš ušima, samo ti hodaj okolo i davaj obećanja ... Kako sadiš, tako ćeš i brati. Hrvatska vojska će biti ovdje da brani Hrvatsku ako to zatreba. HV ima svog vrhovnog zapovjednika, to sam ja - poručio je Milanović.
A potom je rekao kako je Plenkovićeva namjera da kroz pokušaj okupljanja dvotrećinske većine u Saboru, potrebne za "rušenje" predsjedničkog veta na hrvatsko sudjelovanje u misiji NSATU, liječenje njegovih "briselskih frustracija".
O ideji da europske zemlje danas-sutra u "mirovnu misiju" u Ukrajinu pošalju i do sto tisuća vojnika očitovala se danas i nezavisna predsjednička kandidatkinja Marija Selak Raspudić.
- Naravno da hrvatski vojnici ne trebaju sudjelovati u tuđim ratovima i ići u ratno područje. Oni sudjeluju isključivo tamo gdje je to dogovoreno s NATO-om i sudjeluju u nekim tipovima mirovnih misija kao što su dosad sudjelovali u UN-ovim mirovnim misijama. To je jako dobro poznato i predsjedniku Republike i on ovdje ne štiti Hrvatsku vojsku niti hrvatskog vojnika, on nastupa klasično neodgovorno i populistički u situaciji zbunjenosti gdje raspravljamo samo o naklapanjima, ne znamo hoće li toga biti, o kakvoj se misiji radi. Ovdje se radi o pet do sedam zemalja, pretpostavljam da to ne uključuje Hrvatsku, a on širi paniku. Fingira da se zauzima za hrvatskog vojnika da bi populistički stjecao bodove za sebe - poručila je Selak Raspudić na N1 televiziji.



