Stari povijesni hrvatski grb i zastava s prvim poljem bijelim (srebrenim) - ne može. Zvezda petokraka - može!

26.05.2024. 12:10:00

Povijest i pojava

Stari povijesni hrvatski grb, poznat kao "šahovnica", ima dugu povijest koja seže unatrag stoljećima. Prvi poznati prikazi šahovnice datiraju iz srednjeg vijeka, a koriste se kao heraldički simbol Hrvatske. Najstariji poznati prikaz šahovnice nalazi se na grbu hrvatskog kralja Andrije II iz 13. stoljeća. Tijekom povijesti, šahovnica se koristila u različitim varijantama, s različitim brojem polja i ponekad promjenama u boji.

Tko je koristio

Hrvatski plemići i kraljevi često su koristili šahovnicu kao svoj simbol. Ona se također pojavljuje na mnogim povijesnim spomenicima, pečatima i dokumentima. U razdoblju Austro-Ugarske Monarhije šahovnica je bila uključena u grbove i zastave različitih hrvatskih teritorijalnih jedinica.

Razlika između povijesnog grba i grba i zastave NDH-a
Povijesni grb
  • Prvo polje može biti bijelo (srebrno) ili crveno.
  • Koristi se u različitim povijesnim kontekstima i ima razne varijante kroz povijest.
  • Simbolizira povijesnu Hrvatsku i nema poveznica s fašističkim ili totalitarnim režimima.

Matica hrvatska - Hrvatska revija 3, 2021. - Geneza, simbolika i povijest hrvatskih zemaljskih grbova od 13. do 17. stoljeća

( https://www.matica.hr/hr/675/geneza-simbolika-i-povijest-hrvatskih-zemaljskih-grbova-od-13-do-17-stoljeca-32393/ )

Grb i zastava NDH-a (Nezavisna Država Hrvatska)
  • U NDH (1941-1945), prvo polje šahovnice je uvijek bilo bijelo.
  • Grb NDH često je imao dodatke, poput slova "U" (simbol ustaškog pokreta) iznad šahovnice.
  • Grb i zastava NDH povezani su s fašističkim režimom, ustaškim pokretom i kolaboracijom s nacističkim Njemačkim, te su zbog toga kontroverzni i osjetljivi simboli.
Zastava i grb HOS-a

Hrvatske obrambene snage – Wikipedija Građanin platio kaznu zbog legalne ratne zastave HOS-a na kući | HOP

HOS (Hrvatske obrambene snage)
  • HOS je bila vojna organizacija osnovana tijekom Domovinskog rata (1991.-1995.).
  • Grb HOS-a sadrži šahovnicu s prvim bijelim poljem i natpisom "Za dom spremni". (registrirano i odobreno od strane Ministarstva uprave)
  • Zbog upotrebe prvog bijelog polja i ustaškog pozdrava "Za dom spremni", grb i zastava HOS-a često su predmet kontroverzi.
Legalnost
  • Korištenje grba i zastave HOS-a u javnosti je pravno i politički osjetljivo pitanje u Hrvatskoj, više političko
  • Hrvatski sudovi su u nekoliko navrata presuđivali o zakonitosti korištenja ovih simbola, uzimajući u obzir kontekst i namjeru uporabe.
  • U javnom diskursu i među povjesničarima postoje različita mišljenja o tome treba li zabraniti ove simbole ili ne. Neki ih vide kao dio povijesnog nasljeđa Domovinskog rata, dok drugi ističu njihovu povezanost s ustaškim režimom i fašističkom ideologijom. Je li Domovinski rat bio fašistički rat zbog pripadnika HOS-a, koji su uz pripadnike MUP-a RH, među prvima krenuli u obranu Domovine, od strane agresora, paravojne srpske vojske, četnika i JNA.

Povijesni hrvatski grb s prvim poljem bijelim ima dugu i složenu povijest, koja se nadilazi njegove zlouporabe u 20. stoljeću. Grb i zastava NDH te HOS-a, međutim, nose specifične konotacije zbog svoje upotrebe u kontekstu fašističke ideologije i rata. Stoga njihova uporaba u današnjoj Hrvatskoj izaziva različite reakcije i pravne kontroverze.

Pozdrav "Za dom spremni" najčešće se povezuje s ustaškim pokretom i Nezavisnom Državom Hrvatskom (NDH) koja je postojala tijekom Drugog svjetskog rata (1941-1945). U tom kontekstu, ovaj pozdrav bio je službeni slogan ustaškog režima, koji je provodio fašističku i kolaboracionističku politiku te počinio brojne ratne zločine i genocid nad Srbima, Židovima, Romima i političkim protivnicima. No živimo li mi sada u ustaškoj državi ili je to namet SDSS-a, da se tako prikaže odnosno prikriju četnički zločini, za vrijeme II svjetskog rata, a tako i Domovinskog rata.

Uzvik ZA DOM SPREMNI je jedna od varijacija tog pozdrava koji su koristili Hrvati kroz povijest u obliku, ZA DOM, ZA DOM U BOJ, U BOJ ZA DOM i slično. Uzvik se prvi put spominje 1684. godine u Vitezićevom spjevu  Odiljenje sigetsko.

Pavelićeve ustaše su pozdravljale  "Za dom i poglavnika spremni,  dok su domobrani više voljeli samo:  Za dom spremni .

Povijesni kontekst

NDH i ustaški pokret : U NDH, "Za dom spremni" bio je dio službene propagande i korišten je u vojnom i političkom kontekstu. Taj pozdrav je usko vezan uz ideologiju i praksu ustaškog pokreta, te je stoga često percipiran kao simbol fašističkog režima. Još nešto... u tim mojim kopanjima i istraživanjima otkrio sam da su ustaše imale pozdrav "Za poglavnika i dom - spremni!". Dakle, kada se skloni ono "za poglavnika" ostaje povijesni hrvatski pozdrav koji upućuje na ono što su Hrvati obećali papi Agatonu prilikom primanja kršćanstva kao svoje glavne odrednice. ja

Prije NDH : Postoji određena rasprava među povjesničarima o tome je li ovaj pozdrav korišten prije NDH-a. Neki izvori ukazuju na to da su varijacije pozdrava "Za dom" bile u upotrebi u različitim povijesnim razdobljima kao izraz domoljublja, ali konkretno "Za dom spremni" nije široko dokumentiran izvan konteksta NDH-a, ali postoji i ne može se tvrditi da se radi samo o ustaškom pozdravu. 

"Godine 1566. Nikola Šubić Zrinski brani Siget od najezde daleko brojnijih Turaka. Nakon dugotrajnih borbi i dugačke opsade, umjesto da se predaju krenuli su u posljednji juriš i zadali Turcima ogromne gubitke. Nikola Šubić Zrinski uzviknuo je "Za dom sad u boj!"

Nekih 250 do 300 godina kasnije, ban Josip Jelačić koristi sličan pozdrav za motivaciju vojnika i naroda. Kad bi išli u bitku, ban bi uzviknuo "Za dom!" a vojska bi odgovarala "Spremni umrijeti!"

Opera Nikola Šubić Zrinski sadrži u sebi domoljubnu pjesmu U boj, u boj u kojoj je bio i poklič "Za dom!"."

Korištenje u Domovinskom ratu
HOS (Hrvatske obrambene snage) : Tijekom Domovinskog rata (1991-1995), HOS je koristio "Za dom spremni" kao svoj službeni pozdrav. HOS je bila paravojna ???? formacija koja je sudjelovala u obrani Hrvatske, a njihovo korištenje pozdrava izazvalo je kontroverze zbog povijesne povezanosti s ustaškim režimom i opet samo ustaše.
Moderni kontekst i pravne kontroverze

Pravni status : U suvremenoj Hrvatskoj korištenje pozdrava "Za dom spremni" izaziva pravne i političke kontroverze. Sudovi su se u nekoliko navrata bavili ovim pitanjem, ponekad dopuštajući njegovo korištenje u specifičnim povijesnim i komemorativnim kontekstima, a ponekad ga zabranjujući zbog njegovih asocijacija s ustaškim režimom.

Društvene reakcije : U hrvatskoj javnosti, "Za dom spremni" polarizira društvo. Jedna ga skupina vidi kao izraz domoljublja i borbe za slobodu tijekom Domovinskog rata, dok druga skupina ističe njegovu povezanost s fašističkom prošlošću i smatra ga neprihvatljivim.

Iako "Za dom spremni" ima povijesne korijene koji sežu do Domovinskog rata i koristi se u kontekstu borbe za neovisnost Hrvatske, njegova najsnažnija i najprepoznatljivija povezanost je s ustaškim režimom NDH. Zbog toga je njegovo korištenje danas pravno i politički osjetljivo na predmet intenzivnih rasprava i podjela u hrvatskom društvu.

CRVENA ZVEZDA - PETOKRAKA

Isticanje crvene zvijezde petokrake, simbola koji je bio široko korišten u socijalističkim i komunističkim pokretima, također je kontroverzno u mnogim zemljama, uključujući Hrvatsku. Evo kako se to pitanje regulira prema međunarodnom i hrvatskom pravu:

Međunarodno pravo

Međunarodno pravo nema specifične odredbe koje bi se odnosile na zabranu ili dopuštenje isticanja simbola poput crvene zvijezde petokrake. Međutim, zemlje imaju pravo regulirati upotrebu simbola koji se povezuju s totalitarnim režimima kroz svoje nacionalne zakone i donesenom Rezolucijom Vijeća EU br. 1481.

Hrvatsko pravo

U Hrvatskoj se regulacija upotrebe simbola poput crvene zvezde petokrake može razmatrati kroz nekoliko zakonskih odredbi:

Kazneni zakon : Hrvatski Kazneni zakon u članku 325. zabranjuje javno poticanje na nasilje ili mržnju prema skupinama ili članovima skupina na temelju njihove rase, boje kože, vjere, nacionalnog ili etničkog podrijetla, invaliditeta, spola, spoljne orijentacije, rodnog identiteta ili drugih osobina. Ako se simboli koriste u svrhu poticanja mržnje ili nasilja, njihovo isticanje može biti kazneno djelo. Pitamo se unazad, ne u drugi svjetski rat, već Domovinski, je li ta zvijezda razarala navesti ću samo civilne gradove i sela, sve je jasno.

Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira : Ovaj zakon zabranjuje radnje koje narušavaju javni red i mir, a to može uključiti upotrebu simbola koji izazivaju nerede ili nasilje.

Praktična primjena

U praksi, isticanje crvene zvezde petokrake može izazvati različite reakcije:

Komemoracije i povijesni konteksti : U nekim slučajevima korištenje petokrake crvene zvijezde može biti dopušteno u kontekstu komemoracija ili povijesnih događanja, kao što su obilježavanja antifašističke (četničke pokolji) borbe tijekom Drugog svjetskog rata.

Politički skupovi : Političke stranke koje se identificiraju s lijevom ideologijom ponekad koriste crvenu zvijezdu petokraku kao svoj simbol. U takvim slučajevima upotreba simbola može biti dopuštena, sve dok ne potiče nasilje ili mržnju ili dok se "tradicija" nalazi poput derneka u Srbu i Kumrovcu, pravoslavnog Božića i sl.

Isticanje crvene zvezde petokrake u Hrvatskoj nije izričito zabranjeno zakonom, ali njezina upotreba može biti ograničena ako se procijeni da potiče na nasilje ili mržnju, ili narušava javni red i mir. Kontekst u kojem se simbol koristi ključan je za određivanje njegove zakonitosti. Stoga, dok crvena zvezda petokraka može biti korištena u određenim povijesnim ili političkim okvirima, njezina upotreba može biti pravno problematična ako se povezuje s djelima koja su u suprotnosti s važećim zakonima o javnom redu i miru te poticanju na mržnju.

Da, crvena zvezda petokraka bila je jedan od glavnih simbola Jugoslavenske narodne armije (JNA), koja je igrala značajnu ulogu u agresiji na Hrvatsku tijekom Domovinskog rata (1991-1995). Taj kontekst dodatno komplicira percepciju i korištenje ovog simbola u suvremenoj Hrvatskoj.

Povijesni kontekst
Jugoslavenska narodna armija (JNA) : Crvena zvijezda petokraka bila je službeni simbol JNA i koristila se na vojnim uniformama, opremi i zastavama. Tijekom rata JNA je sudjelovala u napadima na Hrvatsku, što je dodatno pridonijelo negativnoj percepciji ovog simbola u hrvatskoj javnosti.
Pravni okvir u Hrvatskoj
Kazneni zakon i javni red : Kao što je već spomenuto, hrvatski Kazneni zakon i Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira mogu se primijeniti na slučajeve gdje se upotreba određenih simbola, uključujući crvenu zvijezdu petokraka, smatra provokativnim ili potencijalno opasnim za javni red.
Javna percepcija i politički kontekst
  • Kontroverze i osjetljivost : Zbog povijesne uloge JNA kao agresora u Domovinskom ratu, crvena zvijezda petokraka izaziva negativne emocije i kontroverze u Hrvatskoj. Simbol se često povezuje s represijom, ratnim zločinima i stradanjima tijekom rata.
  • Politička upotreba : Unatoč kontroverzama, crvena zvijezda petokraka i dalje se koristi u političkim krugovima, posebno onima koji se identificiraju s lijevom ideologijom i antifašizmom. U tim kontekstima, simbol se može koristiti kao znak sjećanja na antifašističku borbu tijekom Drugog svjetskog rata.

Isticanje crvene zvezde petokrake u Hrvatskoj nije izričito zabranjeno zakonom, ali njezino korištenje može biti ograničeno ovisno o kontekstu i percepciji javnosti. Budući da je simbol bio korišten od strane JNA, koja je bil agresorska sila tijekom Domovinskog rata, njegova upotreba može izazvati negativne reakcije i biti pravno problematična ako se smatra da potiče na mržnju ili narušava javni red i mir. Korištenje simbola u povijesnim komemoracijama ili u političkom kontekstu povezanom s antifašizmom može biti prihvatljivije, ali uvijek postoji rizik od kontroverzi i pravnih izazova.

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: Dražen Šemovčan Šeki/Foto: fah

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.