Na krajnjem jugu istarskog poluotoka, na strateškom vojnom poligonu “119. brigade HV” smještenom na slikovitom Rtu Kamenjak kod Pule, u petak je završen završni prikaz međunarodne vojne vježbe “ŠTIT 25”, koji je ujedno kruna desetodnevne vojne aktivnosti provedene od 1. do 11. travnja 2025. godine. U ovoj sofisticiranoj i strateški važnoj vježbi sudjelovalo je 322 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske i partnerskih oružanih snaga, demonstrirajući zajedničku snagu i spremnost u obrani europskog zračnog prostora.
Savezništvo u praksi: Hrvatska vojska rame uz rame s partnerima
Pod zapovjedništvom pukovnika Željka Nakića, zapovjednika Pukovnije protuzračne obrane Hrvatske kopnene vojske, “ŠTIT 25” još jednom je potvrdio kako je Hrvatska vojska pouzdan partner u europskim i transatlantskim sigurnosnim okvirima. U taktičkom i operativnom smislu, vježba je imala ključni cilj: unaprijediti interoperabilnost među saveznicima kroz zajedničko uvježbavanje taktika, tehnika i procedura u nadzoru zračnog prostora, identifikaciji ciljeva i bojevom djelovanju protiv niskoletećih prijetnji.
Uz domaće snage, na vježbi su sudjelovali i pripadnici Slovenske vojske, elitne 173. zračno-desantne brigade Vojske SAD-a, dok su vježbu s posebnom pažnjom pratili vojni promatrači iz Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva i drugih savezničkih zemalja. Prizor uniformi iz različitih zemalja, koje se u savršenoj koordinaciji kreću kroz teren i vatrene linije, predstavljao je simbol snage zajedništva, ali i poruku svima – zračni prostor saveznika nije otvoren za prijetnje.
Tehnološka nadmoć i precizna paljba: Bojevo gađanje pod punom spremom
Vježba je kulminirala spektakularnim bojevim gađanjem niskoletećih ciljeva, gdje su na djelu prikazani najmoderniji raketni i topnički sustavi protuzračne obrane. Prvi su u akciju stupili američki padobranci s SMASH 3000 sustavom – pametnim ciljnikom na puškama M4A1, koji precizno uništava dronove. Zatim su hrvatski vojnici briljirali s MISTRAL MANPAD sustavima i 20-milimetarskim PZO topovima, gađajući brze zračne ciljeve vođene radijskim signalom, a sve je zaokružila slovenska 15. zrakoplovna i protuzračna brigada koristeći moćni MANGART 25 sustav.
Sve ove aktivnosti bile su pod nadzorom radarskih operatera hrvatskih i slovenskih snaga, što je omogućilo potpunu sliku bojišta i pokazalo koliko je moderna PZO obrana oslonjena na digitalnu nadmoć i preciznu koordinaciju.
Iskustvo i znanje bez granica
Desetnik Ivan Jurjanović, vođa MISTRAL tima iz Gardijsko oklopno-mehanizirane brigade, naglasio je važnost vježbe u razmjeni iskustava i konstantnoj nadogradnji znanja. „Svake godine učimo više, svaki metak ispaljen ovdje nosi težinu međunarodne suradnje“, istaknuo je.
Slično razmišlja i bojnik Dušan Tabula, voditelj gađanja, koji je rekao: „Ova vježba pokazuje ne samo vatrenu moć, već i snagu sustava nadzora i zapovijedanja – sve to čini našu obranu učinkovitom i spremnom za stvarne prijetnje.“
Najdugovječnija vježba hrvatske vojske – simbol tradicije i budućnosti
“ŠTIT” nije samo vježba – to je tradicija koja traje više od tri desetljeća. S čak 38 provedenih izdanja, riječ je o najdugovječnijoj vojnoj vježbi u Hrvatskoj vojsci, koja je od 2014. godine postala i međunarodna. Od 2015. uključena je u NATO-ov katalog multinacionalnih vježbi, potvrđujući važnost Hrvatske kao ključnog čimbenika sigurnosti u regiji.
Završnom prikazu nazočili su general-bojnik Blaž Beretin, visoki vojni dužnosnici partnerskih zemalja, pripadnici Hrvatske kopnene vojske, predstavnici MUP-a Istarske županije, kao i lokalne vlasti – svi oni koji svojim radom podupiru obrambeni sustav zemlje.
General Beretin istaknuo je važnost profesionalizma i naprednih sustava, poput MISTRAL 3, koji je, kako kaže, “značajno unaprijedio sposobnost neutraliziranja prijetnji i potvrdio visoku razinu obučenosti hrvatskih vojnika”.





Izvor: MORH Foto: MORH/ T. Brandt
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.