Sud u Strasbourgu presudio: Hrvatska ponovno izgubila spor

19.03.2025. 17:15:00

"Hrvatska povrijedila pravo na slobodu pritvorenika zbog prekoračenja roka za preispitivanje istražnog zatvora"

Europski sud za ljudska prava (ESLJP) presudio je da je Hrvatska povrijedila pravo na slobodu svog državljanina, pritvorenog zbog zlouporabe droge, jer je sud prekoračio zakonski rok za preispitivanje istražnog zatvora. Također, utvrđeno je da hrvatsko pravosuđe nema jasno definiran prag prihvatljivog kašnjenja u takvim slučajevima.

Sud u Strasbourgu dosudio je podnositelju 9.000 eura na ime nematerijalne štete te dodatnih 1.500 eura za troškove postupka, priopćio je ured hrvatske predstavnice pred ESLJP-om.

Prekoračenje zakonskog roka od 46 dana

Podnositelj je 2018. optužen za neovlaštenu proizvodnju i promet drogama te je pritvoren zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. Njegov istražni zatvor produljivan je svaka dva mjeseca, u skladu s hrvatskim Zakonom o kaznenom postupku.

Međutim, nakon što je odluka o posljednjem produljenju pritvora postala pravomoćna 5. studenoga 2018., sud nije donio novu odluku u zakonskom roku. Tek 20. veljače 2019., odnosno 46 dana nakon isteka dvomjesečnog roka, sud je ponovno odlučio o produljenju pritvora, utvrdivši da razlozi za istražni zatvor i dalje postoje.

Podnositelj je pred ESLJP-om prigovorio da je nakon 5. siječnja 2019. bio nezakonito pritvoren te da mu je povrijeđeno pravo na slobodu zajamčeno Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

ESLJP: Hrvatski sudovi nemaju diskreciju u preispitivanju istražnog zatvora

ESLJP je istaknuo da su hrvatski sudovi dužni preispitivati zakonitost i opravdanost istražnog zatvora svaka dva mjeseca te da taj rok nije diskrecijske prirode.

Iako hrvatski pravni sustav omogućava pritvoreniku da u bilo kojem trenutku zatraži preispitivanje pritvora, ESLJP je primijetio da praksa Vrhovnog suda tretira dvomjesečni rok kao instruktivan. Međutim, sud je naglasio problem pravne nesigurnosti jer nije jasno definirano u kojem trenutku prekoračenje tog roka postaje neprihvatljivo.

U ovom slučaju, gdje je prekoračenje trajalo 46 dana, ESLJP je ocijenio da je nedostatak jasno utvrđenog praga za prihvatljivo kašnjenje doveo do pravne nesigurnosti za pritvorenika.

Zaključak ESLJP-a: Istražni zatvor bio je arbitraran

Uzimajući u obzir trajanje prekoračenja i pravnu neizvjesnost, ESLJP je zaključio da je pritvor u tom razdoblju bio arbitraran, čime je prekršeno pravo na slobodu. Hrvatska je stoga proglašena odgovornom za povredu Konvencije.

Izvor: PDN/Foto:Fah

Izvorni autor: Krešimir Cestar

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.