ŠVICARSKA - ŠPANJOLSKA (18.00)
ŠVICARSKA (3-4-3): Sommer - Elvedi, Akanji, Rodríguez - Widmer, Freuler, Zakaria, Zuber - Shaqiri, Embolo, Seferović
ŠPANJOLSKA (4-3-3): Unai Simón - Azpilicueta, Laporte, Pau Torres, Jordi Alba - Koke, Busquets, Pedri - Sarabia, Ferran Torres, Morata
17.00: Stigli su sastavi! Španjolski izbornik Luis Enrique napravio jednu veću promjenu u odnosu na očekivani sastav. Susret će započeti Pau Torres, dok će Eric Garcia svoju priliku čekati s klupe. Također, u početnu postavu vraća se standardni Jordi Alba. Ulazak Danija Olma očekuje se tijekom utakmice.
Kod Švicaraca nema iznenađenja, izbornik Vladimir Petković odlučio je, kao i dosad, Dinamova napadača Marija Gavranovića držati kao džokera s klupe.
Najavu piše: Tomo Ničota
"Danija još smatram dinamovcem, jedan Dinamov igrač će igrati polufinale", rekao je za SN nakon sjajnog nastupa u osmini finala protiv Francuske, Mario Gavranović. Da, moramo priznati, mnogi kojima srce kuca za Dinamo upravo tako gledaju na dvoboj Španjolske i Švicarske u četvrtfinalu Eura. Jer, Dani Olmo toliko se uvukao pod kožu svima u Maksimiru, od suigrača, klupskih djelatnika, do navijača, da ga se, jednostavno, smatra dinamovcem.
Uostalom, on sam to često potencira, prije utakmice s Hrvatskom slikao se, između ostaloga, s Dinamovim dresom. O Gavranovićevoj, pak, dinamovštini bespredmetno je i pričati, puno je onih koji će reći da je baš on jedan od ‘najmodrijih’ igrača u svlačionici pod jugom.
Proljeće nakon 49 godina
Zajedno su Gavranović i Olmo ispisivali povijest Dinama, bili važan dio Dinamova europskog pohoda, preko prvog proljeća nakon 49 godina sve do Lige prvaka. Službena statistika reći će da je Dani Olmo četiri puta u Dinamu asistirao Mariju Gavranoviću, jednom u Trnavi za 1:1 protiv Spartaka u Europskoj ligi, triput u HNL-u, protiv Rijeke, Lokomotive i Varaždina. Naizgled, malo, međutim, bilo je dosta utakmica u kojima su briljirali jedan ili drugi. I u Europi i u HNL-u.
- Sigurno da je Olmo jedna kvaliteta više. Došao je do razine gdje je i možda i vrijeme za njega da ode u neku jaču ligu - rekao je Mario Gavranović u ljeto 2019., kad je Olmo već bio ponajbolji Dinamov igrač, kad se znalo da je transfer izgledan. Ipak, ostao je u Dinamu još šest mjeseci i tad otišao u Leipzig. S jednim važnim ciljem.
- Želim u Leipzigu postati standardni španjolski reprezentativac i igrati na Euru - rekao je tada, između ostaloga, Olmo. Tko zna bi li bio na Euru da se igralo lani, po rasporedu, ali godinu dana kasnije, nakon nastupa u Bundesligi i Ligi prvaka, svakako je dodatno sazrio i zaslužio biti dijelom Furije na Euru.
Mario Gavranović uvijek je o reprezentaciji Švicarske pričao s posebnim respektom i ponosom. Igre i golovi u Dinamu, osim zbog Dinama, uvijek su mu bili važni i zbog reprezentacije.
- Znam da moram igrati u Dinamu da bih što više igrao u reprezentaciji. Naravno da mi je jedan od ciljeva na proljeće se ponovno nametnuti i time izboriti nastup na Euru - govorio je Mario u siječnju 2020., baš u danima kad je Dani odlazio iz Dinama, a kad Europa još nije znala što je COVID 19.
Odgoda kao saveznik
Gavranović ima u reprezentaciji, kod Vladimira Petkovića, status stalnog reprezentativca, vjerojatno bi i tada, u ljeto 2020., iako je bio na kraju ugovora i pomalo u drugom planu, izborio mjesto na europskoj smotri. Ali, i njemu je ta odgoda bila saveznik. Mario Gavranović otišao je iz Dinama, tražio novi klub, a onda se ubrzo vratio u Maksimir. Na kraju sretan, jer, rekli smo, Dinamo mu znači odmalena više nego mnogima, odlučio se ovdje boriti za status u Švicarskoj i minute na Euru. I vratio se u igru. Zabio je ukupno 19 golova za Dinamo prošle sezone, počeo sve češće zabijati u reprezentaciji. Okončao je sezonu sjajnim hat-trickom Gorici, te golom u finalu Kupa Istri, dvostruka kruna.
- Odlazim u reprezentaciju da željom da na Euru i igram te da napravimo neki veliki rezultat, jer smo puno puta bili blizu. Imamo kvalitetu za to, vjerujemo da je ovaj Euro prava prilika - kazao nam je tada Gavranović.
Činilo se da baš na Euru nema sreće. Protiv Walesa mu je gol poništio VAR zbog minimalnog zaleđa, pa onda i protiv Francuske. Kad se sjetimo da mu je i nekoliko golova u HNL-u VAR poništio, pomislili smo kako bi Gavranović mogao biti najveća ‘žrtva’ videotehnologije u nogometu. Ali, onda je došao taj gol, pogodak za 3:3, pa onda i gol u raspucavanju s bijele točke i ulazak u četvrftinale. Ušao je s klupe i postao junak.
Pogodak koji je zabio Francuzima za produžetke lansirao je zasigurno Marija Gavranovića i na tržište. Ne bi bilo čudno da u sljedećem razdoblju stignu u Maksimir upiti i ponude za Gavranovića. Turski mediji, recimo, pišu da je istanbulski velikan Fenerbahče krenuo po Gavranovića. Ne treba čuditi s obzirom na Gavranovićevu kvalitetu i činjenicu da je jednu od najboljih utakmica za Dinamo odigrao baš protiv Fenerbahčea u Maksimiru, ali treba ipak uzeti s rezervom, ako znamo da su turski mediji skloni svakodnevnom ‘bombardiranju’ etera raznim pojačanjima.
Džeko u Bešiktaš, stiže i Mandžukić, Dalić preuzima Fener, koji je ranije odbio Bjelica, a ako neće Dalić, mogao bi Bilić... Malo toga, ili ništa, nije se dosad ostvarilo, no samo spominjanje Gavranovića u tom kontekstu može biti najava da će ovog ljeta netko pogledati prema Maksimiru i švicarskom reprezentativcu. S polufinalom bi interes sigurno bio i veći.
S kupe je ušao i postao junak i Dani Olmo. Nije započeo susret s Hrvatskom, ali je svojim potezima donio dodatnu energiju i prevagu u igru Španjolske. Dvije asistencije, vratnica i onaj udarac kad je lopta na putu do gola pogodila Vidu u nogu.
Obojica imaju velike zasluge za to četvrtifnale i obojica imaju razloga vjerovati da će u toj utakmici započeti u prvih 11. Švicarska javnost stalno se izjašnjava na tu temu, Gavranović ima puno zagovornika, ali zasad je Petković vjeran ovom receptu, kad Gavro ulazi s klupe. I on tu minutažu sjajno koristi.
Sjajna reklama
Svoje su dosadašnje klupske vrhunce zasad dotaknuli u Dinamu, dobrim dijelom i zajedno, sad ih čeka reprezentativni uspjeh karijere. Mario Gavranović, uđe li u polufinale, uvjerljivo će biti najuspješniji Dinamov igrač sezone. I ovako je, zapravo, ali polufinale bi dalo dodatan ‘okus’. A kad se sjetimo da je u sezonu krenuo kao bivši igrač Dinama u potrazi za novim klubom...
Ali, i Španjolska će, zbog Danija Olma, imati svojih navijača među dinamovcima. Takav dečko, jednostavno, tko može navijati protiv njega! Tko god pobijedi, za Dinamo sjajna reklama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.