U jeku najveće prijetnje Europi od Drugog svjetskog rata, na put povijesnom sporazumu Londona i Bruxellesa staju - ribe?

26.03.2025. 09:00:00

EU i Velika Britanija dogovaraju suradnju na području obrane i sigurnosti zbog ruske agresije na Ukrajinu i smanjenog angažmana SAD-a u sklopu NATO-a

Europska unija i Ujedinjena Kraljevina dogovaraju suradnju na području obrane i sigurnosti zbog ruske agresije na Ukrajinu i smanjenog angažmana Sjedinjenih Država u sklopu NATO-a. Međutim, dogovor bi mogao ovisiti i o stavu britanske vlade prema pitanju ribarskih kvota, kaže švedska ministrica za europska pitanja Jessica Rosencrantz.

U razgovoru za portal Politico Rosencrantz je izjavila da se svi nadaju skorom potpisivanju makar okvirnog dogovora o tome kako će taj obrambeni pakt izgledati na summitu zakazanom za svibanj. Međutim, švedska ministrica istaknula je da dio članica Unije "neće potpisati" dogovor ako se ne riješe i druga "osjetljiva" pitanja između Otoka i kontinenta. Čini se da je jedno glavnih pitanje pristupa europskih ribarica britanskim vodama. "Dogovor o ribama povećao bi povjerenje između Londona i Bruxellesa", rekla Rosencrantz.

Njezin javni istup je neobičan, piše Politico. Naime, javna je tajna da neke europske nacije, u prvom redu Francuzi, žele bolje uvjete za svoje ribarske flote u sklopu pregovora o uvjetima pojačane suradnje između Europske unije i Ujedinjene Kraljevine čiji je odlazak iz EU ostavio gorak okus s ove strane La Manchea. No, nitko o tome nije progovorio tako otvoreno kao sada švedska ministrica.

Pitanje ribe kvari odnose Londona i Pariza još od Brexita. Bivši britanski konzervativni premijer Boris Johnson često se zbog toga sukobljavao s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom. Sada se čini da bi riba mogla biti u središtu relativno sporog približavanja Londona i Bruxellesa u trenutku kada je potrebna hitna akcija, oko čega se svi slažu. Hoće li ribarenje spriječiti sigurnosni dogovor s Londonom? Među spornim su točkama i shema mobilnosti mladih nakon Brexita te granična politika u Gibraltaru, podsjeća Politico.

Laburistički premijer Keir Starmer u kampanji nije krio da se zalaže za približavanje Europskoj uniji i jačanje veza s kontinentom nepunih deset godina nakon britanskog izlaska iz Unije. Dolazak Donalda Trumpa na vlast samo je pojačao osjećaj hitnosti i pogurao približavanje Starmera i šefova vlada u europskim zemljama. Starmer bi se 19. svibnja na sastanku s čelnicima Europske unije trebao dogovoriti, makar načelno, o novoj obrambenoj suradnji Starog kontinenta.

Podsjetimo, Europska komisija je nedavno objavila plan o snažnom ulaganju u naoružavanje Europe. Među ostalim, Bruxelles će zemljama članicama ponuditi fond sa 150 milijardi eura povoljnih zajmova koje mogu iskoristiti za kupnju oružja i opreme, ali po principu "kupujmo europsko". Ako se dogovori posebna vojna suradnja s Londonom, i britansko oružje i oprema bili bi dio te "europske" sheme.

Izvor: jutarnji.hr/Foto: Swns/swns

Izvorni autor: Antonija Handabaka

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.