Umjesto suočavanja s prošlošću, Srbija i dalje traži krivce u Hrvatskoj

24.02.2025. 17:05:00

Srpski mediji napali Kajkića zbog izjava o BIA-i i Vučiću

Nikola Kajkić, pravnik, kriminalist i bivši policijski inspektor, izazvao je buru reakcija u srpskim medijima nakon svog gostovanja u podcastu Mrežnica. Kajkić, koji je nekoć bio zadužen za istraživanje ratnih zločina počinjenih na Ovčari, u razgovoru je kritizirao rad hrvatskih tajnih službi te iznio tvrdnje o neometanom djelovanju srpskih agenata BIA-e na teritoriju Hrvatske, prenosi Dnevno.hr

Optužbe na račun hrvatskih službi

Jedna od Kajkićevih najupečatljivijih tvrdnji odnosi se na ulazak srpskih agenata u Hrvatsku bez ikakve kontrole. Kao primjer, naveo je događaj vezan uz Adria Cup, turnir koji je u Hrvatskoj organizirao tenisač Novak Đoković. Prema Kajkićevim riječima, tada je sa Đokovićem u Hrvatsku stiglo čak sedam agenata BIA-e, što je slučajno otkrio njegov bivši kolega policajac koji ih je prevozio i o tome obavijestio nadležne.

Srpski mediji uzvratili paljbom

Srpski mediji su Kajkićeve izjave dočekali na nož. Posebno ih je razljutila njegova kritika predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojeg je nazvao "razbojnikom". Portal Informer otišao je korak dalje u analizi podcasta, tvrdeći da su voditeljica i Kajkić navodno likovali nad prosvjedima u Srbiji.

"Hrvati su sretni jer prosvjedi usporavaju ekonomski razvoj Srbije i umanjuju njihovu vojnu moć. Shvaćaju da je Srbija sada slaba i da je to pravi trenutak da ih se tuži za ratne zločine i plaćanje ratne odštete", piše Informer u svom komentaru.

Srpski istražitelji i njihova ovlast u regiji

Ovakve reakcije srpskih medija nisu iznenađujuće s obzirom na dugogodišnju napetost između dviju država po pitanju ratnih zločina i odgovornosti. Srpski istražitelji su, prema Kajkiću.

Srbijanske institucije često su pokušavale proširiti svoj pravosudni utjecaj na zemlje bivše Jugoslavije, uključujući i Hrvatsku. Tijekom proteklih godina, srpski istražitelji su provodili istrage o ratnim zločinima, ali isključivo onima koje su, prema njihovim tvrdnjama, počinili Hrvati. Takve aktivnosti su izazvale ozbiljne kritike i optužbe za politizaciju pravosuđa, jer se zanemaruje odgovornost Srbije za agresiju i zločine nad hrvatskim stanovništvom. Hrvatska vlast u više je navrata upozoravala na opasnost od srbijanskog univerzalnog pravosuđa, koje omogućava progon hrvatskih branitelja, dok istodobno ne procesuiraju ratne zločine počinjene od strane srpskih snaga.

Poznati slučajevi Veljko Marić, Tihomir Purda, Mihajlo Mišo Hrastov, slučaj "Lora", te još niz slučajeva, a samo da bi se napravila revitalizacija, tj. prikrio zločin agresora na Hrvatsku. Koliko su spremni za suradnju, Hrvatska još traži svoje nestale, samo Srbija treba otvoriti svoje arhive.

Ostaje za vidjeti hoće li hrvatske institucije reagirati na Kajkićeve tvrdnje i poduzeti korake kako bi se provjerile informacije o nesmetanom djelovanju srpskih agenata na teritoriju Hrvatske.

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: S.V./Foto: snimka zaslona/logo

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.