Vučić Hrvatsku nazvao ‘potencijalnim agresorom’: Oglasio se hrvatski general

21.03.2025. 15:36:00

U kontekstu novonastalih geopolitičkih okolnosti i povećanih sigurnosnih izazova na jugoistoku Europe, ministri obrane Hrvatske, Albanije i Kosova sastali su se u Tirani kako bi potpisali Deklaraciju o jačanju trilateralne suradnje. Ovaj sporazum ima za cilj dodatno učvrstiti savez između triju zemalja i unaprijediti njihovu obrambenu suradnju.

Ministar obrane Hrvatske Ivan Anušić naglasio je kako aktualna geopolitička situacija zahtijeva stvaranje novih i osnaživanje postojećih savezništava.

- Hrvatska, Albanija i Kosovo imaju snažan zajednički interes koji je usmjeren na očuvanje stabilnosti u ovom dijelu Europe. Svjesni smo rizika na jugoistoku Europe, posebno u kontekstu Ukrajine, te smo odlučili ojačati našu suradnju na temelju iskustava koja smo stekli u proteklih 35 godina samostalnosti, ali i kao članica NATO-a i Europske unije, izjavio je Anušić.

Srbija reagira na potpisanu Deklaraciju

S druge strane, Srbija je sporazum ocijenila problematičnim. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je kako smatra da su Hrvatska i Albanija ovim činom pokrenule utrku u naoružanju u regiji.

- Otvorili su trku u naoružanju u našoj regiji, to je za nas teška situacija, svakako ne laka, ali smo razumjeli njihovu poruku. I sačuvat ćemo svoju zemlju, odvratiti ih i uvijek uspješno obraniti od svakog potencijalnog agresora, čak i ovako moćnog, izjavio je Vučić.

Srpski ministar obrane također je Deklaraciju okarakterizirao kao provokaciju.

Stručnjaci odbacuju tvrdnje o vojnoj prijetnji

S druge strane, umirovljeni brigadni general Hrvatske vojske Marinko Galović smatra da su reakcije iz Beograda neopravdane i prenapuhane.

- Nema nikakve prijetnje Srbiji. To je sporazum o suradnji i izgradnji operativnih kapaciteta, posebno u obrambenoj industriji. To uključuje obrazovanje, kao i jačanje obrane od hibridnih prijetnji. Albanski i kosovski kadeti već su prolazili obuku u Hrvatskoj, a to će se nastaviti i ubuduće, kazao je za HRT.

Dodao je i da Srbija, unatoč optužbama, sama ulaže značajna sredstva u modernizaciju svog naoružanja, uključujući 1,3 milijarde dolara u prethodnom razdoblju. Osim toga, Galović smatra da Vučić ovakvim izjavama pokušava skrenuti pozornost s unutarnjih problema, posebice s masovnih studentskih prosvjeda koji potresaju Srbiju.

Izvor: Dnevno.hr

Izvor: Dnevno.hr/Foto:dulist.hr

Izvorni autor: PDN/Dnevno.hr

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.