Sjećanje Vlade Kožara povodom 35. obljetnice odlaska na ratište najveće ratne policijske postrojbe u Domovinskom ratu
Povodom 35. obljetnice odlaska na ratište najveće ratne policijske postrojbe u Domovinskom ratu, jedinog policijskog bataljuna MUP-a RH, donosimo sjećanje Vlade Kožara.

-Krajem srpnja 1995. u ratnim djelovanjima u Hrvatskoj Kostajnici poginulo je nekoliko pripadnika MUP-a i srpski agresor preuzeo je kontrolu nad Hrvatskom Kostajnicom.
31. srpnja 1991. reagirala je naša Vlada i izdana je zapovjed da se mobilizira ratna postrojba sastavljena isključivo od aktivnih i pričuvnih pripadnika MUP-a RH. Ratna policijska postrojba bila je sastavljena od pripadnika svih policijskih postaja PU zagrebačke, 10 do 50 pripadnika po svakoj policijskoj postaji, ukupno 543 policijska službenika. Naglašavam i da je postrojba sastavljena od pripadnika svih gradova i općina Zagrebačke županije, a također i iz svih kvartova grada Zagreba.
Osobno sam imenovan zapovjednikom tog policijskog bataljuna i imenovao Žarka Pešu mojim zamjenikom i Iliju Zolotu pomoćnikom zapovjednika bataljuna – rekao je Kožar.
Kad je Bataljun krenuo na ratište?
Bataljun je krenuo na ratište 31. 07. 1991. sa Zagrebačkog velesajma s devet autobusa i nekoliko manjih komandnih vozila.
Pravac kretanja bio je Sisak – Banijsko ratište, gdje je mene kao zapovjednika bataljuna primio general Janko Bobetko u nazočnosti načelnka PU sisačko-moslavačke, Đure Brodarca i izvršio otpremu službe i izdao mi ratnu zapovjed. Mene kao zapovjednika bataljuna imenovao je zapovjednikom policijske postaje i zapovjednikom obrane Hrvatske Kostajnice. Zapovijedio je također da jednu satniju uputim u Sunju sa zadaćom obraniti Sunju pod svaku cijenu.
Odredio sam svojom zapovjedi da u Sunju sa 120 policijskih službenika uputim svojeg zamjenika Peša Žarka i ovlastio ga da može koristiti sva raspoloživa sredstva u cilju obrane Sunje.
S pomoćnikom zapovjednika Zolota Ilijom krenuo sam u Hrvatsku Kostajnicu u izvršavanje zadanih ratnih zadaća. Osvojivši Hrvatsku Kostajnicu odmah smo organizirali sveobuhvatnu obranu grada, a u suradnji s manjom postrojbom Zbora Narodne garde izvršavali smo i druge ratne zadaće.
Ove godine 31. srpnja navršava se 35 godina odlaska na ratište najveće ratne postrojbe MUP-a u Domovinskom ratu, jedinog policijskog bataljuna, a postrojba je izvršila sve zadane ratne zadaće.
Koji su Vrbovčani bili pripadnici Bataljuna?
Svakako treba spomenuti Vrbovčane pripadnike tog policijskog bataljuna. To su bili Slavko Carina, Slavko Povrlišek, Mirko Filipović, Zdravko Gotić, Juraj Kordiš i Ivan Poslon.
Svakako treba s osobitim pijetetom spomenuti da je tijekom spomenutih ratnih aktivnosti neprijatelj kontinuirano pokušavao pješačkim napadima te učestalim minobacačkim ispadima nanijeti štetu našim snagama međutim sve je završavalo na pokušajima.
Tužan i nesretan događaj je desetog dana ratovanja kada je poginuo Gordan Lederer u tijeku akcije likvidacije grupe neprijateljskih snaga koje su imale logor uz rijeku Unu i čiji su pripadnici kontinuirano i iznenada napadali minobacačkim napadima.
Iz životopisa Vlade Kožara
mr. VladoKožar, dipl.ing., rođen u Pogančecu, općina Preseka, 7. studenog 1951. – glavni policijski inspektor i Brigadir HV u miru, zapovjednik PP Vrbovec, PP Hrv. Kostajnica, PP Dugo Selo, poslijeratni prvi zapovjednik PP Udbina
završen poslijediplomski magistarski studij-magistar iz područja tehničkih znanosti
ratni zapovjednik najveće ratne policijske postrojbe u Domovinskom ratu u RH, zapovjednik jedinog policijskog bataljuna MUP-a RH u sastavu od 543 aktivnih i pričuvnih policijskih službenika
započeo ratna djelovanja 31.07.1991. oslobađanjem Hrvatske Kostajnice nakon prvog pada
zapovjednik obrane Hrvatske Kostajnice i Sunje
dragovoljac Domovinskog rata
završio sam ratna djelovanja u VRO Oluja kao zapovjednik postrojbe PU zagrebačke oslobađajući Ljubovo, Korenicu i Udbinu
U Udbini nakon završene akcije VRO Oluja ostao kao prvi poslijeratni zapovjednik policijske postaje Udbina
stradalnik Domovinskog rata sa 60% tjelesnog oštećenja iz osnova ranjavanja
odlikovan 5 puta, između ostalog i “Redom Hrvatskog Trolista” za osobite zasluge za Republiku Hrvatsku stečene u ratu
zapovijedao u Domovinskom ratu sa 677 policijskih službenika
2086 borbenih dana
nositelj svih obrambenih aktivnosti od 1990. do 1992. u općini Vrbovec
utemeljitelj i realni suosnivač HDZ-a u Vrbovcu
Izvor:prigorski.hr
Autor: Dragan Vicković




