
Udruga Prvi hrvatski redarstvenik Šibensko-kninske županije nezadovoljna je onim što je Ministarstvo branitelja Republike Hrvatske do sada napravilo kako bi se smanjilo obolijevanje i smrtnost među hrvatskim braniteljima te stoga traži da hitno poduzme konkretne korake na rješavanju tih problema.
- Ministarstvo kupuje vrijeme provođenjem različitih studija, ali hrvatski branitelji nemaju vremena čekati rezultate tih studija. Oni svakodnevno umiru i zanima ih može li se to spriječiti, može li se produžiti i spasiti njihov život.
Mi smo uvjereni da može i zato od Ministarstva tražimo da u problem rješavanja velike smrtnosti hrvatskih branitelja uključi liječnike koji će, ne samo analizirati postojeće stanje, nego i predložiti rješenja - kazao je predsjednik udruge Tomislav Čolak ističući kako se odmah može provesti javna kampanja preko medija i braniteljskih udruga kako bi se braniteljsku populaciju upoznalo sa zdravstvenim rizicima kojima je izložena.
Smrtnost među hrvatskim braniteljima u stalnom je porastu. Godine 2005. godine umrlo ih je 880, a tri godine kasnije taj se broj popeo na 1600.
Prvi hrvatski redarstvenik na to ukazuje već desetak godina, no upiti i dopisi dosadašnjim resornim ministrima ostajali su bez odgovora, tvrdi Čolak. Prva reakcija pak uslijedila je u lipnju 2012. godine kada je Ministarstvo branitelja pokrenulo izradu studije o uzrocima pobola i smrtnosti, a potom i studiju o pobolu hrvatskih branitelja. Na rezultate je trebalo dugo čekati, a oni su bili alarmantni, smatra Čolak,
- Od 1998. do 2010. godine umrlo je 24.000 branitelja od kojih preko 9.000 od tumora.
Prosječna dob umrlih je 50,9 godina. Studija o pobolu branitelja pokazala je da su na prvom mjestu mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja, zatim slijede bolesti genito-urinarnog i krvožilnog sustava te tumori na četvrtom mjestu. Ti nam podaci nisu baš jasni, navodno su dobiveni na temelju broja bolničkih dana, budući da čak 40 posto branitelja umire od tumora - rekao je Čolak dodajući kako poseban problem predstavljaju samoubojstva branitelja. Barata se s brojkom od 2500 do 3000 suicida, ali službenih podataka o tomu još nema.
Nema političke volje
U udruzi Prvi hrvatski redarstvenik uvjereni su kako je glavni problem nedostatak političke volje kako bi se konačno počeo rješavati problem smrtnosti i obolijevanja branitelja.
- Postoje znanja i liječnici koji su voljni to raditi. Nedostaje političke volje. Poznato je da je svega 1310 udovica uspjelo dokazati kako je smrt njihovih muževa imala veze s ratom, odnosno njegovim posljedicama na zdravlje branitelja. Ako Ministarstvo izbjegava nešto poduzeti kako ne bi moralo plaćati udovicama i djeci branitelja onda je to strašno, da ne kažem kriminalno - zaključio je Čolak.
Izvorni članak možete pogledati
OVDJE
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.