Google smislio novi način zaštite pametnih telefona – ‘On-body detection’

24.03.2015. 12:59:10

Kako veliki broj korisnika pametnih telefona na svojim mobilnim uređajima ima brojne privatne informacije i sadržaj, sve je jasnije koliko je potrebno zaštititi uređaje, navodi Android Police. Često se za zaštitu koristi lozinka, npr. upisivanjem koda sa četiri znamenke, ali ljudima se to ne da ponavljati nekoliko desetaka puta dnevno, koliko neki pogledavaju na mobitel tijekom dana. Ne koriste niti ostale dostupne načine zaštite poput udaljenog zaključavanja telefona i brisanja sadržaja s njega. Pametni telefon sam detektira kada bi se trebao zaključati Iz tvrtke Google dolazi rješenje za njih, pa je na određenom dijelu pametnih telefona koji rade na Androidu sada dostupna opcija “On-body detection”. Kada je opcija uključena telefon korištenjem akcelerometra detektira kada je telefon u ruci ili džepu korisnika, odnosno prepoznat će kada ga je korisnik npr. ostavio na stolu. U takvim situacijama kada se telefon nalazi na stolu i ne koristi se, on će se automatski zaključati. Isto je ako zaboravite mobitel u kafiću ili ga netko ukrade, mobitel će se zaključati pa kradljivac ili osoba koja ga pronađe neće moći pristupiti sadržaju na tom telefonu jer će za njegovo otključavanje biti potrebna šifra. Dok vlasnik uređaja nosi uređaj u džepu ili mu je u ruci, neće biti potrebe za upisivanjem te šifre tako da se ova opcija čini idealnom za sve korisnike koji često pregledavaju novosti na telefonu te ne žele stalno upisivati šifru, a opet će njihovi mobilni uređaji u većini slučajeva biti zaštićeni u slučaju krađe. Problem je ako je telefon ukraden dok se nalazi u džepu korisnika, šifra se neće aktivirati tako da će sav sadržaj s telefona biti dostupan lopovu, no uvijek postoji mogućnost da će se telefon naknadno zaključati kada lopov odloži telefon. Očekuje se kako će se uskoro s ovom opcijom moći služiti milijuni korisnika čiji telefoni rade na novijim verzijama Androida.

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.