UŽIVO Vlada mijenja lex Perković i pokreće promjenu Ustava!
26. 09. 2013. 10:18
Podijeli:
Vlada, između ostalog, na dnevnom redu današnje sjednice ima izmjene lex Perkovića, smjernice ekonomske i fiskalne politike te reformske i druge mjere fiskalne konsolidacije, a raspravljat će i o SDP-ovom prijedlogu izmjene Ustava.
Vlada, između ostalog, na dnevnom redu današnje sjednice ima izmjene lex Perkovića, smjernice ekonomske i fiskalne politike te reformske i druge mjere fiskalne konsolidacije, a raspravljat će i o SDP-ovom prijedlogu izmjene Ustava.
Ministar financija Slavko Linić će predstaviti Smjernice fiskalne politike za razdoblje od 2014. do 2016. godine, a prema njima čeka nas tri godine zaduživanja, enormnih deficita i suočavanja sa polaganim porastom BDP-a koji neće dovesti do znatnog zapošljavanja. Vlada je srezala prognozu rasta BDP-a za ovu godinu sa 0,7 posto na 0,2 posto. 2014. godine očekuju rast BDP-a od 1,3 posto, godinu kasnije rast od 2,2 posto, a 2016. godine od 2,5 posto.
Ministar pravosuđa Orsat Miljenić je jučer na zajedničkoj konferenciji sa potpredsjednicom Europske komisije Viviane Reding objavio da će Hrvatska najkasnije do 1. siječnja uskladiti zakon o europskom uhidben nalogu i ukinuti vremensko ograničenje da se on ne odnosi na zločine počinjene prije 1. kolovoza 2002. godine. Zbog tog ograničenja Europska komisija je već bila pokrenula proces uvođenja sankcija Hrvatskoj zbog kršenja zajedničke europske stečevine.
Vlada će dati svoje mišljenje i na prijedlog SDP-ovih saborskih zastupnika da se krene u promjenu Ustava u onom dijelu da se ukine zastara na teška ubojstva što bi omogućilo i procesuiranje politički motiviranih ubojstava koja su pala u zastaru, a to se odnosi na kazneni postupak koji se protiv Josipa Perkovića vodi u Njemačkoj zbog ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.
Na dnevnom redu je i odobrenje da se iz proračunske zalihe plati preko milijun dolara za treću ratu servisa službenog zrakoplova Republike Hrvatske.
Izvornu vijest možete pogledati OVDJE