Voćinski masakr jedan je od najtragičnijih događaja Domovinskog rata, kada su srpske paravojne snage u prosincu 1991. godine brutalno ubile 47 hrvatskih civila u selu Voćinu i Humu, većinom starijih osoba koje su ostale u svojim domovima. Masakr je bio dio šire kampanje etničkog čišćenja tijekom okupacije zapadne Slavonije. Taj stravičan čin ostavio je dubok trag u kolektivnom pamćenju hrvatskog naroda i svake godine okuplja mnoge u znak sjećanja na nevine žrtve.
16. Hodočašće hrvatskih branitelja, vojske i policije "Gospi Voćinskoj"
Dana 13. prosinca 2024. održat će se tradicionalno 16. hodočašće u Voćinu, koje okuplja hrvatske branitelje, pripadnike vojske, policije, njihove obitelji i mnoge vjernike. Ovo hodočašće, posvećeno Gospi Voćinskoj, simbol je molitve, zajedništva i odavanja počasti svim žrtvama Domovinskog rata, a posebno nevino stradalima u Voćinu.
Program hodočašća:
-
Okupljanje sudionika:
Hodočašće započinje okupljanjem sudionika u Voćinu, gdje se tradicionalno formira procesija prema svetištu Gospe Voćinske. -
Sveta misa:
Središnji dio programa je sveta misa u Crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije, koju će predvoditi biskup Požeške biskupije. Misno slavlje obiluje molitvama za mir, pomirenje i duhovnu snagu hrvatskih branitelja i njihovih obitelji. -
Komemoracija:
Nakon mise, sudionici odaju počast žrtvama masakra kod spomen-obilježja, gdje se polažu vijenci i pale svijeće. Obraćanja uključuju svjedočanstva i govore predstavnika braniteljskih udruga te crkvenih i civilnih autoriteta. -
Duhovni i kulturni sadržaji:
Uz liturgijski dio, hodočašće često uključuje duhovne meditacije, pjesme i susrete, čime se jača zajedništvo među sudionicima.
Značenje hodočašća
Hodočašće "Gospi Voćinskoj" nadilazi samo sjećanje na tragediju; ono je i simbol nade, vjere i oporavka. Hrvatski branitelji, vojnici i policajci ovom prigodom naglašavaju važnost domoljublja, mira i zajedništva, dok ujedno iskazuju poštovanje prema nevino stradalima i njihovu žrtvu čuvaju od zaborava.
Ovaj događaj svjedoči o važnosti duhovne dimenzije u procesu suočavanja s ratnim stradanjima i jačanja nacionalnog identiteta kroz vjernost svojim povijesnim i vjerskim korijenima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.