Premijer Kosova Albin Kurti i premijer Hrvatske Andrej Plenković održali su danas zajedničku konferenciju za medije u Zagrebu.
Kurti je komentirao odnose sa Srbijom, prosvjede studenata u toj zemlji te napade na kanal Ibar–Lepenac, dok je istaknuo i zajedničke napore s saveznicima na jačanju sigurnosti duž granice sa Srbijom.
Optužbe protiv Srbije
Kurti je ponovno optužio Srbiju za organizaciju napada na kanal Ibar–Lepenac, koji je nazvao "profesionalnim terorističkim napadom". "Sve upućuje na to da taj napad nisu izveli obični građani, već da ga podržava i orkestrira Beograd," izjavio je. Dodao je kako je kosovska policija zaplijenila vojne uniforme, ambleme s ruskim i srpskim oznakama, oružje te pritvorila dvojicu osumnjičenih.
"Nervoza u Beogradu prelazi u agresivnost prema Kosovu," istaknuo je Kurti.
Premijer Plenković također je komentirao situaciju, nazvavši napad "terorističkim činom" i izrazio uvjerenje da će istraga donijeti jasne i pouzdane informacije o događaju.
Srbija kao "paravojna država"
Na pitanje novinara o trenutnim prosvjedima studenata u Srbiji i njihovom utjecaju na pregovore s Kosovom, Kurti je iznio oštru kritiku Beograda. Nazvao je Srbiju "paravojnom državom" i ustvrdio da Beograd nije naučio lekcije iz prošlosti.
"U posljednjih 150 godina Srbija je imala svega dvije i pol godine demokracije. Nema vladavine prava, političkog pluralizma ni poštovanja ljudskih i manjinskih prava. Sustav u Srbiji ne vjeruje u demokratske vrijednosti, što rezultira studentskim prosvjedima, ali i agresijom prema Kosovu," rekao je Kurti.
Posebno je kritizirao slanje Milana Radoičića na Kosovo radi poduzimanja "terorističkih akcija", dok se u Beogradu, prema njegovim riječima, studenti suočavaju s nasiljem. "Iz povijesti znamo kako ovakve situacije završavaju, ali Beograd očito ništa nije naučio. Ipak, mi želimo dobrosusjedske odnose, što je i cilj Briselskog sporazuma," dodao je Kurti.
Pritisak na Beograd
Kurti je pozvao Bruxelles da pojača pritisak na Srbiju kako bi poštovala sporazume koji vode normalizaciji odnosa.
"Kosovo je demokratska država s izuzetnim gospodarskim rastom od 6% BDP-a u posljednje četiri godine. No, za normalne odnose potrebno je da i Srbija postane normalna država. Tu Bruxelles može odigrati ključnu ulogu, a vjerujem da može učiniti mnogo više nego što trenutno čini," zaključio je Kurti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.