Logori kao da nisu postojali: Srpska koncentracijska "odmorišta" za hrvatske branitelje

11.11.2024. 11:17:00

Svi znaju za Jasenovac, a nitko za srpske logore iz Domovinskog rata!

Dok se u školama i javnom prostoru redovito ističu logori iz Drugog svjetskog rata poput Jasenovca, nažalost, tek rijetki poznaju istinu o srpskim koncentracijskim logorima iz Domovinskog rata. Kroz ove logore prošlo je čak oko 30.000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila. Nažalost, od toga broja hrvatska država priznaje tek nešto više od 8.000 osoba kao logoraše, prema riječima Danijela Rehaka. Ovaj podatak jasno govori o nedostatku priznanja i poštovanja prema strahotama koje su zarobljeni prolazili, prenosi CRODEX.net

U tim logorima je na brutalan način mučeno, ubijeno i poniženo mnoštvo hrvatskih branitelja i civila, a mnogi su izgubili živote ne samo u zatočeništvu, već i kasnije uslijed posljedica mučenja i teških trauma. Na slikama iz tih logora jasno je vidljivo kako su Srbi držali Hrvate poput stoke, u uvjetima dostojnim samo najgorih tiranija.

Svake godine na obljetnicama razmjene logoraša, kao što je ona 14. kolovoza, kada je 714 branitelja i civila oslobođeno kod Nemetina, svjedočimo nedopustivom ignoriranju tih događaja od strane visokih političkih dužnosnika. Dok se predstavnici vlasti često pojavljuju na komemoracijama posvećenima stradalnicima iz Drugog svjetskog rata, žrtve srpskih logora iz Domovinskog rata ostaju zanemarene.

Ovaj pristup stvara bolnu prazninu u kolektivnoj svijesti nacije i posebno boli hrvatske branitelje i njihove obitelji. Oni se s pravom pitaju zašto je njihova patnja manje vrijedna, zašto ne postoji Memorijalni centar posvećen žrtvama tih strašnih logora, kao što postoji u Jasenovcu.

S tisućama živih svjedoka, istina o zločinima počinjenima u tim logorima nije upitna. Međutim, u javnom diskursu se sustavno zanemaruje, a udruge i pojedinci koji se predstavljaju kao zaštitnici ljudskih prava često prešućuju ili umanjuju te strašne činjenice. Hrvatski branitelji i njihove obitelji žele samo jedno – istinu, priznanje i spomen na svoje stradanje.

Tijekom obilježavanja Dana logoraša u Nemetinu, posljednji zapovjednik obrane Vukovara, Branko Borković – Mladi Jastreb, naglasio je koliko je teško slušati lažne optužbe i gledati slobodne šetnje onih koji su činili zločine, dok preživjeli i obitelji žrtava nose ožiljke rata.

Vrijeme je da se istina o srpskim logorima iz Domovinskog rata konačno prizna, da djeca u školama uče o tim zločinima, kao i o logorima iz Drugog svjetskog rata. Branitelji i civili koji su preživjeli te strahote zaslužuju da se njihova patnja ne zaboravi, da se o njoj govori javno i da se s poštovanjem odnosi prema njihovoj žrtvi.

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: Dražen Šemovčan Šeki/Foto: privatni album

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.