MAĐARI NA ULICAMA Deseci tisuća ljudi na ulicama Budimpešte, gradom se orilo ‘Viktor, Viktor‘, Orbán vikao: ‘Žele naše duše, šalju nas u smrt, pobunite se!‘

23.10.2025. 16:55:00

"Moramo svijetu pokazati da u srcu Europe postoji nacija koja ne dopušta ucjene", rekao je mađarski premijer

Deseci tisuća Mađara danas su izašli na ulice Budimpešte, gdje se održavaju dva velika skupa. Jedan u organizaciji vladajuće stranke Fidesz, a drugi glavne oporbene stranke Tisza. Okupljanja su svojevrsna uvertira u izborne kampanje uoči parlamentarnih izbora koji se u Mađarskoj trebaju održati u travnju 2026. godine.

Fidesz je svoj skup vezao uz Mađarsku revoluciju 1956., koja je počela 23. listopada te godine. Vladajući su neslužbeno najavljivali da će na komemoraciju, koju je stranka okarakterizirala kao "mirovni marš", doći rekordan broj ljudi. Index.hu je objavio da se gomila slijevala na Trg Lajosa Kossutha, gdje su skandirali premijeru Viktoru Orbanu i vikali "Viktor, Viktor".

U zapaljivom govoru koji je održao na trgu, Orbán je okupljene nazvao "tražiteljima slobode" te rekao da se "ponovno čuje urlik iz 1956.", aludirajući na mađarsku revoluciju i ustanak protiv prosovjetske vlasti. Marš mira nazvao je "najvećom političkom snagom u Mađarskoj" te "najvećim domoljubnim pokretom u srednjoj Europi, a možda i cijeloj Europi".

Rekao je kako je taj pokret uspio obraniti Mađarsku od migranata, od "zmija u Bruxellesu" te izbaciti LGBTQ aktivista iz škola i "zaštititi djecu od učenja koja su suprotna prirodi".

- Europljani bi dali pola svojeg oružja kad bi imali zemlju bez migranata, dali bi godine života kad bi mogli zabraniti lude aktiviste za rodnu ravnopravnost u školama i dali bi sve da ponovno imaju slobodnu, kršćansku i domoljubnu zemlju - poručio je Orban.

Rekao je da su mađarski heroji iz 1956. "zadnja generacija koja je prolila krv za slobodu" kada je "strana sila htjela napasti naše duše". Isto se, nastavio je, događa i danas.

- Moramo se buniti iznova i iznova kada nas stranci žele prisiliti da živimo kako oni žele. Mađari ne traže puno od života, zadovoljni smo slobodom. Ako postoji sloboda, sve je tu i sve je moguće, mi ćemo se pobrinuti za ostalo.

Potom je Orbán žestoko napao Europsku uniju, ustvrdivši da "Bruxelles patetično doživljava sam sebe kao svjetsku silu".

- Bruxelles je odlučio zaratiti. Zemlje koje su za rat stvorile su ratni savez. S nevjerojatnom elegancijom nazivaju ga koalicijom voljnih. Spremni su poslati druge u smrt. Spremni su poslati još više oružja i novca Ukrajini. Rusko-ukrajinski rat proglasili su svojim vlastitim ratom i time su u njega ušli, u njemu su do grla. Da Bruxelles nije opstruirao mirovnu misiju američkog predsjednika, rat bi već bio završio. Da je Donald Trump bio predsjednik, rat ne bi ni izbio, a da ga sada nisu opstruirali, već bi bio mir - uzviknuo je.

image

Viktor Orban drži govor ispred Parlamenta u Budimpešti

 Foto: Ferenc Isza/Afp

Mađarska, rekao je, stoji na strani mira.

- Rusko-ukrajinski rat nije naš rat. Mađari iz Zakarpatja uletili su u njega poput Pilata u Vjerovanje. Nismo vas zaboravili, uz vas smo, računamo na vas i pomažemo vašim obiteljima. Samo zemlja ima granice, nacija ih nema. Nijedan Mađar nije sam.

Poručio je da Bruxellesu "ponestaje novca, ali svejedno žele ratovati". Pétera Magyara, svojeg najvećeg izazivača na izborima 2026., koji će poslijepodne održati svoj skup, nazvao je marionetskim kandidatom iz Bruxellesa. Na kraju je sve Mađare pozvao na pobunu.

- Vrijeme je za pobunu. Dragi mladi Mađari, i vi možete biti domoljubi, slobodni i ponosni Mađari, ali prvo morate sići s aviona i izbaciti briselsku infuziju. Probudite se, buntovnici, vaša zemlja vas čeka! Dakle, evo nas, opet imamo dva izbora. Godine ‘56. bilo je sloboda ili ropstvo, danas je izbor rat ili mir. Mađarska stoji na putu ratnim huškačima. Godine ‘56. došli su s tenkovima, danas s financijskim sankcijama.

image

Viktor Orban drži govor ispred Parlamenta u Budimpešti

Foto:  Ferenc Isza/Afp

Dobra vijest je, zaključio je, da Mađarsku čekaju izbori.

- Okupljaju se zagovornici mira, nakon Italije i Slovačke, vjetar se okrenuo u Češkoj. Okreće se i u Poljskoj. Predsjednik Sjedinjenih Država je s nama, a tlo se pomiče pod nogama europske liberalne elite. I mi smo ovdje, ‘56. Budimpešta je bila prijestolnica europske slobode, 2025. Budimpešta će biti prijestolnica europskog mira. Nema srednjeg puta. Europska unija da, Bruxelles ne. Sljedeće godine moramo svijetu pokazati da u srcu Europe postoji nacija koja se ne boji slijediti vlastiti put i koja ne dopušta ucjene. To smo mi, Mađari, lutalice slobode. Dok god smo ovdje na ovom prostoru i dok god postoji i jedan Mađar na Zemlji, bit će netko tko će reći: ovdje će biti mir, jer želimo mir. Bit će slobode, jer smo rođeni za slobodu - povikao je Orbán.

Poslijepodne će se u Budimpešti okupiti i pristaše Tisze, odnosno Pétera Magyara, zastupnika u Europskom parlamentu te Orbánovog glavnog oponenta. Magyar, nekoć insajder Fidesza, svoj je politički renome izgradio zahvaljujući nezadovoljstvu dijela javnosti skandalima koji su pogodili Orbánovu vladu te visokoj inflaciji.

Šest mjeseci prije parlamentarnih izbora, Tisza je u anketama izjednačena s Fideszom. Neovisne institucije daju prednost oporbi, dok think tankovi bliski vladi predviđaju suprotan ishod.

image

Pristaše oporbene stranke Tisza okupljaju se na skupu na kojem će govoriti Orbanov najveći oponent Péter Magyar

 Foto: Attila Kisbenedek/Afp

„Kad bi se izbori održali ove nedjelje, Fidesz bi dobio 27 posto glasova, a Tisza 37 posto“, rekao je Balázs Böcskei, politolog i direktor neovisnog Instituta IDEA, pozivajući se na njihovu najnoviju anketu. Njihova mjesečna istraživanja pokazuju da se prednost stranke Tisza, čini se, stabilno održava, dodao je, kako piše Guardian.

Jedan je važan čimbenik, rekao je Böcskei, to što je svaki četvrti Mađar još uvijek neodlučan ili ne želi otkriti svoju političku pripadnost. Smatra se da su upravo ti birači 2022. donijeli pobjedu Orbánu, unatoč anketama koje su predviđale uspjeh ujedinjene oporbe.

image

Pristaše oporbene stranke Tisza okupljaju se na skupu na kojem će govoriti Orbanov najveći oponent Péter Magyar

 Foto: Attila Kisbenedek/Afp

Magyar je sugerirao da će Fidesz iskoristiti javna sredstva kako bi na skup u Budimpešti doveo svoje pristaše. Oporbenjak tvrdi da im je obećano besplatne obroke i vaučere u slučaju dolaska. Tisza je ustvrdila da je Fidesz zaprijetio autobusnim prijevoznicima u nadi da neće svoja vozila iznajmiti oporbenim organizacijama.

image

Péter Magyar dolazi na skup u organizaciji stranke Tisze

 Foto: Attila Kisbenedek/Afp

Voditelj odnosa s javnošću Fidesza, Tamás Menczer, odbacio je te tvrdnje, nazvavši ih "lažnim vijestima". Orbán je zbog Magyarovih i Tiszinih napada svoj skup proglasio "bruxelleskim ratnim maršem". Fidesz je bez podastiranja dokaza Magyara optužio da je ili marioneta Europske unije ili ukrajinski agent koji Mađarsku želi uvući u rat Ukrajine i Rusije.

Orbán bi se u predizbornoj kampanji trebao fokusirati na nacionalističke ideje. Očekuje se da će obećati da migrantima neće dopustiti ulazak u zemlju i da se Mađarska neće uključiti u sukob Rusije i Ukrajine. S druge strane, Magyar će Orbána napasti tvrdnjama da je zemlja pod njim postala najsiromašnija i najkorumpiranija zemlja u EU.

image

Plakat protiv Europske unije u Budimpešti

 Foto: Attila Kisbenedek/Afp

Orbán je postao najbliži saveznik Rusije unutar Europske unije, dok je Magyar iskazao solidarnost s Ukrajinom i obećao smanjiti ovisnost Mađarske o ruskoj nafti i plinu, objavio je The Guardian.

Péter Krekó, politički analitičar i direktor budimpeštanskog think tanka Political Capital, rekao je da očekuje da će izbori u travnju biti slični prethodna dva po svojoj prirodi. „Prošla dva izbora bila su slobodna, ali ne i poštena“, istaknuo je, ukazujući na financijsku neravnopravnost između vlade i oporbe. „Malo trikova i puno kampanje“ i dalje može pomaknuti rezultate anketa, dodao je. „Mislim da je ovo otvorena utrka, a prednost Tisze nije nepromjenjiva.“

Izvor: jutarnji.hr/Foto: AFP, Facebook/Viktor Orbán

Izvorni autor: R. D./, V. Z.

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.