SAD već ima oko 100 nuklearnih oružja u Europi - smještenih u Belgiji, Njemačkoj, Italiji, Nizozemskoj i Turskoj. No, ambicije rastu
Postoji mogućnost da bi NATO-ovo nuklearno oružje moglo biti postavljeno u Finskoj ako njihov zahtjev za pridruživanje NATO-u bude odobren, što bi mogao biti potez koji će razbjesniti Rusiju. Podsjećamo, zahtjev za članstvom predan je još u svibnju, kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Prema novinama Iltalehti, prijedlog zakona o potencijalnom članstvu u NATO savezu koji će finska vlada predstaviti parlamentu ne uključuje nikakva izuzeća po pitanju nuklearnog oružja. Izvori iz područja obrane rekli su mediju da su se finski ministri vanjskih poslova i obrane, Pekka Haavsto i Antti Kaikkonen u srpnju obvezali da neće tražiti nikakva ograničenja ili nacionalne rezerve ako zahtjev za pridruženje savezu bude odobren.
Spomenuto obećanje znači da bi nuklearno oružje moglo prolaziti kroz finski teritorij, a nema ni ograničenja za uspostavu NATO baza u zemlji. Prijave Finske i Švedske za članstvo u NATO-u već su odobrili parlamenti 28 od sveukupno 30 država članica saveza, dok Mađarska i Turska još uvijek moraju glasati.
Glavni tajnik NATO-a, Jens Stoltenberg, opisao je zahtjeve za članstvo Finske i Švedske kao povijesni trenutak za savez koji moraju iskoristiti i nazvao ih njihovim najbližim partnerima. Nadodao je kako se svi saveznici slažu oko važnosti proširenja NATO saveza, jer je u ovim kritičnim trenutcima bitno zajedništvo država.
NATO trenutno u Europi provodi nuklearnu vježbu pod nazivom "Steadfast Noon", koja je započela 17. listopada i trajat će do 30. listopada, iako zadnjih dva dana ne bi trebalo biti letačkih aktivnosti. Ova vježba rutinski se održava svake godine, a ovaj put je usredotočena na zračnu bazu Kleine Brogel u Belgiji, jednu od šest europskih zračnih baza u kojima se skladišti američko nuklearno oružje.
U vježbi sudjeluje oko 60 zrakoplova, uključujući američke bombardere B-52 koji mogu nositi nuklearno oružje, a cilj "Steadfast Noon-a" je obuka zrakoplovne posade regionalnih NATO saveza u korištenju američkih taktičkih nuklearnih bombi.
Britanija i Francuska koje su također članice NATO saveza imaju svoje neovisne nuklearne arsenale, a poljska vlada je nedavno rekla da je vodila razgovore s američkom vladom o smještaju američkog nuklearnog oružja, iako Washington to nije potvrdio. Predsjednik Andrzej Duda izjavio je da postoji potencijalna prilika za njegovu zemlju da se uključi u dijeljenje nuklearnog oružja.
Prema Federaciji američkih znanstvenika, SAD već ima oko 100 nuklearnih oružja u Europi - smještenih u Belgiji, Njemačkoj, Italiji, Nizozemskoj i Turskoj. Važnost nuklearne sile potvrđena je i u ovogodišnjem Strateškom konceptu NATO-a, koji je savez u lipnju usvojio na summitu u Madridu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.