Položeni vijenci u spomen na prve žrtve Domovinskog rata iz Đurđevačke Podravine Ivicu Kolara i Peru Jurišu

Udruga hrvatskih branitelja Republike Hrvatske po četvrti put organizira Memorijalni ribolovni Carp Cup Kolar – Juriša, sportsko-edukativnu aktivnost koja se organizira u spomen na poginule hrvatske branitelje Ivicu Kolara i Peru Jurišu. To su prve žrtve Domovinskog rata s područja tzv. Đurđevačke Podravine, a bili su pripadnici 2. A brigade Zbora narodne garde, današnje 2. GBR "Gromovi". Poginuli su u mjestu Ljubovo, dana 6. srpnja 1991. godine.
Druženju koje će se održati na jezeru Drnić tokom današnjeg dana prethodilo je polaganje vijenca i paljenje svijeća na Gradskom groblju kod spomen obilježja KRIŽ ŽIVOTA. Na taj način odala se počast svim hrvatskim braniteljima koji su dali svoj život za domovinu.
Vijence je položila delegacija Ministarstva hrvatskih branitelja predvođena izaslanikom ministra i potpredsjednika Vlade Tome Medveda g. Zvonko Beljo, delegacija Grada Đurđevca i Gradskog vijeća Grada Đurđevca predvođena gradonačelnikom Hrvojem Jančijem, delegacija Ministarstva unutarnjih poslova i policije Đurđevac predvođena načelnikom PP Đurđevac g. Marijanom Slaviček, delegacija Udruge Hrvatskih branitelja RH dopredsjednik g. Kristijan Fereža i predsjednik đurđevačkog ogranka Udruge g. Davorko Kaić i članovi obitelji poginulih branitelja.
Organizatori su uspješno spojili sportsko i rekreativno druženje s očuvanjem sjećanja na tragična ratna zbivanja i žrtve onih koji su u njima sudjelovali, pa su osim ribolova i druženja predviđena i kraća edukativna predavanja o Domovinskom ratu namijenjena mlađim sudionicima.
Prije odavanja počasti svim poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima, te polaganja vijenaca i paljenja svijeća, ispred UHB RH-a, nazočnima se kratko obratio voditelj protokola dragovoljac Domovinskog rata i član Udruge Krešimir Cestar koji je ukratko podsjetio na tragičan događaj kada su poginuli Ivica Kolar i Pero Juriša te je naveo sljedeće:
"Okupili smo se danas ovdje, na gradskom groblju u Đurđevcu da se prisjetimo i odamo počast prvim podravskim žrtvama u Domovinskom ratu, poginulim hrvatskim braniteljima Ivici Kolaru iz Đurđevca i Petru Juriša iz Pitomače, tadašnjim pripadnicima 2A Bojne Zbora narodne garde.
Prije 31 godinu, đurđevačka Podravina zavijena je u crno. Tog 06. srpnja 1991. godine zabilježene su prve pogibije najhrabrijih Podravskih sinova u Domovinskom ratu.
Naime, navedenog dana, na području Ljubova u srbo-četničkoj zasjedi poginuli su Ivica Kolar i Petar Juriša, pripadnici 2A Bojne Zbora narodne garde, u koju postrojbu su otišli iz Policijske postaje Đurđevac, a svoje zadaće u trenutku pogibije obavljali su na području Gospića gdje im je bila zadaća osiguranje prometnice Gospić - Titova Korenica, obzirom se na tom području širila srbo-četnička pobuna.
Jedna od najtežih tragedija tih dana desila se je upravo 06. srpnja 1991. godine, kada su pri povratku sa sastanka u Zagrebu za Ljubovo, zapovjednik i desetak branitelja upadali u srbo-četničku zasjedu u kojoj su srpski pobunjenici sa nasipa bombama i puščanom paljbom zasuli vozila hrvatskih branitelja.
Napadnuti i u teškoj situaciji, hrvatski branitelji su motorolom pozvali pomoć, koja im je pristigla u rekordno kratkom roku, te su neprijatelji primorani na povlačenje.
U tom podmuklom neprijateljskom činu 2. A brigada Zbora narodne garde imala je prve smrtno stradale pripadnike, a to su bili naši Podravski sinovi, Ivica Kolar i Petar Juriša, dok je ranjeno pet pripadnika.
Iz razgovora sa sudionicima navedenog događaja, saznao sam da su Ivica i Petar u trenutku dolaska pojačanja bili još živi, ali zbog težine ozljeda preminuli su na rukama svojih suboraca.
Ivica i Pero, neka Vam je vječna slava i veliko hvala,
Počivali u miru Božjem, Amen!"
Potom su se svi sudionici uputili na jezero "Drnić" gdje je upriličeno otvaranje IV. Memorijalnog ribolovnog Carp cupa Kolar - Juriša koji je svečano otvorio izaslanik ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika Vlade RH Tome Medveda, g. Zvonko Beljo.
Proglašenje pobjednika ribolovnog natjecanja održat će se 10. srpnja 2022. godine u Društvenom domu Mladen Markač u Đurđevcu.
Fotogalerija:



