VIJESTI

Prosvjedi u Danskoj i na Grenlandu protiv Trumpovih ambicija: “Grenland nije na prodaju”

Podijeli:
Prosvjedi u Danskoj i na Grenlandu protiv Trumpovih ambicija: “Grenland nije na prodaju”

Više tisuća građana najavilo je sudjelovanje u prosvjedima koji će se u subotu održati na Grenlandu i u Danskoj, s ciljem slanja jasne poruke američkoj administraciji da Grenland nije na prodaju. Okupljanja su planirana u Kopenhagenu, Aarhusu, Aalborgu i Odensu, kao i u grenlandskoj prijestolnici Nuuku.

Prosvjedi se organiziraju na inicijativu više grenlandskih organizacija, a povod su sve učestalije izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa o mogućem preuzimanju Grenlanda. Organizatori navode kako žele jasno izraziti protivljenje takvim ambicijama te naglasiti pravo Grenlanda na demokratsko odlučivanje o vlastitoj budućnosti.

„Cilj je poslati jasnu i jednoglasnu poruku u korist poštivanja demokracije i temeljnih ljudskih prava na Grenlandu“, poručila je organizacija Uagut, nacionalna organizacija građana Grenlanda u Danskoj, na svojoj internetskoj stranici.

Uz Uagut, u organizaciji sudjeluju i građanski pokret „Ruke s Grenlanda“ te Inuiti – koalicija lokalnih grenlandskih udruga. Kako ističu, prosvjedi su tempirani i zbog boravka delegacije američkog Kongresa u Kopenhagenu, kako bi se njihova poruka izravno čula.

Otkako se prije godinu dana vratio na vlast, Donald Trump redovito spominje mogućnost preuzimanja kontrole nad Grenlandom, strateški važnim, ali rijetko naseljenim arktičkim otokom koji pripada Danskoj. Više je puta izjavio da će ga Sjedinjene Države preuzeti „na ovaj ili onaj način“, navodeći kao razlog suprotstavljanje ruskim i kineskim interesima na Arktiku.

U petak navečer američke stavove dodatno je pojasnio Trumpov bliski savjetnik Stephen Miller.

„Grenland je velik koliko i četvrtina Sjedinjenih Država. Danska je, uz svo dužno poštovanje, mala zemlja s malim gospodarstvom i malom vojskom. Ne može braniti Grenland“, izjavio je Miller za Fox News.

Dodao je kako Sjedinjene Države ne namjeravaju „potrošiti milijarde dolara braneći“ taj teritorij, dok bi njegov suverenitet ostao u danskim rukama.

Prosvjedi dolaze tri dana nakon sastanka u Washingtonu, na kojem su danske vlasti priznale da trenutačno ne postoji mogućnost postizanja dogovora s američkim čelnicima o budućnosti autonomnog teritorija.

Dok je nekoliko europskih čelnika izrazilo potporu Danskoj, osnivačici NATO-a, američki predsjednik je u petak zaprijetio uvođenjem carina zemljama koje ne podržavaju njegov plan za stjecanje Grenlanda.

Poziv na prosvjed upućen je i građanima Nuuka, s porukom suprotstavljanja, kako navode organizatori, „nezakonitim planovima Sjedinjenih Država da preuzmu kontrolu nad Grenlandom“.

U međuvremenu su Francuska, Švedska, Njemačka i Norveška, uz potporu Nizozemske, Finske i Ujedinjenog Kraljevstva, najavile raspoređivanje vojnog osoblja u sklopu izviđačke misije na Grenlandu. Aktivnosti se provode u okviru danske vojne vježbe „Arctic Endurance“, organizirane sa saveznicima iz NATO-a.

#SAD #Danska #prosvjedi #Donald Trump #geopolitika #Grenland

Povezani članci