U Hrvatskoj vojsci događa se nešto nestvarno: Vojnici se vuku po sudovima i utjeruju dugove

05.02.2025. 17:58:00

Između ministra obrane Ivana Anušića, koji dobiva sve više političke moći, i predsjednika Zorana Milanovića kao vrhovnog zapovjednika, trzavice ne jenjavaju. Predsjednik je prošlog tjedna okupio vojni vrh ne bi li još jednom istaknuo svoju odlučnost da zaštiti vojsku od dnevne politike.

Inače, na tom je sastanku general-pukovnik Tihomir Kundid izvijestio predsjednika Milanovića o prioritetima i ključnim aktivnostima Oružanih snaga planiranima za 2025. godinu. Raspravljalo se o provedbi opremanja i modernizacije, kao i o planiranoj nabavi vojne opreme. Poseban naglasak stavljen je na stanje pričuvne komponente vojske i potrebu jačanja ljudskih potencijala unutar Oružanih snaga.

Predsjednik je potvrdio da će se nastaviti zalagati za razvoj i jačanje Oružanih snaga u skladu s potrebama i prioritetima koje određuje Glavni stožer. Istaknuo je da će i dalje štititi Hrvatsku vojsku od utjecaja dnevne i stranačke politike te je ponovio svoj stav kako se strateška i najsloženija obrambena pitanja moraju rješavati na Vijeću za obranu uz sudjelovanje svih relevantnih državnih tijela zaduženih za obranu.

Povećanje proračuna

No može li predsjednik zaštititi vojsku od sustavnog zakidanja na plaćama, zbog čega brojni pripadnici Oružanih snaga svoja prava moraju tražiti na sudovima. Neki postupci koji ovih dana dobivaju svoje sudske pravorijeke vuku se godinama – vojnici utjeruju dugove stare i po 15 godina. Međutim, brojni se sporovi vode i zbog recentnih zakidanja vojnih osoba na materijalnim pravima. Zašto im zapravo MORH ne plaća sve što im po zakonu pripada ako se i ministar Anušić hvali velikim izdvajanjima za obranu? Nedavno je na tribini o ulozi Hrvatske vojske u europskoj sigurnosti potvrdio da je modernizacija oružanih snaga prioritet Vlade te istaknuo da je Hrvatska ove godine dostigla dva posto BDP-a izdvajanja za obranu.

Objasnio je da su modernizaciju Hrvatske vojske započeli nabavom višenamjenskih borbenih aviona, dosad najvećim ulaganjem u Oružane snage, a nastavlja se opremanjem Hrvatske kopnene vojske i Hrvatske ratne mornarice. Proračun Ministarstva obrane u ovoj je godini veći za čak 184,6 posto u odnosu na proračun MORH-a u 2016. godini, a ta povećanja proračuna omogućila su velika ulaganja u Hrvatsku vojsku, istaknuo je Anušić na tribini “Uloga Hrvatske vojske i njezina modernizacija u sustavu europske sigurnosti”, govoreći o povijesnom opremanju i modernizaciji vojske koju provode Ministarstvo obrane i Vlada.

Nešto više od tri milijarde eura, kada se zbroje dosadašnja, aktualna i planirana opremanja, kontinuirano se ulaže u nabavu nove moderne borbene tehnike kako bi se osnažila i modernizirala Hrvatska vojska, a time i ojačala nacionalna sigurnost. O iznimnom ulaganju u Hrvatsku vojsku, po Anušićevu mišljenju, govori nabava borbenih aviona Rafale, helikoptera Black Hawk, potpisani ugovori o nabavi moćnog raketnog sustava HIMARS, besposadnih letjelica Bayraktar, a uskoro i ugovori o nabavi najmodernijih tenkova Leopard 2 A8. Ministar ističe i da će hrvatski vojnik, kao stup Hrvatske vojske, i dalje biti u središtu njegova djelovanja, kao i djelovanja Vlade. “Nakon što smo u prosjeku 30 posto povećali plaće svim djelatnim vojnim osobama, nastavit ćemo podizati standard hrvatskih vojnika”, poručio je ministar.

Prekovremeni sati

Nakon tih riječi posebno se postavlja pitanje zašto MORH ne plati vojnicima dugove nego ih tjera u skupe sudske postupke. Osim toga, prema dostupnim sudskim presudama, ni posljednjih godina vojnicima se ne isplaćuje sve na što imaju pravo. Sudski procesi u koje vojnici moraju ići dugi su i iscrpljujući. Je li to odnos prema vojsci kojim se hvali Ivan Anušić?
Dobili smo uvid u više sudskih presuda koje potvrđuju kako se vojnici moraju boriti za svoj novac. U pitanju su tisuće eura koje im MORH nakon pravomoćnosti presude mora isplatiti s kamatama.

Tako je prije nekoliko dana Općinski radni sud u Zagrebu donio nepravomoćnu presudu u korist djelatne vojne osobe, vozača iz vojarne u Zagrebu. Njemu MORH mora platiti 1800 eura s kamatama od kolovoza 2019. za rad na Uskrs, blagdane i neradne dane. Osim toga, MORH mu je ostao dužan i 103 eura dnevnica, ali i 342 eura za neiskorištene slobodne dane. Tu je i gotovo 11 tisuća eura s kamatama za prekovremene sate koji mu nisu ni plaćeni niti je za njih dobio slobodne dane.

“MORH je sate rada preko 40 sati tjedno evidentirao kao preraspodjelu radnog vremena, iako u osnovi preraspodjele nije bilo, nije zapovjeđena i ne postoji odluka ni plan preraspodjele. Zato sam zatražio da mi se plati naknada za više odrađenih sati rada od 40 tjedno po redovnoj cijeni sata rada u skladu s odlukom o rasporedu radnog vremena, i to za razdoblje od 26. travnja 2016. do 18. siječnja 2022. godine. U tom periodu nije mi isplaćivan ni terenski dodatak ni dnevnice, a znao sam i po 15 dana boraviti na terenu i u Hrvatskoj i u inozemstvu. Radio sam i do 14 sati dnevno, pa i više, a za vrijeme rada nisam imao mogućnost koristiti pauzu od pola sata. MORH mi te neiskorištene pauze nije platio, a nisam dobio ni naknadu za 24-satno dežurstvo”, naveo je u tužbi ovaj djelatnik MORH-a. Nepravomoćna presuda donesena je nakon što je financijski vještak utvrdio što sve MORH doista nije platio tom čovjeku, a uz dugove morat će mu nadoknaditi i 1450 eura sudskih troškova.

Borbene uzbune

Vojni tehničar koji se brine za dežurni borbeni dvojac također je na sudu morao utjerivati naknadu za neiskorištene slobodne dane. Od srpnja 2017. do kolovoza 2022. MORH mu je, kako je utvrdio nepravomoćnom presudom Općinski sud u Velikoj Gorici, ostao dužan gotovo 8000 eura. Ako presuda postane pravomoćna, morat će mu platiti taj iznos s kamatama od 2017., kao i pozamašnih 2550 eura sudskih troškova.

“Dežurni borbeni dvojac u praksi čine dva zrakoplova, dva pilota i sedam zrakoplovnih tehničara. Ja kao zrakoplovni tehničar u režimu dežurnog borbenog dvojca radim od 1997. godine. Radno vrijeme traje za vrijeme dnevne svjetlosti odnosno od svitanja do mraka. Za to vrijeme ne smijem napustiti radni prostor jer je zadatak zrakoplovnih tehničara održavati dva zrakoplova ispravnima i spremnima za polijetanje u bilo kojem trenutku. To podrazumijeva dnevni pregled prije polijetanja i nakon slijetanja, te tjedni pregled. Također se prakticiraju vježbovne uzbune, a događaju se i borbene uzbune. Nakon što padne mrak, slobodan sam od bilo kakve dužnosti. Po osnovi dežurstva u dežurnom borbenom dvojcu MORH nam je počeo odobravati slobodne dane tek od kolovoza 2022. godine”, svjedočio je na sudu ovaj djelatnik MORH-a.

Predstavnici MORH-a uvjeravali su sud da zrakoplovni tehničar uopće nema pravo na slobodne dane nakon dežurstva uz borbeni dvojac. Pozivali su se pritom na odluku o novčanoj naknadi za pilote i tehničare angažirane na zadaćama borbenog dežurstva pod zapovijedanjem NATO CAOC-a za 2016. godinu. Sud je zaključio da je ta odluka vrijedila samo u 2016., pa je naložio MORH-u da vojnom tehničaru plati zaostatke od 2017. do 2022. godine. Doznali smo i za slučaj zapovjednika iz Inženjerijske pukovnije kojem od srpnja 2018. do kolovoza 2021. MORH nije isplaćivao naknadu za godišnji odmor u visini koja mu pripada i prema važećem pravilniku.

Posebni certifikat

“Tražio sam od MORH-a da mi to dobrovoljno plati, no nisu se uopće očitovali pa sam ih tužio“, tvrdio je zakinuti zapovjednik. I u ovom slučaju sud je morao angažirati vještaka jer su predstavnici MORH-a negirali iznos dugovanja. Na kraju se ispostavilo da mu nisu platili gotovo tri tisuće eura pa će mu ih morati platiti ako presuda Općinskog suda u Karlovcu postane pravomoćna. No tu su još i kamate od 2018., te 1675 eura sudskih troškova. Nešto više od 16 tisuća eura bruto sa zateznim kamatama od studenoga 2020. dosuđeno je dočasniku Hrvatskog ratnog zrakoplovstva kojem MORH nije isplaćivao dodatke na plaću. U pitanju je više dodataka koji dosežu i do 40 posto plaće. No MORH mu ih od gotovo samog kraja 2020. nije plaćao. Predstavnici MORH-a tvrdili su na sudu kako za isplatu nije bilo uvjeta.

“Nije bilo moguće prihvatiti navode MORH-a kada se pozivao na odluke Povjerenstva za utvrđivanje ustrojbenih mjesta i izradu kataloga industrijskih certifikata na ustrojbenim mjestima koje je odbijalo zahtjeve dočasnika, s obzirom na to da to povjerenstvo ne može derogirati odredbe Pravilnika o dodacima na plaću djelatnih vojnih osoba. Uzeli smo u obzir i činjenicu da dočasnik ima i posebni certifikat potreban za ostvarenje prava na te dodatke. Osim toga, i njegov zapovjednik tražio je da mu se dodaci isplate”, analizirao je sud u presudi kojom je MORH-u naložio da sve dodatke ovom dočasniku konačno i plati.

Oko 27 tisuća eura bruto iznosa MORH će morati platiti svom vozaču koji je također ostao zakinut za prekovremene sate, i to od ožujka 2017. godine. Prema nepravomoćnoj presudi, MORH mu mora platiti i 94 eura neisplaćene naknade za dežurstvo unutarnje službe, 306 eura naknade za subote i nedjelje koje su mu nakon dežurstva evidentirane kao slobodni dani, 387 eura umjesto osam neiskorištenih slobodnih dana, te još 4825 eura sudskih troškova. I u ovom slučaj sve te dugove precizno je obračunao financijski vještak, iako su predstavnici MORH-a tijekom cijelog postupka uvjeravali kako ovaj zaposlenik ni na kakve naknade nije imao pravo.

Izvor: dnevno/Foto: Fah

Izvorni autor: Jasenka Kovač/7dnevno

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.