Ukrajina uvodi “leteće nosače dronova”: Revolucija u ratovanju bez posade

15.04.2025. 09:13:00

Ukrajina podiže bespilotno ratovanje na sasvim novu razinu. Prema pisanju uglednog američkog magazina Forbes, ukrajinske snage na bojištu koriste nove sustave poznate kao “matični dronovi” ili “leteći nosači dronova” (eng. carrier drones), koji u dubinu neprijateljskog teritorija prevoze napadačke FPV (First-Person View) dronove. Ova tehnologija omogućuje napade i do 40 kilometara iza ruskih linija, pokrivajući sedam ključnih regija pod okupacijom, kako je prošlog mjeseca izvijestila ruska agencija TASS.

Ovo je značajan korak naprijed u taktici bespilotnog ratovanja, kojim Ukrajina dokazuje svoju tehnološku prilagodljivost i inovativnost u borbi protiv znatno brojnijeg protivnika.

“Ukrajinski ‘nosači dronova’ uključuju i letjelice s nepomičnim krilima i višerotorske sustave. Neki od njih mogu nositi jedan, dva, četiri, pa čak i šest FPV dronova,” piše tehnološki dopisnik Forbesa, David Hambling, dodajući kako su ovi sustavi još uvijek u fazi razvoja i stalnog usavršavanja.

Zapovjednik specijalizirane jedinice Nacionalne garde Ukrajine, poznat pod pozivnim znakom Michael, potvrdio je za Forbes da je riječ o kombinaciji postojećih tehnologija i kontinuiranog unaprjeđenja temeljenog na povratnim informacijama s terena.

Ovdje se radi o optimizaciji postojećih resursa i uvođenju novih poboljšanja gdje god je to moguće,” ističe Michael.

No, tehnologija nije bez izazova. Iako se na prvi pogled čini kako dronovi-nosači s većim brojem FPV letjelica imaju prednost, tehničke komplikacije često nameću ograničenja.

Ako koristimo analogni prijenos slike, svaki dron mora imati zasebnu frekvenciju kako bi se izbjeglo međusobno ometanje signala,” pojašnjava Michael. “To zahtijeva preciznu koordinaciju i dodatnu tehničku podršku na terenu.”

Odabir između fiksnokrilih i rotirajućih dronova-nosača također ovisi o taktičkim potrebama. Dok fiksnokrila letjelica može dosegnuti veće visine i domet, višerotorski dronovi imaju ograničen operativni plafon – svega 300 do 400 metara – što ih čini ranjivima na sve, od pješačkog oružja i neprijateljskih dronova do elektroničkog ometanja i protuelektroničkih mjera.

Hambling u svojoj analizi povlači paralelu s razvojem tradicionalnih nosača zrakoplova, ističući da su za usavršavanje novih vojnih taktika potrebne godine iskustva i prakse u stvarnim borbenim uvjetima.

Primjer kineske mornarice, koja je četiri godine pripremala svoj prvi nosač zrakoplova prije nego što ga je proglasila borbeno spremnim, iako već posjeduje razvijene pomorske i zračne snage, pokazuje koliko je takav proces složen,” navodi Hambling.

Nedavno je zabilježen i primjer FPV drona presretača, lansiranog s “matičnog drona”, koji je uspješno srušio rusku izviđačku bespilotnu letjelicu, pokazujući stvarne operativne mogućnosti ovih sustava u borbi.

Ukrajina, pod stalnim pritiskom i prijetnjom, ne prestaje inovirati. U vremenu kad se ratovi vode i u oblacima, a tehnologija postaje jednako važna kao ljudska hrabrost, ovi “nosači dronova” mogli bi postati prekretnica u načinu na koji se vodi suvremeni rat.

Izvor: portal.veterani.info/Foto: Snimka zaslona

Izvorni autor: Drazen Jurmanovic

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.