Ukrajina uzvraća udarac: Dron-napad na rusku bazu Engels-2 paralizirao strateške bombardere

23.03.2025. 19:19:00

Ukrajinski dronovi pogodili stratešku bazu Engels-2: Rusija pretrpjela težak udarac

Nekoliko sati nakon što je Vladimir Putin prekršio dogovor s Donaldom Trumpom o zaustavljanju napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, Kijev je odlučno odgovorio. Roj niskoletećih bespilotnih letjelica probio je rusku protuzračnu obranu i precizno pogodio ključnu metu – bombardersku bazu Engels-2 u Saratovu, duboko unutar južnog ruskog teritorija.

Ovo je već treći takav ukrajinski napad u posljednjih deset tjedana, a prema pisanju britanskog Telegrapha, pogodio je Rusiju tamo gdje najviše boli. Engels-2 dom je strateškim bombarderima Tu-95, Tu-222 i Tu-160, koji se redovito koriste u napadima na ukrajinske gradove.

Udar na ruski ratni stroj

Prema riječima ukrajinskog zrakoplovnog stručnjaka Anatolija Hrapčinskog, u skladištima baze nalazili su se kontejneri s projektilima Kh-101 i Kh-55, koje Rusija koristi u raketnim napadima. Ovim preciznim napadom Kijev je poslao jasnu poruku Moskvi – Ukrajina je sposobna nanijeti ozbiljan udarac ruskoj vojnoj infrastrukturi, čak i bez napada na civilne energetske objekte.

Dmitro Žmailo, izvršni direktor Ukrajinskog centra za sigurnost i suradnju, istaknuo je stratešku važnost ovog udara:

"Uništenje vojnih objekata u Engelsu uvijek je bio naš prioritetni cilj."

Dodao je kako su projektili dugog dometa, koji su bili cilj napada, korišteni za bombardiranje Ukrajine. “Sekundarna detonacija streljiva mogla je uništiti ili oštetiti zrakoplove Tu-95 i Tu-160, zajedno s letačkom i tehničkom posadom."

Promjena strategije: ciljanje ruskih vojnih kapaciteta

Ovaj napad dio je šire strategije ukrajinskih snaga, koja sve češće uključuje napade na ruske vojne objekte u dubini teritorija. Meta su postale tvornice oružja, skladišta streljiva i zrakoplovnog goriva, čime se smanjuje sposobnost ruskih snaga za buduće napade.

Tajming ovih akcija nije slučajan. Samo nekoliko sati prije ključnih pregovora između izaslanstava Washingtona i Kijeva u Saudijskoj Arabiji, Ukrajina je izvela najveći dron-napad na Moskvu do sada. Iako su posljedice bile ograničene, napad je poslužio kao podsjetnik na rastuće ukrajinske kapacitete.

Satelitske snimke potvrđuju razmjere štete

Američka tvrtka Maxar Technologies objavila je satelitske snimke koje potvrđuju ozbiljne posljedice napada na Engels-2. Na snimkama se jasno vide oštećena skladišta oružja, srušene zgrade i duboki krateri od eksplozija.

Ovo nije prvi ukrajinski udar na ovu bazu. Još u prosincu 2022. Kijev je napadom na Engels-2 pokazao da može probiti rusku protuzračnu obranu i ugroziti strateške bombardere. Tada su oštećeni Tu-22 i Tu-95, a prema procjenama stručnjaka za rusku obranu Maksima Starčaka, nakon tog napada dvije trećine bombardera bile su premještene na druge aerodrome.

Ipak, Engels-2 je ostao ključna lansirna baza za napade na Ukrajinu, zbog čega je u posljednjih nekoliko mjeseci postao prioritetna meta. Jedan od ranijih napada izazvao je požar u skladištu goriva koji ruske snage nisu uspjele ugasiti čak šest dana.

Ekonomski i vojni gubici za Moskvu

Najnoviji napad fokusirao se na projektile dugog dometa, čime je Ukrajina zadala težak udarac ruskim kapacitetima. Samo jedan Kh-101 vrijedi oko 13 milijuna dolara, a većina zaliha tih projektila nalazi se upravo u Saratovu.

Stručnjak Maksim Starčak upozorava da bi ovaj napad mogao imati dugoročne posljedice:

"Uništavanje takvog objekta može smanjiti sposobnosti ruske flote za bombardiranje na nekoliko mjeseci. Ovi projektili sadrže zapadne komponente, a Rusija ih proizvodi u ograničenim serijama. Ako je Moskva izgubila značajnu zalihu, udarac će biti vrlo velik."

Uz to, ovaj napad otvara i pitanje učinkovitosti ruske protuzračne obrane. Starčak zaključuje:

"Rusija nema dovoljno sustava protuzračne obrane, a one koje postoje, ne koriste se dovoljno učinkovito u svim područjima."

Izvor: Dnevno.hr

Izvor: Dnevno.hr/Foto:Maxar, via X/Mike_Eckel

Izvorni autor: PDN/Dnevno.hr

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.