VIJESTI

Vježba MAPEX “FENIKS-25” – integracija pričuvnih i djelatnih pripadnika 5. pješačke pukovnije

Podijeli:
Vježba MAPEX “FENIKS-25” – integracija pričuvnih i djelatnih pripadnika 5. pješačke pukovnije

Na vojnom poligonu “Eugen Kvaternik” u Slunju, pod vodstvom Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” (ZOD) i djelatne jezgre 5. pješačke pukovnije Split, održana je predmobilizacijska obuka pričuvnih i djelatnih pripadnika zapovjedništva pukovnije. Obuka je provedena kroz vježbu na zemljovidu MAPEX “FENIKS-25” te je imala za cilj unapređenje sposobnosti pričuvnog sastava, izvjestio je MORH na svojim mrežnim stranicama.

Zapovjednik 5. pješačke pukovnije, brigadir Ivan Jenjić, istaknuo je kako je ova vježba nastavak procesa integracije pričuvnih pripadnika, s naglaskom na osvježavanje i usavršavanje njihovih znanja i vještina. Sudionici su se upoznali s pješačkim naoružanjem pukovnije, uključujući jurišnu pušku VHS, te sudjelovali u gađanju na automatskom strelištu. Ključna aktivnost vježbe bila je provedba procesa vojnog donošenja odluka, koja se odvijala tijekom četiri dana uz mentorstvo i stručnu podršku nadzornih timova.

Brigadir Niko Jurilj, direktor vježbe iz Zapovjedništva ZOD-a, naglasio je kako su ključne ciljeve obuke ostvarili zahvaljujući angažmanu pričuvnih i djelatnih pripadnika te potpori stručnih timova, uključujući predstavnike Topničko-raketne pukovnije, Inženjerijske pukovnije, Bojne NBKO i Bojne veze. Središte za borbenu obuku, kao domaćin na poligonu, osiguralo je logističku podršku svim sudionicima. “Ova vježba još je jednom potvrdila da možemo učinkovito podizati razinu uvježbanosti pričuvnih i djelatnih sastava u ključnim procesima vojnog planiranja”, zaključio je Jurilj.

Pričuvni satnik Mladen Bartulović, zaposlenik u privatnom sektoru i sudionik vježbe, istaknuo je ponos što je imao priliku sudjelovati u obuci Hrvatske vojske: “Odgojen sam da služenje Domovini nije samo obaveza, već i čast. Ovo mi je prvo iskustvo u obuci pričuvnog sastava, a najveći motiv bila mi je činjenica da smo se okupili dobrovoljno i izgradili sjajan tim. Mnogi od nas poznaju se još iz Domovinskog rata, a taj duh zajedništva i dalje živi.”

Predmobilizacijska obuka pričuvnih postrojbi ZOD-a dio je dugoročnog plana jačanja pričuvne komponente Hrvatske vojske, uz redovitu provedbu vježbi na zemljovidu koje su pokrenute 2021. godine. Ove vježbe omogućuju praktičnu provjeru doktrinarnih smjernica te integraciju pričuvnog sastava u operativno djelovanje. Također, uspostavljena je suradnja s Hrvatskim vojnim učilištem “Dr. Franjo Tuđman” kako bi se dodatno unaprijedila izobrazba pričuvnih časnika i dočasnika.

#vojna vježba #MORH #Hrvatska vojska

Povezani članci