Na svoj dio od prodaje zgrade na Petoj aveniji, prema bečkom Ugovoru o sukcesiji bivše SFRJ iz 2004., ima pravo i Hrvatska, čije se ministarstvo vanjskih poslova nije oglasilo ovom povodom. No, prema slovu sukcesijskog ugovora, Hrvatskoj pripada 23,5 posto iznosa koji se dobije prodajom diplomatske imovine Jugoslavije, pa će u naš državni proračun biti uplaćeno 11,5 milijuna eura od prodaje spomenute nekretnine, piše Jutarnji list.
U obavijesti slovenskog Ministarstva vanjskih poslova o dovršetku prodaje najvrjednije nekretnine koja je bila predmet sukcesije bivše SFRJ u dijelu koji se odnosi na imovinu jugoslavenske diplomacije, napominje se da je zgrada izgrađena 1905., a da su je za potrebe Jugoslavije u ljeto 1946. kupili američki iseljenici iz tadašnjih jugoslavenskih republika.
Dodaje se kako je ambasada za vrijeme Jugoslavije korištena, osim za diplomatske aktivnosti u SAD-u, i za potrebe Misije tadašnje države pri Ujedinjenim narodima.
Ambasadu je do dogovora o njezinoj prodaji koristila Republika Srbija. Na dogovor o prodaji čekalo se 18 godina zbog zahtjeva Srbije da joj se pri raspodjeli nekretnine priznaju ulaganja u njezino održavanje.
Budući da je potpisnik Bečkog ugovora o sukcesiji Savezna Republika Jugoslavija čiji su sljednici Srbija i Crna Gora, pravo SRJ na gotovo 40 posto iznosa od prodaje nekretnine na Petoj aveniji dijelit će se između Srbije i Crne Gore.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.