Bojna Čavoglave i Joševica: Šiltovi ostavili krvavi trag u selu koje nikad neće zaboraviti

19.03.2025. 11:56:00

Raspjevani Šiltovi: Četnička Skupina 91. Pjeva "Čavoglave", u Komentarima rat: ‘Pijane Budaletine’

Nema sumnje da je "Bojna Čavoglave", pjesma koju je Marko Perković Thompson skladao tijekom bojišnice 1991. godine, postala simbol motivacije i jurišničkog duha hrvatskih branitelja. Danas se ova pjesma često svira prilikom pobjeda hrvatskih sportaša, ali još uvijek izaziva žučne rasprave među Hrvatima, dok je za Srbe apsolutno neprihvatljiva, piše S.V. za Dnevno.hr

Pjesmi "Bojna Čavoglave" najčešće se zamjera uzvik "Za dom spremni", kojim pjesma započinje, no prema nedavnom ratnom videozapisu s Banovine, čini se da s njom nisu imali problema četnici. Pijana četnička skupina, koja je u 1991. godini svoje "pobjede" slavila uz Thompsonov hit, uživala je pjevajući ga od riječi do riječi, bez obzira na političke konotacije.

Iako su se u komentarima ispod snimke otvorile rasprave o tome jesu li pjevači na videu Hrvati ili Srbi, branitelji s Banovine potvrđuju da je riječ o pripadnicima "Šiltova", predvođenim zapovjednikom Sinišom Martićem. Srbi u raspravama opovrgavaju ovu tvrdnju, sugerirajući da je snimka montirana, no većina smatra da nema nikakve montaže i da su srpski paravojni borci stvarno uživali u "Čavoglavama". "Koliko ja vidim, njima je baš fino… Uživaju u lijepoj pjesmi, samo su čini se, toliko pijani da ne znaju što pjevaju", komentira jedan korisnik, dok drugi rezimira: "Budaletine."

Reakcija na gledanje pjevača u ovoj snimci, koji su uživali uz jednu od najpoticajnijih hrvatskih pjesama, može izazvati smijeh, no stvarna pozadina "Šiltova" nije ni najmanje smiješna. Oni su odgovorni za stravičan masakr u Joševici, koji je uzdrmao cijelu Hrvatsku.

Naime, 16. prosinca 1991. godine, "Šiltovi" su u Joševici, selu koje se nalazi na Banovini, izveli krvavi pohod. U tom zločinu pobili su 21 hrvatskog civila, među kojima je bilo i četvero djece. Njihova metoda ubijanja bila je hladnokrvna, malokalibarskim oružjem, s prigušivačima, pucali su iz neposredne blizine u glavu. Žrtve su bile zatečene u svojim kućama i dvorištima. Među poginulim civilima bilo je 14 žena, većinom starijih, dok su četiri žrtve bili mladi ljudi, među njima i troje braće Šiftar, od kojih je najmlađi imao svega 15 godina.

Jedina preživjela iz ovog zločina bila je starica Ana Šiftar, koja je, unatoč teškim ozljedama, uspjela preživjeti. Međutim, preminula je 2019. godine, ne dočekavši pravdu za zločine koje su počinili četnici.

Dok se u pjesmi "Bojna Čavoglave" čuju patriotski uzvici, stvarna slika o "Šiltovima" i njihovom djelovanju je puno mračnija. Uživanje četnika uz pjesmu koja je postala simbolom hrvatske borbe, nije ništa drugo nego groteskna slika rata, u kojoj se s jedne strane slave pobjede, a s druge strane se podiže zastava zločina i krvoprolića.

Izvor: Portal dnevnih novosti

Izvorni autor: Dražen Šemovčan Šeki/Foto: snimka zaslona/YouTube

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.