Božinović podržao ukidanje graničnih kontrola: Sigurnost neće biti ugrožena
Hrvatski i slovenski ministri unutarnjih poslova u Mariji Gorici razgovarali su o zaštiti šengenskog prostora, migracijama i jačanju prekogranične suradnje.

U Mariji Gorici sastali su se ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i njegov slovenski kolega Franci Matoz kako bi razmotrili dosadašnju suradnju dviju država u području sigurnosti, upravljanja migracijama te zaštite šengenskog prostora.
Potvrda suradnje Hrvatske i Slovenije
Božinović je tom prilikom pozdravio odluku nove slovenske vlade o ukidanju unutarnjih kontrola na granicama sa Hrvatskom i Mađarskom.
Istaknuo je kako je takav potez u skladu sa stajalištem koje Hrvatska zagovara od samog početka, a to je da se granice Europske unije moraju učinkovito štititi na njezinim vanjskim granicama. Naglasio je i da ilegalni migranti ne koriste autoceste i glavne prometne pravce za prelazak iz jedne države članice Europske unije u drugu.
- I to je jedan vrlo dobar vjesnik suradnje s Vladom koja je u ranijem sazivu vlade koji je vodio gospodin Janša praktički donijela i političku odluku da se Hrvatskoj pomogne da uđe u šengenski prostor, rekao je.
Sigurnost ostaje prioritet
Slovenski ministar Franci Matoz poručio je kako ukidanje prisutnosti policijskih službenika na nekadašnjim graničnim prijelazima neće imati negativan utjecaj na sigurnost građana.
- Ukidanje prisutnosti policajaca na bivšim graničnim prijelazima neće pogoršati sigurnost, upravo suprotno. Činjenica je da na graničnim prijelazima nije bilo ilegalnih migracija, a nakon ukidanja granične kontrole kompenzacijskim mjerama osigurat ćemo veću sigurnost. Građani se ne trebaju bojati, sigurnost će biti zajamčena, rekao je Matoz.
Izvor:HRT
Autor: K.F./PDN



