Hrvatska

Objavljeno tko će nadzirati rad SOA-e i drugih sigurnosnih službi

Poznati kandidati za novo Vijeće za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija

Podijeli:
Objavljeno tko će nadzirati rad SOA-e i drugih sigurnosnih službi
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Poznato je tko bi u iduće četiri godine trebao sjediti u Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija. Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Hrvatskom je saboru uputio prijedlog za imenovanje predsjednika i šest članova Vijeća, a Sabor bi o njemu trebao odlučiti prije ljetne stanke.

Za predsjednika Vijeća predložen je Kristijan Kotarski, izvanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, koji je do sada bio član tog tijela. Kotarski bi na toj dužnosti trebao naslijediti Zdravku Čufar Šarić, koja je Vijećem predsjedala dva mandata i nije se kandidirala za novi.

Za članove Vijeća predloženi su Gordan Akrap, Eduard Briški, Aleksandar Maršavelski, Mihael Puljić i Mile Štefanec, koji su i dosad obnašali tu dužnost, te novi kandidat Davorin Ivanjek, odvjetnik koji je u dva mandata bio član Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

Odbor je prije donošenja prijedloga obavio razgovore s kandidatima, no jedna je kandidatkinja u međuvremenu povukla svoju kandidaturu. Nakon provedenih razgovora s ostalim kandidatima, Odbor je jednoglasno odlučio Saboru predložiti navedena imena.

Što je zadaća Vijeća?

Članove Vijeća imenuje Hrvatski sabor, a kandidati moraju biti hrvatski državljani s visokom stručnom spremom. Među članovima mora biti najmanje jedan pravnik, jedan politolog i jedan inženjer elektrotehnike.

Predsjednik i članovi Vijeća ne smiju biti članovi užeg vodstva političkih stranaka, sudjelovati u stranačkim aktivnostima niti politički djelovati kroz rad Vijeća.

Za imenovanje na tu dužnost provodi se temeljna sigurnosna provjera te postupak izdavanja uvjerenja o obavljenoj sigurnosnoj provjeri, odnosno sigurnosnog certifikata.

Vijeće je zaduženo za praćenje zakonitosti rada sigurnosno-obavještajnih službi, kao i nadzor nad primjenom mjera tajnog prikupljanja podataka kojima se ograničavaju ustavna prava i temeljne slobode građana.

Svoja saznanja i podatke prikupljene tijekom nadzora Vijeće u obliku obavijesti dostavlja Vijeću za nacionalnu sigurnost, predsjedniku Hrvatskoga sabora, predsjedniku saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost te ravnateljima sigurnosno-obavještajnih agencija.

Osim toga, Vijeće građanima, državnim tijelima i pravnim osobama daje informacije o načinu podnošenja zahtjeva u slučajevima sumnje na nezakonitosti ili nepravilnosti u radu sigurnosno-obavještajnih agencija, osobito kada je riječ o mogućim povredama Ustavom zajamčenih ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Izvor:PDN

Autor: Krešimir Cestar

Povezani članci