Njemačke obavještajne službe upozoravaju: Rusija bi mogla napasti NATO do kraja desetljeća, Kremlj optužuje NATO za prijetnje

Čelnici triju njemačkih obavještajnih službi upozorili su u ponedjeljak na rastuću prijetnju koju predstavlja Rusija, ističući mogućnost da bi Rusija mogla izravno napasti NATO do kraja ovog desetljeća. Kremlj je te tvrdnje odmah odbacio, a glasnogovornik Dmitrij Peskov je ustvrdio da je zapravo NATO taj koji Rusiji prijeti svojim širenjem prema istoku.
Govoreći pred parlamentarnim nadzornim odborom u Berlinu, čelnici Savezne obavještajne službe (BND), Vojne protuobavještajne službe (MAD) i Saveznog ureda za zaštitu ustava (BfV) istaknuli su da bilježe "kvantitativno i kvalitativno" povećanje ruske špijunaže i sabotaže unutar Njemačke.
"Promatramo agresivno ponašanje ruskih obavještajnih službi", izjavio je šef BfV-a Thomas Haldenwang, naglašavajući da su ove aktivnosti posljednjih mjeseci dosegnule novu razinu, što bi trebalo biti ozbiljno upozorenje. Kao primjer naveo je incident u logističkom centru DHL-a u Leipzigu, gdje je paket u srpnju iznenada planuo prije nego što je utovaren u teretni zrakoplov. Incident je pripisan navodnoj ruskoj sabotaži, izvijestio je Deutsche Welle.
Predsjednik BND-a Bruno Kahl dodao je: "Sviđalo se to nama ili ne, u izravnoj smo konfrontaciji s Rusijom." Upozorio je i na mogućnost vojnog sukoba s NATO-om do 2030. godine, ističući kako je to dio dugoročne strategije ruskog predsjednika Vladimira Putina za slabljenje Zapada i uspostavu novog globalnog poretka.
Unatoč ovim ozbiljnim procjenama, Kremlj je odbacio optužbe. Dmitrij Peskov izjavio je da NATO svojom politikom širenja na istok ugrožava sigurnost Rusije.
Uz rusku prijetnju, njemačke obavještajne službe upozorile su i na rizike koje predstavljaju Kina, Iran, islamistički terorizam i desničarski ekstremizam unutar zemlje. "Požari su posvuda", dramatično je poručio Haldenwang.
Njemačka nije jedina zemlja koja je izrazila zabrinutost zbog ruskih aktivnosti. Prošlog tjedna, britanska služba MI5 također je upozorila na prijetnje koje dolaze od strane Rusije, Irana i terorističkih organizacija poput takozvane Islamske države (IS). Istraga u Velikoj Britaniji pokazala je da je bočica parfema, korištena u napadu Novičokom 2018. u Salisburyju, sadržavala dovoljno otrova da ubije tisuće ljudi.
U Njemačkoj, šefica Vojne protuobavještajne službe (MAD) Martina Rosenberg naglasila je kako su njemačke oružane snage, Bundeswehr, posebno na meti Moskve, ukazujući na sve učestalije špijunske aktivnosti i sabotaže usmjerene na osjetljive projekte i isporuke oružja Ukrajini.
Svi čelnici njemačkih obavještajnih službi složili su se da je nužno povećati ovlasti njihovih institucija kako bi mogli odgovoriti na ove prijetnje, dok je Kahl kritizirao planove njemačke vlade za povećanje političkog nadzora nad obavještajnim radom.
Izvor: Dnevnik.hr



