Dok je u jednom predmetu protiv Josipe Rimac Visoki kazneni sud odbio žalbe, te potvrdio zakonitost dokaza, u drugom je sada donesena potpuno suprotna odluka - žalbe su usvojene i o dokazima će se morati ponovno odlučivati.
Drugim riječima, o identičnim pravnim pitanjima dva vijeća Visokog kaznenog suda RH donijela su različite zaključke. U pitanju je dio afere Vjetroelektrane u kojem su se Josipa Rimac, koja se sada preziva Pleslić, te poduzetnici Milenko Bašić i Dragan Stipić, kao i bivša ministrica Gabrijela Žalac žalili na odluku Županijskog suda u Zagrebu koji je odbio izdvojiti iz sudskog spisa dokaze što su ih oni smatrali nezakonitima.
Radi se o porukama iz mobitela Josipe Rimac i ostalih do kojih se došlo nakon što je državna tajnica završila pod tajnim mjerama. Njezino praćenje i prisluškivanje naloženo je jer je upala u tajne mjere u sasvim drugom predmetu koji se ticao Ministarstva državne imovine. Taj prvi proces nije rezultirao kaznenim progonom, no ono što su doznali tijekom njega istražitelji su iskoristili da započnu pratiti Josipu Rimac.
Za vijeće Visokog kaznenog suda na čelu sa sutkinjom Snježanom Hrupek Šabijan odluka da se odbije izdvajanje tih dokaza nije bila u redu. "Visoki kazneni sud Republike Hrvatske prihvatio je žalbe okrivljenika te je ukinuo prvostupanjsko rješenje Županijskog suda u Zagrebu i uputio predmet prvostupanjskom sudu na ponovno odlučivanje", poručili su.
Evo što kaže Visoki kazneni sud
"Prema ocjeni Visokog kaznenog suda prvostupanjski sud u ponovljenom postupku treba utvrditi jesu li dokazi koje okrivljenici predlažu izdvojiti derivirani iz saznanja prikupljenih na temelju tajnih mjera prema inicijalnim nalozima koji su bili određeni prema drugim osobama. Prvostupanjski sud treba provjeriti jesu li inicijalni i svi sljedeći nalozi izdani u skladu sa zakonom, donosno da provjere predstavljaju li ti dokazi plodove otrovne voćke", stoji u odluci Visokog kaznenog suda
"Također, obrani je potrebno omogućiti uvid u predmete suca istrage u kojima su izdani nalozi za provođenje posebnih dokaznih radnji, čija se zakonitost osporava", kazali su. U ponovljenom postupku obrana će sada moći pregledati prve naloge za tajne mjere u koje je upala Josipa Rimac.
Inače, idući tjedan dio sudskog procesa u aferi Vjetroelektrane u kojem su dokazi proglašeni zakonitima trebao bi biti nastavljen na Županijskom sudu u Zagrebu. Sada se, međutim, postavlja pitanje, hoće li se obrana pozvati na ovu novu sudsku praksu i tražiti da se preispita ta prva odluka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.