Vrućina nije jedina vremenska pojava koja prijeti Hrvatskoj: Uz afričku peć moguće je i nešto gore

08.07.2024. 16:14:00

Sljedeći tjedan donosi obilje sunčanih dana i vrlo visoke temperature. No, sve do srijede, atmosfera neće biti potpuno stabilna, što znači da su mogući povremeni lokalni pljuskovi u nekim dijelovima Hrvatske, a u ljeti po ovakvim velikim vrućinama svi se najviše boje novog nevremena kojih u Hrvatskoj u zadnje vrijeme ne nedostaje. Što se tiče kiše u ponedjeljak, moguća je tek u zapadnoj Slavoniji.

Meteorolog DHMZ-a, Dragoslav Dragojlović, za HRT je prognozirao: “U ponedjeljak će na istoku zemlje prevladavati sunčano i vruće vrijeme. Uz umjeren razvoj oblaka poslijepodne su mogući rijetki pljuskovi, osobito u zapadnoj Slavoniji. Puhat će umjeren sjeverni vjetar. Jutarnje temperature će se kretati između 17 i 20 stupnjeva, dok će najviše dnevne dosezati od 33 do 35 stupnjeva.”

U središnjoj Hrvatskoj također postoji mogućnost lokalnih pljuskova poslijepodne, ali će sunčano i vruće vrijeme dominirati. Puhat će slab do umjeren sjeveroistočni vjetar. Slično vrijeme očekuje se na sjevernom Jadranu, gdje su u unutrašnjosti Istre i Gorskom kotaru mogući rijetki pljuskovi uz umjeren razvoj oblaka. Puhat će slab do umjeren jugozapadni vjetar. Jutarnje temperature će biti od 15 do 17 stupnjeva, uz obalu između 20 i 23 stupnja, dok će najviše dnevne temperature biti od 28 do 30 stupnjeva, na moru između 30 i 33 stupnja.

Opasnost od toplinskog udara

Državni hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje na toplinski val za ostatak tjedna. U srijedu i četvrtak postoji vrlo velika opasnost od toplinskog vala u riječkoj, splitskoj i dubrovačkoj regiji, dok će za ostatak zemlje biti na snazi narančasto upozorenje.

“Idućih dana na kopnu će prevladavati sunčano i vruće vrijeme, uz upozorenje na toplinski val. Iako će dnevne temperature biti visoke, atmosfera neće biti potpuno stabilna, pa su mogući lokalni pljuskovi, osobito u utorak i srijedu. Na Jadranu će idućih dana biti mnogo sunčanih sati. Uz visoke dnevne temperature, noći će također biti tople, pa će i tamo biti na snazi upozorenje na toplinski val – u utorak narančasto, a od srijede crveno. Puhat će slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni vjetar, uz obalu jugozapadni,” dodao je Dragojlović.

Postoji opasnost od toplinskog udara zbog naglog porasta tjelesne temperature, što organizam ne može efikasno rashladiti znojenjem. Ovaj problem može biti uzrokovan izuzetno visokim vanjskim temperaturama ili toplinskim valovima. Stoga je važno slijediti preporuke lokalnih zdravstvenih ustanova i pratiti upozorenja DHMZ-a tijekom ovih vrućih dana. 

Kako se zaštititi?

DHMZ je izdao i preporuke za zaštitu zdravlja od velikih vrućina. Visoke temperature mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te mogu pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesti. Ističu kako je važno piti dovoljno tekućine, ali i izbjegavati duge boravke na suncu.

Foto: DHMZ

“Između ostaloga, savjetuje se:
rashladiti tijelo i piti dovoljno tekućine, jer se znojenjem gubi više tekućine, čime dolazi do dehidracije
piti negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera
izbjegavati boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10-17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima
osobe koje rade na otvorenom trebaju se češće odmoriti, skloniti u hlad i unositi tekućinu svakih 30 minuta
nositi laganu svijetlu odjeću od prirodnih materijala te zaštititi glavu od direktnog sunca
rashladiti prostor u kojem se živi koristeći hladniji noćni zrak
danju zatvoriti prozore i spustiti rolete, naročito one koje su okrenute prema suncu
isključiti što je više moguće električnih uređaja u domu
izbjegavati izlazak u najtoplijem dijelu dana i naporan fizički rad ili ga obavljati u najhladnije doba dana, što je obično u ranim jutarnjim satima
ne ostavljati djecu niti životinje u parkiranom vozilu
redovito koristiti sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja, a posebnu pažnju posvetiti novorođenčadi i maloj djeci – za njih treba koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom te odjenuti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zračenja
ako imate zdravstvene probleme potražiti savjet liječnika”, preporučuju iz DHMZ-a.



Izvor: Dnevno.hr

Izvorni autor: FF/Foto: snimka zaslona/YouTube

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.