Lokosi srušili Rijeku na Rujevici!

20.10.2021. 20:15:00

Rijeka je izgubila drugi put u sezoni, a za taj poraz kriva je Lokomotiva koja je pobijedila s 2:1

RIJEKA – LOKOMOTIVA 1:2 (0:1) (Milićević 16', Dabro 58', Drmić 83')

RIJEKA – Stadion na Rujevici. Gledatelja: 2361. Sudac: Dario Kulušić (Šibenik). Pomoćnici: Mihalj i Vidović. Četvrti sudac: Titlić. VAR: Pajač. AVAR: Zobenica. Delegat: Vučemilović.

RIJEKA (4-2-3-1): Zlomislić – Escoval (od 46. Prince Ampem), Krešić, Velkovski (od 71. Lepinjica), Vukčević – Liber (od 46. Obregon), Čerin – Murić, Vučkić (od 62. Vuk), Abass (od 62. Jurišić) – Drmić. Trener: Goran Tomić.

LOKOMOTIVA (4-2-3-1): Nevistić – Cipetić, Mersinaj, De Haas, Milićević– Marić, Cokaj – Aliyu (od 86. Raul), Kačavenda, Goričan (od 76. Kulenović) – Dabro (od 81. Pivarić). Trener: Silvijo Čabraja.

ŽUTI KARTONI: Escoval (26., povlačenje suparnika), Dabro (28., udaranje laktom), Cokaj (36., preoštar prekršaj), Obregon (64., preoštar prekršaj), Jurišić (68., povlačenje suparnika), Cipetić (88., preoštar prekršaj).

_______________________________________________________

Još su jednom nogometaši Lokomotive iskazali svoj nemali potencijal i nakon svog najboljeg ovosezonskog izdanja šokirali su Rujevicu i u zaostaloj utakmici 4. kola svladali su domaću, favoriziranu Rijeku 2:1 (1:0), nanijevši joj drugi ovosezonski poraz. Posve su zasluženo gosti odnijeli bodove s Kvarnera, bila je to druga pobjeda Lokomotive u Rijeci, prva na Rujevici, budući da su onu prvu Zagrepčani ostvarili na Kantridi prije osam i pol godina (3:1).

Dvoboj ćemo pamtiti po spektakularnom pogotku Ivana Milićevića u 16. minuti, a u trećoj minuti sudačke nadoknade, Riječani (Drmić) su pogodili gredu i zamalo spasili bod, no Lokomotiva je prije toga trebala odlučiti pobjednika. Samo je Kulenović, naime, u završnici dvoboja promašio tri prilike nakon brzih protunapada i ostavio je Riječane na životu. No, kazna ipak nije stigla i ovom su pobjedom Lokosi preskočili Goricu i zasjeli na peto mjesto ljestvice. U nedjelju će se isti suparnici opet sučeliti u Kranjčevićevoj, bit će to zacijelo još jedan neizvjestan, uzbudljiv i kvalitetan okršaj...

Sjajno su nogometaši Lokomotive ušli u utakmicu, nametnuli su se točnim i brzim dodavanjima, odličnim kretanjem bez lopte i ta je kombinatorika donijela gostima i nekoliko prilika u uvodu utakmice. Već u 2. minuti opasno su zaprijetili Cokaj Aliyu, no pogotka nije bilo. Lokosi su se preselili na dio travnjaka zbunjene Rijeke, koja nije očekivala ovako agresivan start gostiju i bilo je mnogo „rupa” u domaćoj obrani. Koje su gosti znali koristiti, pa je tako Kačavenda u 14. minuti ušao iza leđa Vukčevića, tukao je sa sedam metara iskosa, ali je Zlomislić pravodobno ušao u udarac i zaustavio tu loptu.

Ali, dvije minute kasnije, Milićević je fantastičnim zgoditkom prevario domaćeg vratara i doveo goste u vodstvo! Vratio nas je taj senzacionalni pogodak poput vremeplova u 1998. godinu i prvu utakmicu Hrvatske na SP u Francuskoj, protiv Jamajke Lensu. Tada je, naime, Robert Prosinečki zabio vrlo sličan gol, gotovo s istog mjesta, bio je to pogodak za 2:1 vodstvo Hrvatske (završilo je 3:1, Šuker je postigao treći pogodak, a prvi Stanić). Uz razliku da je „Veliki Žuti” uoči udarca prema vratima svojim maestralnim „lažnjacima” u čvor zavezao dvojicu igrača Jamajke i tek je onda lijevom nogom uputio visoku loptu u 16-erac. Je li centrirao, ili je, pak, gađao suprotne rašlje, nikad nismo doznali, no bio je to jedan od zgoditaka kojem se istinski treba diviti, pogodak koji doživotno ostaje u sjećanju.

Rijeka je, malo-pomalo, dolazila k sebi i u dva je navrata ugrozila svog bivšeg vratara Nevistića, koji je izvrsno, nogom, poput rukometnog vratara zaustavio loptu nakon udarca glavom Čerina s deset metara u 26. minuti. Preuzeli su domaćini inicijativu, u prilici je bio i Vučkić u 27. minuti, no Cipetić je blokirao taj pokušaj. Zagrepčani su se zgusnuli i Rijeka je dolazila do njihova 16-erca, ali dalje nije mogla, nije bilo rješenja za probijanje posljednjeg bloka.

S druge, pak, strane, Dabro je lijepo iz okreta tukao s 12 metara u 32. minuti pokraj vrata, a uoči odlaska na odmor, Cokaj je odlično izveo slobodni udarac s 20-ak metara iskosa i lopta je odsjela na gornjem dijelu mreže.

U nastavku je trener Rijeke Goran Tomić odmah napravio dvije izmjene, umjesto Escovala Libera ušli su Prince Ampem i Obregon. Nisu oni bili jedini koje je trebalo zamijeniti, posebno gledajući ulazak Rijeke u utakmicu. Orijentirali su se Lokosi na protunapade i u 58. minuti, nakon jedne takve brze „kontre”, poveli su 2:0, bilo je to posve zasluženo vodstvo gostiju.

Uveo je Tomić još VukaJurišića Lepinjicu, no teško su Riječani uspijevali organizirati neku akciju kojom bi došli ispred suparničkih vrata. Lokomotiva je, pak, mudro napravila dva bloka ispred svog kaznenog prostora, dobro se i organizirano branila, istodobno koristeći svaku priliku za munjevite „kontre”.

Pogotkom Drmića sedam minuta prije kraja Rijeka se vratila u igru, no Lokosi su imali još tri sjajne „kontre” u režiji Kačavende, ali Kulenović nije uspio staviti „točku na i”. I umalo je Lokosima stigla kazna u trećoj minuti sudačke nadoknade - Drmić je tukao s osam metara iskosa s lijeve strane, Cipetić je blokirao taj udarac i lopta je pogodila gredu...

Izvor: jutarnji.hr/Foto:Pixell

Izvorni autor: Predrag Jurišić