Novi detalji analize: Petrinja se spustila za čak 35 centimetara!

01.01.2021. 19:25:00

Prema prvotnoj analizi, mislilo se da se tlo na širem petrinjskom području spustilo za 12 centimetara, ali nova analiza profesora Vihera otkriva da se tlo spustilo za čak 35 centimetara. Još se čekaju konačni podaci

Talijanski Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju napravio je analizu deformacije tla koje su nastale nakon razornog potresa koji je u utorak pogodio Sisak, Petrinju, Glinu i okolna mjesta.

Potres je proučavan tehnikom SAR interferometrije (InSAR), odnosno analiza je napravljena obradom satelitskih snimki radara sa sintetičkom aperturom (SAR) s platforme Sentinel-1 u vlasništvu Europske svemirske agencije.  

Znanstvenici su usporedili snimke petrinjskog područja napravljene 24. i 30. prosinca kako bi procijenili deformacije izazvane na površini te izradili interferogram koji prikazuje kako su se širili potresni valovi nakon potresa.

Edit: Na ovim slikama može se vidjeti koliki su pomaci tla na područjima pogođenim tragičnim potresima koji su se...

Objavljuje Oikon Ltd. - Institute of Applied EcologyČetvrtak, 31. prosinca 2020.

Profesor na Hrvatskom vojnom učilištu, Mladen Viher, napravio je analizu amplitude pomaka i prvotno izračunao da ona na površini iznosi približno 20 centimetara. Prema toj analizi, šire područje grada Petrinje spustilo za više od 12 centimetara, dok se tlo s druge strane rasjeda oko Glinskih Poljana, diglo za oko 7 centimetara.

Ipak, nakon nove analize javio nam se mailom u redakciju s novim, korigiranim podacima. Oikon - Institut za primijenjenu ekologiju, prenio je novu analizu profesora Vihera.

Prema novim podacima, Petrinja se spustila za -35 centimetara, a zapadno se ploča podignula za +35 centimetara, stoji na službenim stranicama spomenutog instituta. Iz instituta su nam kazali kako još rade na preciznoj analizi i da će za nju trebati više vremena, ali da će ju objaviti čim bude gotova, kako bi obavijestili javnost.

Međunarodni stručnjak za tektoniku i paleoseizmologiju Sotiris Valkaniotis je objavio grafički prikaz podataka sa Sentinela-1 o klizištima što ih je na tom području pokrenuo potres magnitude 6,2 po Richteru. Doduše, on potres vodi po jačini od 6,4 po Richteru kako se prvotno navodilo.

Spomenuti je stručnjak objavio i grafiku rasjeda koji se pokrenuo pri tom potresu.

- Najveća kopnena ruptura uslijed potresa u Europi još od Norcije 2016. godine - objasnio je i dodao kako je rasjed proradio u duljini između 15 i 20 km te da je došlo do rupture u smjeru od sjeverozapada prema jugoistoku zapadno od Petrinje.

Izvor: 24sata/PDN/Foto: Facebook/Google Earth

Izvorni autor: Mato Galić/24sata

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.