Na mrežnim stranicama Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT), nasljednika Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), objavljen je podnesak u kojem pro bono odvjetnik Radislava Krstića, Vladimir Petrović, traži prijevremeno puštanje svog branjenika na slobodu. Bivši general Vojske Republike Srpske, osuđen na 35 godina zatvora zbog ratnih zločina, uključujući genocid u Srebrenici, zatražio je da MICT javno objavi njegovo pismo u kojemu u potpunosti priznaje odgovornost i izražava duboko kajanje.
Krstić je prvi zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu podnio još 2022. godine, ali ga je sud odbio. Početkom ove godine obnovio je zahtjev zbog narušenog zdravlja te dodatno naveo spremnost da prizna krivicu za zločine zbog kojih je osuđen. U svom posljednjem podnesku, njegov odvjetnik naglašava kako bi MICT trebao razmotriti novi zahtjev, ističući Krstićevu iskrenu želju da preuzme odgovornost, što potvrđuje i spremnošću da njegovo pismo postane javno dostupno.
Krstićevo pismo sudu, poslano 18. lipnja ove godine, potaknuto je nedavno usvojenom rezolucijom Opće skupštine UN-a o osudi genocida u Srebrenici, u kojoj se spominje i njegovo ime među odgovornima za ubojstvo tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka. Krstić u pismu izražava da bi, da je imao pravo glasa, podržao tu rezoluciju.
"Moje ime se spominje jer sam pomagao i podržavao genocid, moje ime se spominje jer sam ja počinio nezamisliv i neoprostiv zločin", napisao je Krstić. Kao zapovjednik Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske 1995. godine, pod njegovom su komandom vojnici sudjelovali u likvidaciji zarobljenih Srebreničana.
U pismu Krstić izražava kajanje i svakodnevnu svijest o nedužnim žrtvama te želi svojom izjavom potaknuti druge da spriječe ponavljanje sličnih zločina. Ako bude pušten na slobodu, Krstić planira posjetiti Potočare, mjesto ukopa žrtava genocida, gdje bi im odao počast i zamolio obitelji žrtava za oprost.
Izvor: Dnevnik.hr
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.