Sjeverna Koreja ispalila je balističke projektile prema istoku, izvijestila je u nedjelju rano ujutro južnokorejska novinska agencija Yonhap, a prenosi Reuters.
Incident su potvrdili i japanski izvori, navodeći kako je riječ o najnovijem u nizu lansiranja Pjongjanga usmjerenih na jačanje vojnih sposobnosti.
– Vjeruje se da su balistički projektili pali u blizini istočne obale Korejskog poluotoka. Ponovljena lansiranja i niz postupaka Sjeverne Koreje ugrožavaju mir i sigurnost Japana, regije i međunarodne zajednice – rekao je Masahisa Miyazaki, bivši ministar obrane Japana.
Prema dostupnim podacima, riječ je o sedmom ovogodišnjem lansiranju balističkih projektila Sjeverne Koreje, dok je samo u travnju zabilježeno već četvrto takvo testiranje.
Profesor sa južnokorejskog Sveučilišta Kyungnam, Lim Eul-chul, ocjenjuje kako Pjongjang koristi trenutačnu usmjerenost Sjedinjenih Američkih Država na Iran. Ističe da Sjeverna Koreja to vidi kao priliku za dodatno unapređenje svojih nuklearnih i raketnih kapaciteta.
Ovakvi testovi predstavljaju kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda koje se odnose na sjevernokorejski raketni program. S druge strane, Pjongjang odbacuje takve zabrane, tvrdeći da one zadiru u njihovo suvereno pravo na samoobranu.
Japanski ministar obrane Shinjiro Koizumi izjavio je novinarima kako je riječ o višestrukom lansiranju, pri čemu se procjenjuje da su projektili pali izvan isključivog gospodarskog pojasa Japana.
Južnokorejska vojska priopćila je da je balistički projektil letio prema istoku, izvijestila je agencija Yonhap, bez dodatnih tehničkih pojedinosti.
Južnokorejsko ministarstvo obrane zasad se nije očitovalo o incidentu.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.