OČITAO MU LEKCIJU
Dokumentacijsko-informacijskog centra Veritas na čelu kojeg je Savo Štrbac, objavio je imena pet osoba od kojih je četvero navodno ubijeno za vrijeme VRO-a Oluja.
Podsjetimo, Ministarstvo hrvatskih branitelja objavilo je kako su na Medicinskom fakultetu u Zagrebu identificirani posmrtni ostaci pet osoba nestalih i smrtno stradalih osoba u Domovinskom ratu, a identifikaciji su nazočili i članovi obitelji.
Savo Štrbac nije bio zadovoljan priopćenjem u kojem nisu bila navedena imena, smatrajući da je to zato što su žrtve srpske nacionalnosti, pa ih je stoga sam objavio na svojim stranicama.
“Trebao bi nam zahvaliti što su njihove obitelji dobile ostatke”
O cijeloj situaciji oglasilo se sad Ministarstvo hrvatskih branitelja koje Štrpca naziva nezahvalnim: “Nema većeg apsurda nego da notorni Savo Štrbac proziva Ministarstvo hrvatskih branitelja zbog toga što ne objavljujemo imena identificiranih Srba, umjesto da nam zahvali što su njihove obitelji dobile posmrtne ostatke koje je Republika Hrvatska pronašla, ekshumirala i identificirala”, priopćili su iz Ministarstva.
“Nakon što je Srbija izvršila agresiju na Hrvatsku, tijekom okupacije dijela hrvatskog teritorija nastavili su ubijati i uništavati, a kako bi prikrili počinjene zločine premještali su posmrtne ostatke žrtava u više navrata pa su tako nastajale sekundarne i tercijarne masovne grobnice, njih 150, koliko ih je dosad otkriveno u Hrvatskoj”, napisali su.
Jedna od takvih grobnica, navode iz Ministarstva, pronađena je na Petrovačkoj doli u blizini Vukovara gdje su pronašli posmrtne ostatke žrtava nakon više od dvije godine kopanja po smeću. Potraga na tom lokalitetu još uvijek traje.
“Bolje mu je da nam otkrije gdje su pokopane žrtve Vukovara”
“Umjesto što proziva hrvatske institucije, neka Savo Štrbac pita one koji su vršili asanaciju na području tada okupiranog Vukovara, a to je tzv. JNA, koja i danas u svojim arhivima u Beogradu skriva istinu o mnogim hrvatskim žrtvama, gdje su posmrtni ostaci?!”, upitali su iz Ministarstvu.
“Danas, 33 godine nakon tromjesečnog razaranja Vukovara, ubijanja i masakriranja vukovarskih branitelja i civila tijekom velikosrpske agresije i okupacije grada, u kojoj su sudjelovali pripadnici tzv. JNA i paravojne formacije, lokalni četnici i oni iz Srbije, Hrvatska traga za još 370 osoba nestalih na području Vukovara”, istaknuli su.
Iz Ministarstva su napomenuli i da Republike Hrvatska još uvijek traga za 1788 osoba nestalih u Domovinskom ratu, od kojih se najveći dio odnosi na područje Vukovarsko-srijemske županije, gdje se traži još 495 osoba.
“Štrbac širi laži i promiče mržnju”
“Iz 150 masovnih i velikog broja pojedinačnih grobnica pronađenih diljem Hrvatske ekshumirali smo posmrtne ostatke sveukupno 5241 osobe i identificirali njih 4399 odnosno gotovo 84 posto. To su konkretni pokazatelji kako se Hrvatska odnosi prema najbolnijoj otvorenoj rani iz Domovinskog rata”, napisali su.
Iz Ministarstva su napomenuli i da hrvatski rezultati potrage za nestalima svjedoče sustavnom i odgovornom pristupu, predanom i ustrajnom radu svih uključenih u taj osjetljiv i složen proces. “I dok Hrvatska traga za nestalima, Srbija i dalje skriva dokaze o počinjenim zločinima. U tome im pomaže i čelnik Veritasa Savo Štrbac, koji sustavno promiče laži i potiče mržnju, a sad još i docira”, stoji u priopćenju a za kraj dodaju:
“Kao agilni aktivist te aktivni sudionik i svjedok velikosrpske agresije na Hrvatsku, kao branitelj ratnih zločinaca i osoba od povjerenja onima koji zasigurno znaju gdje su grobnice, ali skrivaju informacije o tome, pozivamo ga da se usmjeri prema Beogradu, gdje se još uvijek skrivaju dokumenti koji bi mogli rasvijetliti sudbinu mnogih nestalih. No, poznavajući njega i njegovo izrazito protuhrvatsko djelovanje u proteklim desetljećima, ne očekujemo da će promijeniti ni dlaku niti ćud”, poručili su iz Ministarstva Štrpcu.
Izvor: Dnevno.hr
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.