Na željezničkoj stanici u Novom Sadu dogodila se teška nesreća u kojoj je srušena nadstrešnica iznad glavnog ulaza, usmrtivši 14 osoba i teško ozlijedivši tri. Incident se dogodio u petak u 12 sati, a operacija spašavanja trajala je gotovo deset sati, sve do 22 sata. Stradali su bili različitih dobnih skupina, uključujući djecu i starije osobe, koji su se na stanici zatekli čekajući vlakove.
Svjedočanstva preživjelih
Svjedoci su opisali prizor kao "zastrašujući", uspoređujući zvuk urušavanja s eksplozijom. Prema riječima jedne svjedokinje, sve je palo "u komadu", a buka je odjeknula poput detonacije. “Mislila sam da je minirano”, rekla je žena koja se našla na mjestu nesreće.
Tragičan gubitak dvije djevojčice
Posebno tužan ishod nesreće odnosi se na dvije djevojčice, Tinu (9) i Saru (5), koje su bile sa svojim djedom na stanici. Nakon što su teško ozlijeđene, obje su podlegle ozljedama u bolnici, a njihov djed iz Loznice, Branko Matić, potresen je gubitkom svojih unuka. Nažalost, još pet žrtava ostalo je neidentificirano, dok su među poginulima, osim državljana Srbije, bili i strani državljani.
Dan žalosti i reakcije vlasti
U Srbiji je proglašen Dan žalosti, dok će se u Novom Sadu žaliti tri dana. Predsjednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević izrazili su sućut obiteljima nastradalih, naglašavajući kako je ovo jedan od najtežih trenutaka za Novi Sad u novijoj povijesti.
Pitanje odgovornosti za nesreću
Nakon nesreće postavljeno je pitanje sigurnosti i odgovornosti. Obnova željezničke stanice završena je prije svega četiri mjeseca, no zgrada je u nekoliko navrata ponovno renovirana. Posljednja obnova završena je u srpnju ove godine, a radove je izvodila kineska kompanija, iako detalji o troškovima projekta nisu dostupni javnosti.
Gradski vijećnik Miran Pogačar iz koalicije “Bravo” smatra da je ovaj incident "zločin nad građanima Novog Sada". Posebnu pozornost javnosti izazvali su komentari građevinskog inženjera Danijela Dašića, koji tvrdi da je do nesreće došlo zbog tehničkih propusta. Prema njegovim riječima, na staru konstrukciju dodana je nova, masivna čelična struktura sa staklenim panelima, što je dovelo do preopterećenja i rušenja nadstrešnice. Dašić ističe da je izvedba projekta mogla biti opasna po život, a incident sada potiče paniku i poziva na ozbiljno preispitivanje sigurnosnih standarda.
Javnost Srbije i Novog Sada šokirana je tragedijom koja se mogla izbjeći. Očekuje se detaljna istraga o uzrocima nesreće i odgovornosti za obnovu stanice.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.