Moćna američka grdosija koja u studenome stiže u Split može nositi 90 zrakoplova i ploviti 20 godina bez dopunjavanja goriva. Na njemu je preko 3.500 članova posade

29.10.2022. 11:51:00

Nakon što su u veljači imali priliku vidjeti USS "Harry S. Truman“, Splićanima u studenome stiže još jedna grdosija, američki ratni nuklearni nosač USS “George H.W Bush” (CVN 77) kojemu je Vlada u četvrtak dala zeleno svjetlo za uplovljavanje u unutarnje morske vode Hrvatske i boravak u luci Split.

“Radi se o rutinskom posjetu brodu koji je u sastavu ratne mornarice SAD-a. U skladu s Pomorskim zakonikom ovo je odobrenje u nadležnosti Vlade”, rekao je kratko ministar obrane Mario Banožić. Odredbama Pomorskog zakonika, naime, propisano je da stranom ratnom nuklearnom brodu Vlada mora dati odobenje za uplovljavanje u unutarnje morske vode Hrvatske i boravak u hrvatskoj luci. USS George H.W Bush u ovom trenutku predvodi veliku NATO vojnu vježbu “Neptune Strike 2022” koja se do 28. listopada odvija na Mediteranu.

image
 Abe Mcnatt/Afp

NATO vježba uključuje preko 80 zrakoplova, 14 brodova i oko 6.000 pripadnika iz 24 države NATO saveznika i partnera, uključujući Finsku i Švedsku.

Ovo je deseti i posljednji nosač klase Nimitz američke mornarice, a ime je dobio po 41. predsjedniku SAD-a Georgeu Bushu. On je bio mornarički avijatičar tijekom Drugog svjetskog rata, a pozivni znak broda je Avenger, upravo prema zrakoplovu TBM Avenger kojim je u ratu upravljao poručnik George Bush. Većina članova posade od kojih će dio u studenome moći prošetati Splitom, provode dane na palubama koje su duboko ispod površine mora.

O njima se ne snimaju akcijski filmovi kao o pilotima, njihovi poslovi nisu glamurozni, oni ne pucaju iz oružja i ne upravljaju bombarderima, međutim bez njih ova čelična neman ne bi se mogla maknuti s mjesta. Mogu se vidjeti borbeni avioni koji se podižu s ruba brodske palube, no vrlo rijetko članovi goleme podzemne armije mornara, kuhara, inženjera i mehaničara koji rade danonoćno. Život im nije nimalo glamurozan, a kad se i dočepaju luke malo njih dobije priliku otići na kopno. Kad je u veljači u Splitu boravio nosač Harry S. Truman nije bilo gradske ulice, trga ili kafića u kojima se nije čuo engleski jezik.

Amerikanci koji su dobili dozvolu za izlazak željeli su sve vidjeti, kušati, posjetiti i dobro se provesti pa je prve večeri u kafićima i restoranima u centru ponestalo i hrane i pića. Ovaj put splitski ugostitelji imaju dovoljno vremena za pripremu kao i vlasnici hotela i apartmana koji su također imali priličnu financijsku korist od dolaska "Trumana".   

image
 Eric Baradat/Afp
image
 Eric Baradat/Afp

Vrijedan 6,2 milijarde dolara

Američki nuklearni div može primiti do 6000 ljudi i 90 zrakoplova i helikoptera, a na njemu je trenutno oko 3.500 članova posade. Dug je 332,8 metara, a ima skladišta namirnica u koje mogu stati zalihe hrane za 90 dana neprestane plovidbe. Konstruiran je tako da može ploviti preko 20 godina bez dopunjavanja goriva. Iako mu je gaz 11,8 m, najmanja sigurna dubina u luci mora biti 12,5 m. Njegova izgradnja je započela 2003., a dovršen je 2009. uz cijenu od 6,2 milijarde dolara. Matična luka mu je Norfolk u Virginiji.

Iako se na njegovoj palubi i u hangarima može smjestiti 90 zrakoplova, standardna letna skupina broji 56 letjelica uključujući helikoptere Sikorsky SH-60B/F i HH-60H Seahawk, leteće radare Northrop Grumman E-2C Hawkeye/E-2D Advanced Hawkeye i avione za elektronička djelovanja EA-6B Prowler. U području projektnih rješenja, USS George H.W. Bush ima redizajniran trup kako bi mu se smanjili hidrodinamički otpori, prije svega pri visokim brzinama. Osnovna ideja forme ovakvoga trupa preuzeta je s prethodnog nosača USS Ronald Reagan (CVN 76), koji je porinut u ožujku 2001.

image
 Eric Baradat/Afp
image
 Juan David Guerra/Afp

Izvor: slobodnadalmacija.hr/Foto:Fah

Izvorni autor: PSD

Autor:

Važna obavijest:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu PDN dopušteno je samo registriranim korisnicima.

Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu PDN te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.